Նույնիսկ ապօրինի գործողություններին չի կարելի հակազդել ապօրինությամբ. Պաշտպանը` Մաշտոցի պուրակի մասին
16:16 28/03/2012
Այսօր Մաշտոցի պուրակում տաղավարների տեղադրման դեմ բողոքող բնապահպան ակտիվիստները բաց նամակ են հղել ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին՝ տեղեկացնելով, որ մարտի 31-ին ապամոնտաժելու են կրպակները, նաև պահանջելով ապահովել կրպակներն ապամոնտաժող 10 քաղաքացիների ազատ մոտեցումը տաղավարներին` դրանց ապամոնտաժման աշխատանքները կատարելու համար, ապամոնտաժման աշխատանքների ժամանակ ապահովել հասարակական կարգի պահպանությունը և աշխատանքներ իրականացնող անձանց անվտանգությունը:
«Հնարավորինս աջակցելով Մաշտոցի պուրակում տաղավարների տեղադրման գործընթացում բնապահպան ակտիվիստների գործունեությանը և հայտնելով խնդրին համատեղ լուծումներ գտնելու պատրաստակամությունս` միևնույն ժամանակ կոչ եմ անում նախաձեռնության մասնակիցներին զերծ մնալ սեփական նախաձեռնությամբ մասնավոր իրավաբանական անձի պատկանող տաղավարների ապամոնտաժման գործողություններից, որոնք կարող են գնահատվել որպես ՀՀ օրենսդրության պահանջներին ուղղակիորեն հակասող գործողություններ` հանգեցնելով համապատասխան իրավական հետևանքների»,-արձագանքել է ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը:
Նա նաև հորդորել է համաքաղաքացիներին շարունակել իրենց համոզմունքների և հայացքների համար պայքարը` բացառապես իրավական գործընթացների շրջանակներում և օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով:
«Մինչև տվյալ խնդրի վերաբերյալ առաջիկա շաբաթներին հանրությանը իմ վերջնական իրավական գնահատականը ներկայացնելը, որպես ընդհանուր սկզբունք բոլոր իրավիճակների համար, անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ նույնիսկ ապօրինի գործողություններին չի կարելի հակազդել ապօրինությամբ: Մաշտոցի պուրակում տաղավարների տեղադրման իրավաչափության հարցը դեռևս գտնվում է մեր ուսումնասիրման և քննարկման փուլում, պատրաստակամ ենք շարունակել համագործակցությունը քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպությունների և անձանց հետ` խնդրի կարգավորման համար իրավական լուծումներ գտնելու նպատակով»,-ասված է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Մարտի 31-ին 10 հոգով կապամոնտաժեն կրպակները. Բաց նամակ ոստիկանապետին

Сегодня активисты экологического движения, протестующие против размещения павильонов в ереванском сквере Маштоца, направили открытое письмо начальнику полиции Армении Владимиру Гаспаряну, сообщив, что 31 марта демонтируют ларьки. Они требуют обеспечения свободного прохождения 10 граждан к павильонам для осуществления работ по демонтажу, а также соблюдения общественного порядка в ходе работ и безопасности лиц, осуществляющих работы.
«Оказывая посильную поддержку деятельности активистов-экологов в процессе размещения павильонов в сквере Маштоца и выражая готовность совместного поиска путей решения проблема, я в то же время призываю участников инициативы воздержаться от попытки предпринять по собственной инициативе действия по демонтажу павильонов, принадлежащих частным юридическим лицам, что может быть расценено как действия, прямым образом противоречащие требованиям законодательства Армении, и повлечь соответствующие им правовые последствия», - откликнулся омбудсмен Армении Карен Андреасян.
Кроме того, он призвал сограждан продолжить борьбу за свои убеждения и взгляды исключительно в рамках правовых процессов, используя все средства, разрешенные законом.
«До того как на ближайшей неделе я оглашу обществу свою окончательную правовую оценку данной проблеме в качестве общего принципа для всех ситуаций считаю необходимым отметить, что беззаконием нельзя противодействовать даже незаконным действиям. Вопрос правомерности размещения павильонов в сквере Маштоца пока находится на стадии проводимого нами изучения и обсуждения. Мы готовы продолжить сотрудничество с гражданскими инициативами, организациями и лицами с целью поиска правового урегулирования проблемы», - говорится в заявлении омбудсмена.