Օրերս Վարդան Օսկանյանն իրեն բնորոշ ոճով` անորոշ, մշուշոտ ու երկիմաստ արտահայտություններով, հակասական դատողություններով լեցուն հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին, որի ունկնդրումից կարելի է ենթադրել, որ նախկին արտգործնախարարը հարվածում է իրեն գրկաբաց ընդունած կուսակցությանը` «Բարգավաճ Հայաստան»-ին: Այս հետևությանը կարելի է գալ ընդամենը մի քանի ցիտատներ նշելով ու դրանք առկա իրականության հետ համեմատելով:
«Ճիշտ է` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, որին ես անդամակցել եմ, դեռևս համարվում է կոալիցիայի անդամ, բայց եկեք անկեղծ լինենք, այդ կոալիցիան ձևական կոալիցիա է եղել, որովհետև իշխող կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն է ունեցել և, փաստորեն, այս 4-5 տարիների ընթացքում արել է այն, ինչ ցանկացել է և երբեք իր գործընկերոջ` «Բարգավաճ Հայաստան»-ի կամ նույնիսկ ՕԵԿ-ի ձայների կարիքը խորհրդարանում չի զգացել»,- հայտարարել է Վարդան Օսկանյանը:
Նախկին արտգործնախարարն, ըստ էության, կասկածի տակ է դնում ԲՀԿ լիդերների ու անդամների ողջամտությունն ու քաղաքական կամքը, քանի որ, ըստ նրա` վերջիններս համաձայնել են կոալիցիա ստեղծել՝ առանց «հասկանալու», որ այն ձևական է, ու իրենք ոչ մի դերակատարում չեն ունենալու: Ինչո՞ւ է պարոն Օսկանյանը կասկածի տակ դնում ՀՀԿ-ԲՀԿ քաղաքական համագործակցության արդեն մեծ փորձը: Ի՞նչ է, չի՞ հասկանում, որ իր հայտարարությամբ տպավորություն է ստեղծում, թե ԲՀԿ-ն 4-5 տարի շարունակ ինքնախաբեությամբ է զբաղվել ու նաև՝ խաբել իր ընտրողներին:
Ասել, թե Վարդան Օսկանյանը նոր մարդ է քաղաքականության մեջ, կոփված չէ և դրանով է բացատրվում ասվածը, թերևս չի կարելի: Նա չի կարող չհասկանալ, որ ԲՀԿ քաղաքական կամք է ունեցել պատասխանատվություն վերցնելու, ինչն ի դեպ ֆիքսված է համապատասխան փաստաթղթերում: Թե՞ դրանք էլ են ձևական եղել՝ պրն Օսկանյան:
Կամ ի՞նչ է նշանակում «ձայների կարիքը խորհրդարանում չի զգացել»: Պարոն Օսկանյան, Դուք ուսումնասիրե՞լ եք արդյոք ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քվեարկությունների վիճակագրությունը, ուսումնասիրե՞լ եք ԲՀԿ-ական գործիչների խորհրդարանական գործունեության ողջ սպեկտրը: Արդյոք այդ ուսումնասիրությունների երևում է արդյոք, որ կոալիցիան ձևական է եղել:
«Այսօր ՀՀԿ-ն բացարձակ գերիշխող դիրք ունի և պատասխանատվությունը ամբողջությամբ այդ կուսակցության վրա է»,- հայտարարել է Վարդան Օսկանյանն ու ընդգծում. «Ես կարծում եմ, որ այս չորս տարիներին կառավարությունը սխալ ճանապարհով է տարել երկիրը»: Քաղաքական պատասխանատվության հարցում նախկին արտգործնախարարի անձնական ընկալումներն, իհարկե, առանձին խոսակցության թեմա են: Բայց, այնուամենայնիվ երբ նման հայտարարություն է արվում, արդյոք կարելի է ենթադրել, որ գնահատականը հիմնված է նաև կառավարության ԲՀԿ-ական անդամների գործունեության արդյունքների վրա ու նաև դա է հուշում, թե իբր, կոալիցիան ձևական է եղել:
Վարդան Օսկանյանի պատկերացմամբ, հավանաբար, «ձևական» կոալիցայի ծրագրում առկա առանձին դրույթներ ԲՀԿ նախընտրական ծրագրից վերցվել ու կառավարության ծրագիր մտցվել են «մի ուժի պարտադրանքով» ու հենց այդ ուժն էլ «առանց գործընկերոջ կարծիքը հարցնելու» նախարարական պորտֆելներ է առանձնացրել ԲՀԿ-ի համար և վստահեցրել, որ որևէ գործունեության համար պատասխանատվություն սահմանված չէ:
Կամ, եթե համարենք, որ կոալիցիան ձևական է եղել, ապա, ըստ Օսկանյանի, ինչո՞ւ է ԲՀԿ-ն տարիներ շարունակ մաս կազմել դրան: Նախկին արտգործնախարարի պատասխանն այս հարցին առավել քան ուշագրավ է. «Ես չեմ ուզենա մեկնաբանել մի բան, որին մասնակցություն չեմ ունեցել»: Նրա կարծիքով, գալիք խորհրդարանական ընտրությունները նոր որակի խորհրդարան ունենալու հնարավորություն են, որի արդյունքում հնարավոր կլինի «արդեն իսկական կոալիցիաներ կազմել, մեկից ավել ուժեր երկրի ապագայի նկատմամբ պատասխանատվություն կվերցնեն, որոշումները կլինեն կոնսենսուսային, մի կուսակցության կարծիքը չի պարտադրվի»: Այս վերջինն, ըստ ամենայնի, առկա իրավիճակի ախտորոշումն է: Եթե այդպես է, կնշանակի պարոն Օսկանյանը բավականին անմեղ ձևով թերագնահատում է իր իսկ կուսակցությանը` տպավորություն ստեղծելով, որ այն կոալիցիայի մեջ է պարտադրանքի արդյունքում, իսկ որոշումներն էլ նրա հետ չեն համաձայնեցվում:
ԲՀԿ պատասխանատուները մտածե՞լ են արդյոք, որ անզգույշ այս արտահայտություններով պարոն Օսկանյանը հարցականի տակ է դնում իրենց քաղաքական գործունեության, գործողությունների ու որոշումների ադեկվատությունը, դրանց մտածված ու պատասխանատու լինելու հանգամանքը: Եթե մտածել են, երևի թե, ճիշտ կլինի նաև բարձրաձայնել այդ մասին: Հակառակ դեպքում` նախընտրական քարոզչության շրջան է սկսվում և հնարավոր է վարդան Օսկանյանի հրապարակային այս հայտարարություններն օգտագործվեն հենց ԲՀԿ-ի դեմ:
Հ.Գ. Հարկ է նատել, որ ԲՀԿ-ից արձագանք հետևել է: Վարդան Վարդանյանը, ով գլխավորում է կուսակցության նախընտրական շտաբը, մեկնաբանելով վերը ներկայացվածը, զարմացել էր. «Ի՞նչ ձևական` կոալիցիայի հետ կապված ոչ մի խնդիր չի եղել»: Բայց ինչպես Վարդան Օսկանյանի, այնպես էլ Վարդան Վարդանյանի կարծիքներն անձնական են և չեն արտացոլում կուսակցության պաշտոնական մոտեցումը:

На днях новоиспеченный член партии «Процветающая Армения» (ППА), бывший глава МИД РА Вардан Осканян дал Радио «Свобода» характерное для его манеры интервью – полное неопределенных, смутных и двусмысленных выражений, противоречивых суждений. Прослушав его слова, можно предположить, что В. Осканян наносит удар радушно принявшей его в свои ряды партии. К подобному выводу можно прийти на основе нескольких цитат и их сопоставлении с реальностью.
