Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սեուլից պետական այցով մեկնել է Սինգապուր (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ինչպես տեղեկացնում է Panorama.am-ի թղթակիցը, նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցի ծրագիրը մեկնարկել է այսօր առավոտյան, իսկ առաջին կանգառը եղել է Սինգապուրի բուսաբանական այգին: Այստեղ տեղի է ունեցել խոլորձի անվանարկման արարողություն: Սա մի միջոցառում է, որ տեղի է ունենում ի պատիվ բարձրաստիճան հյուրերի ու գործիչների, պատճառն էլ այն է, որ խոլորձը, ավելի ճիշտ դրա մի տեսակը` Վանդա Միսս Ջոակիմը, հանդիսանում է Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշը:
Այս արարողակարգին ՀՀ նախագահի մասնակցությունը մեկ այլ խորհուրդ էլ ուներ: Բանն այն է, որ խոլորձի այդ տեսակը հայտնաբերել է հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմը (Աշխեն Հովակիմյան): Եվ այս փաստն էլ հիմք է դարձել, որպեսզի ՀՀ նախագահը Պատվո հյուրերի գրքում արած գրառման մեջ նկատի. «Բնության այս հրաշքը` Վանդա Միսս Ջոակիմ խոլորձը, իր մեջ ամփոփում է նույնքան ներդաշնակություն և գեղեցկություն, որքան հատուկ է Սինգապուրին և նրա ժողովրդին: Հպարտ եմ, որ Սինգապուրի ազգային ծաղիկը կրում է հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի անունը: Չէ որ գեղեցիկի հանդեպ իր քնքուշ սիրով Ագնեսը հայերիս անունը առհավետ միահյուսեց Սինգապուրի ժողովրդի պատմությանը: Թող որ այս չքնաղ ծաղիկը նաև հայ-սինգապուրյան բարեկամության հարատևության խորհրդանիշը լինի»:
Նշենք, որ Սինգապուրը հայտնի է խոլորձի իր անկրկնելի տեսակներով, որոնց ներհատուկ է գեղեցկությունը և բացառիկ բուրմունքը: Երկրում, ավանդաբար, շատ հայտնի են եղել ծաղկի ցուցահանդեսները և մրցույթները, որոնց իրենց ակտիվ մասնակցությունն էին բերում նաև հայ կանայք: «Վանդա Միսս Ջոակիմ» (Vanda Miss Joaquim) անունը կրող խոլորձի տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես «Սինգապուրյան խոլորձ» կամ «Ալոհա արքայադստեր խոլորձ», հիբրիդային տեսակ է, որը դարձել է Սինգապուրի ազգային ծաղիկը` պետական խորհրդանիշը: Հայտնի խոլորձն իր անվանումը ստացել է` ի պատիվ Սինգապուրում բնակվող հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով ծաղիկը հայտնաբերել է եղեգնուտում:
Ագնես Ջոակիմը (Աշխեն Հովակիմյան) ծնվել է 1854թ. ապրիլի 7-ին Սինգապուրում` Բարսեղ և Ուրելիա Ջոակիմների (Հովակիմյան) ընտանիքում: Նա ընտանիքի 11 երեխաներից ավագ դուստրն է եղել: Ագնեսի հայրը Սինգապուրում առևտրային գործակալ և հայտնի բարերար է եղել, ունեցել է մեծ ունեցվածք և ներդրումներ, որը 1872թ. նրա հանկարծամահ լինելուց հետո, ժառանգել է իր ընտանիքը: Ագնեսի մայրը` Ուրելիան զբաղվել է այգեգործությամբ, իսկ մայրական գծով պապը` Իսաիյա Զաքարիան եղել է Սինգապուրի Առևտրային պալատի առաջին անդամներից մեկը և հայ համայնքի ղեկավարը:
Սինգապուրի հայ համայնքի եռանդուն ներկայացուցիչ է եղել նաև Ագնեսը, որը, ինչպես իր մայրը, սիրել է այգեգործությունն ու ծաղկաբուծությունը: Նա ունեցել է բազմատեսակ խոլորձների այգի և իր ակտիվ մասնակցությունն է բերել ծաղիկների ամենամյա ցուցահանդեսներին` հավաքելով պարգևների ազդեցիկ հավաքածու: 1893-1895թթ.` սինգապուրյան ամենամյա երեք ցուցահանդեսներում նա արժանացել է 27 առաջին և 15 երկրորդ մրցանակների:
Սակայն, իրական հռչակը Ագնեսն վայելեց 1899թ., երբ նա ներկայացրեց իր հանրահայտ խոլորձի տեսակը, որը 1981թ. ընտրեցին որպես Սինգապուրի ազգային ծաղիկ՝ ողջ Սինգապուրի խորհրդանիշ: Նույն 1899թ.` պարգևատրումից երեք ամիս անց, Ագնեսը մահացավ քաղցկեղից: Այժմ նրա շիրմաքարը գտնվում է Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում:

