ԿԳՆ.Դպրոցներն կմիանան Wi- Fi կապով
Մինչև 2013 թվականը Հայաստանի 107 ավագ դպրոցներում կտեղադրվեն Wi-Fi կապի սարքավորումները: Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ներկա դրությամբ բոլոր ավագ դպրոցներն արդեն ընդգրկված են համացանցում և օգտվում են կրթական armedu.am պորտալից, իսկ Wi-Fi կապը տրամադրելու է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» հեռահաղորդակցման օպերատորը:
Ըստ նախարարի, Wi-Fi կապը հնարավորություն կտա մեծացնել առցանց հաղորդակցման հնարավորությունը, բարձրացնել մանկավարժների աշխատանքի որակը, ինչպես նաև կրճատել dasaran.am էլեկտրոնային մատյանների լրացման ժամանակ հնարավոր խնդիրները և ամրապնդել ուսուցիչ- աշակերտ կապը:
«Սա նոր հնարավորություն կլինի ոչ միայն դասընթացների կազմակերպման, այլ նաև` ազատ ժամանցի համար»,- ասաց Ա.Աշոտյանը, վստահեցնելով, որ Wi-Fi կապի տեղադրման դեպքում կարգելափակվեն էրոտիկ բնույթի և այլ կայքեր: «Համացանցը կօգտագործվի միայն կրթական և սոցիալական նպատակներով»,-ընդգծեց նախարարը:

До 2013 года в 107 старших школах Армении будут размещены Wi-Fi оборудования. Как отметил на сегодняшней встрече с журналистами министр образования и науки Армении Армен Ашотян, в настоящее время все старшие школы республики уже пользуются образовательным порталом armedu.am. Wi-Fi-связь предоставит мобильный оператор «VivaCell-MTS».
По словам министра, подключение к Wi-Fi-связи позволит расширить возможность онлайн-коммуникации, повысить качество работы педагогов, а также сократить возможные проблемы при заполнении электронных журналов на сайте dasaran.am, укрепив связь между учащимися и учителями.
«Это будет новой возможностью не только организации учебного процесса, но и свободного времени», – отметил Армен Ашотян, добавив, что в случае размещения Wi-Fi-связи будут заблокированы сайты, содержащие эротические материалы. «Интернет будут использовать лишь в образовательных и социальных целях», – подчеркнул министр.