Դեղատներում ԱՆ-ն չգրանցված ու ժամկետանց դեղեր է հայտնաբերել. Անուններ չեն հրապարակվում
Առողջապահության նախարարությունը մարտի 28-ից մինչ օրս, երբ ստացել է հայաստանյան շուկայում կեղծ դեղերի շրջանառության մասին ահազանգը, ուսումնասիրություններ է իրականացրել երևանյան 25 դեղատներում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ԱՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Հունանյանն ասաց, որ հարուցվել են վարչական վարույթներ դեղատնային գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների կողմից դեղերի ոլորտը կարգավորող օրենսդրության համապատասխանությունը պարզելու համար: Կազմվել է հանձնաժողով, որում ընդգրկված են դեղերի, վերահսկողական վարչությունների ու այլ շահագրգիռ կազմակերպությունների մասնագետներ:
Նաև հանգստյան օրերին իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում, ինչպես ասաց մամուլի խոսնակը, հայտնաբերվել են ժամկետանց ու չգրանցված դեղեր:
««Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքի համաձայն, հայտնաբերված խախտումների հիման վրա հարուցվում են վարչական տույժեր` դրամական տուգանքի տեսքով: Այժմ պատրաստվում են անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որպեսզի ուղարկվեն սուբյեկտներին»,-փոխանցեց նախարարության ներկայացուցիչը, չհրապարակելով սուբյեկտների, նաև դեղամիջոցների անունները. «Իրավունք չունեմ»: Նրա խոսքով, ժամկետանց ու չգրանցված դեղերը դեղատները հանել են վաճառքից:
Ուսումնասիրությունները կշարունակվեն, դրանք կմեկնարկեն նաև մարզերի դեղատներում: «Ազգաբնակչության համար մենք հայտարարություն կանենք պաշտոնապես»,-ասաց ԱՆ ներկայացուցիչը:
Ուսումնասիրությունները քանի դեռ ընթացքի մեջ են, Հունանյանը հրաժարվեց հավելյալ տեղեկություններ տրամադրել, թե ինչ է արվելու հայտնաբերված ժամկետանց ու չգրանցված դեղերի հետ: Առայժմ հայտնի չէ նաև, թե ովքեր են եղել այդ դեղերը ներկրողները:
Հիշեցնենք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեից Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնել էին, որ չգրանցված դեղերի` մասնավորապես Բելառուսում արտադրված «Ստեկլովիդնոյե տելո» դեղի հայաստանյան շուկայում հայտնվելու վերաբերյալ մաքսային մարմիններին ավելի հստակ տեղեկությունների տրամադրման դեպքում, կոմիտեի կողմից քննության կառնվեն ներկայացված փաստերը և սահմանված կարգով կիրականացվեն համապատասխան միջոցառումներ մաքսային կանոնների խախտման դեպքերի հայտնաբերման նպատակով, իսկ դրանց առկայության դեպքում կիրականացվեն մաքսային մարմինների իրավասության մեջ գտնվող լրացուցիչ այլ միջոցառումներ նման դեպքերի կանխարգելման ուղղությամբ:
ՊԵԿ-ից նաև հիշեցրել էին, որ ՀՀ կառավարության 20 սեպտեմբերի 2000 թվականի N 581 որոշման պահանջներին համապատասխան` Հայաստանի Հանրապետություն դեղերը և (կամ) դեղանյութերը կարող են ներմուծվել Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից տրված ներմուծման հավաստագրի հիման վրա, որը տրվում է փաստաթղթային և (կամ) լաբորատոր փորձաքննությունների հիման վրա:

Минздрав Армении продолжает проверки. Обнаружены фальшивые и просроченные лекарства
Министерство здравоохранения Армении с момента поступления сигнала об обороте фальшивых лекарственных средств на армянском рынке 28 марта осуществило к настоящему моменту проверки в 25 аптеках Еревана. Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь ведомства Шушан Унанян, возбуждены административные производства с целью установления соответствия деятельности субъектов на лекарственном рынке существующему в этой сфере законодательству.
Он отметила, что сформирована специальная комиссия, в которую вошли эксперты по фармацевтике, контрольных управлений и специалисты заинтересованных организаций.
По ее словам, в ходе исследований за эти выходные были обнаружены просроченные и незарегистрированные лекарственные препараты.
«На основании Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях по данным фактам устанавливается административная ответственность в виде денежного штрафа. В настоящее время готовятся соответствующие документы для представления субъектам», – сказала Ш. Унанян, отказавшись при этом уточнять их названия, поскольку «не имеет права».
Однако пресс-секретарь Минздрава РА заверила, что просроченные и незарегистрированные лекарственные препараты изъяты из продажи, а исследования и проверки продолжатся, в том числе и областях республики.
«Мы выступим с официальным заявлением для населения», – подчеркнула Ш. Унанян.
Напомним, ранее в Комитете по госдоходам Армении Panorama.am сообщили, что после предоставления таможенными службами более четких данных о ввозе на территорию республики произведенного в Беларуси лекарства «Стекловидное тело» они расследуют представленные факты и предпримут соответствующие меры по раскрытию случаев нарушения таможенных норм, а в случае их установления проведут все необходимые в данных обстоятельствах мероприятия по предотвращению повторения подобных инцидентов.
В Комитете по госдоходам РА также напомнили, что на основании решения правительства РА №581 от 20 сентября 2000г. лекарства и (или) лекарственные вещества могут быть импортированы в Армению лишь на основе лицензии об импорте, выдаваемой Минздравом РА по итогам экспертизы документов и (или) лабораторной экспертизы.