Как передает корреспондент Panorama.am, программа визита президента Армении Сержа Саргсяна в Сингапур стартовала сегодня утром. Первым местом визита президента стал Ботанический сад Сингапура, где состоялась церемония посещения Парка орхидей. Это мероприятие, которое организовывается в честь высокопоставленных гостей и деятелей, а причина в том, что орхидея, а точнее орхидея сорта Vanda Miss Joaquim, является официальным символом Сингапура с 1981 года.
Участие президента Армении в этой церемонии связано с тем, что этот вид орхидеи был обнаружен известным садоводом армянского происхождения Агнесс Джоаким (Ашхен Овакимян). Именно это послужило основой для того, чтобы глава государства в своей записи в Книге почетных гостей отметил: «Это чудо природы - орхидея сорта Vanda Miss Joaquim - несет в себе такую гармонию и красоту, которая присуща Сингапуру и народу этой страны. Я горжусь тем, что национальный символ Сингапура носит имя садовода армянского происхождения Агнесс Джоаким. Ведь своей нежной любовью к прекрасной Агнесс навсегда связала нас, армян, с историей народа Сингапура. Пусть этот прекрасный цветок станет символом продолжительности армяно-сингапурской дружбы».
Отметим, что Сингапур известен неповторимыми видами орхидеи, которым присущи красота и исключительный аромат. Традиционно в стране проходят знаменитые выставки цветов, в которых активно участвуют и армянки. Орхидея сорта Vanda Miss Joaquim, известная как Сингапурская орхидея, является гибридным сортом, ставшим национальным цветком и символом Сингапура. Орхидея позже получила имя своей создательницы - «Ванда мисс Джоаким», которая обнаружила его в 1893 году.
Агнесс родилась в Сингапуре 7 апреля 1854 году в богатой семье Барсега и Урелии Джоаким. В семье Барсега и Урелии было одиннадцать детей, Агнес была старшей дочерью и вторым по старшинству ребенком. Отец Агнес - Барсег, был коммерческим и торговым агентом в Сингапуре и был известным филантропом, имел значительную собственность и инвестиции, которые перешли всей семье после его внезапной смерти в 1872 году. Мать Урелия занималась садоводством. Дед Агнес по матери Исаия Захария был одним из первых членов Сингапурской торговой палаты, а также главой местной армянской общины.
Агнесс, так же как и ее мать, была увлечена садоводством и являлась активным членом армянской общины. Она выращивала свои орхидеи в саду семейного имения в Tanjong Pagar. Ежегодно участвуя в цветочных выставках, Агнес собрала внушительную коллекцию наград. Всего с 1893 по 1895 годы она завоевала на трёх ежегодных сингапурских выставках в общей сложности двадцать семь первых мест и пятнадцать вторых. Славу же она приобрела в 1899 году, когда на цветочной выставке была представлена выведенная ею орхидея, которая позже получила имя своей создательницы «Ванда мисс Джоаким». В 1947 году цветок был выбран эмблемой Прогрессивной партии, а в 1981 году — национальным цветком, символом всего Сингапура. В том же 1899 году, спустя три месяца после награждения умерла страдающая от рака Агнес. Похоронена была на кладбище Bukit Timah, а в середине 20 века надгробная плита с места её захоронения была перенесена во двор армянской церкви Святого Григория Просветителя.