«Правда, партия „Процветающая Армения”, в которую я вступил, все еще считается членом правящей коалиции, но давайте будем искренними, эта коалиция носила формальный характер, потому что правящая партия имела абсолютное большинство и, фактически, в течение этих 4-5 лет поступала так, как хотела, и никогда не нуждалась в парламенте в голосах своих партнеров по коалиции – „Процветающей Армении” и даже „Оринац еркир”», – заявил бывший министр иностранных дел.
В. Осканян, по сути, ставит под сомнение здравомыслие лидеров и членов ППА, ведь последние якобы согласились сформировать коалицию, «не понимая» того, что она формальна и они никакой роли играть не будут. Почему г-н Осканян ставит под сомнение уже достаточно большой опыт политического сотрудничества Республиканской партии Армении (РПА) и ППА? Неужели он не осознает, что своим заявлением создает впечатление, будто ППА на протяжении 4-5 лет занималась самообманом, а также вводила в заблуждение своего избирателя?
Между тем, нельзя сказать, что Вардан Осканян – новое лицо в политике, неопытен, и сказанное объясняется этим. Он не может не понимать, что ППА проявила политическую волю и взяла на себя ответственность, и это, кстати, закреплено в соответствующих документах. Или и они были формальны, г-н Осканян?
Или же, что означает выражение «никогда не нуждалась в парламенте в голосах своих партнеров по коалиции»? Г-н Осканян, изучали ли Вы статистику голосований парламентской фракции ППА, исследовали ли Вы весь спектр парламентской деятельности представителей ППА? Неужели формальность коалиции становится видна в результате этих исследований?
«Сегодня РПА занимает абсолютно доминирующую позицию, и вся ответственность на этой партии», – заявил В. Осканян и подчеркнул, что, с его точки зрения, «все эти 4 года правительство вело страну по неверному пути».
Безусловно, рассуждения бывшего министра иностранных дел о политической ответственности – предмет отдельного разговора. И, тем не менее, когда делается подобное заявление, нельзя ли предположить, что данная оценка основана также на результатах деятельности представляющих ППА членов правительства и именно это подсказало также «формальность» коалиции?
По всей видимости, Вардан Осканян полагает, что отдельные положения программы «формальной» коалиции были взяты из предвыборной программы ППА и внесены в программу правительства «по принуждению некой силы», и именно эта сила, «не спросив мнения партнера», выделила ППА министерские портфели и заверила, что никакой ответственности за деятельность не предусмотрено.
Допустим, что коалиция была формальной. Тогда с какой стати, по мнению Осканяна, ППА на протяжении лет входила в состав коалиции? Ответ бывшего главы внешнеполитического ведомства на этот вопрос более чем примечателен: «Я не хотел бы сейчас комментировать то, в чем я участия не принимал». По его словам, предстоящие в стране парламентские выборы дают возможность сформировать качественно новое Национальное Собрание, где появится возможность создания «уже настоящей коалиции, ответственность за будущее государства возьмут на себя несколько сил, решения будут консенсусные, одна партия не будет навязывать своей позиции». Последнее выражение, по всей видимости, является диагнозом сложившейся в настоящее время ситуации. Если это так, то значит, что г-н Осканян довольно невинным образом недооценивает свою партию, создавая впечатление, что ППА оказалась в составе коалиции по принуждению, а решения с ней не согласовываются.
Задумывались ли ответственные лица в ППА над тем, что подобными опрометчивыми заявлениями г-н Осканян ставит под сомнение адекватность их политической деятельности, действий и решений, факт обдуманности и степени ответственности всего перечисленного? Если да, то вернее было бы, пожалуй, озвучить все это. В противном случае, ввиду того, что начинается период предвыборной агитации, данные публичные заявления Вардана Осканяна будут использованы против самой же ППА.
P.S. Следует отметить, что реакция от ППА последовала. Возглавляющий предвыборный штаб ППА Вардан Варданян, комментируя вышеизложенное, выразил удивление: «Как это формальна? Никаких проблем с коалицией не было». Однако это сугубо личное мнение, точно так же, как и заявление В. Осканяна. И эти мнения не отражают официальной позиции партии «Процветающая Армения».