Ա. Բաբլոյան. Արդարացված է, որ ՀՀԿ-ն իր բոլոր ծրագրերում մեծ ուշադրություն է դարձնում բնակչության առողջությանը
««Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցությունը իր բոլոր ծրագրերում մեծ ուշադրություն է դարձնում բնակչության առողջությանը: Սա արդարացված է, քանի որ բնակչության առողջությունը երկրի ու հասարակության անվտանգության հիմանական երաշխիքներից մեկն է»,- այս մասին Մոր և մանկան առողջության հայկական դաշինքի հրավերով կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Արա Բաբլոյանը:
Նա նաև նշեց, որ մեծ ուշադրություն են դարձնում ու ներդրումներ անում նաև մայրությանն ու մանկության առողջության խնդիրների վերացմանը: «Գալիք ծրագրերում էլ մայրության ու մանկության խնդիրները կլինեն ուշադրությոն կենտրոնում»,- վստահեցրեց ՀՀԿ-ական Ա. Բաբլոյանն ու շեշտեց, որ անցած հինգ տարիների ընթացքում առողջապահության ոլորտ պետական բյուջեից հատկացումները աճել են 40 տոկոսով, այդ թվում մայրության ու մանկությանն առողջությանը ուղղված պետական ռեսուրսների աճը ավելի քան 200 տոկոս է եղել:
«Մենք ունենք սահմանափակ ռեսուրսներ, բայց պետություն ճիշտ ենք անում, որ մեծ ռեսուրսներ է ուղղորդում դեպի մայրություն, մանկություն` հնարավորություն տալով, որ մեր հասարակության հիմքը լինի առողջ, նաև կարգավորվեն դեմոգրաֆիկ խնդիրները»,- ասաց նա:

Ара Баблоян: Республиканская партия Армении уделяет особое внимание здоровью населения
«Республиканская партия Армении (РПА) во всех своих программах уделяет особое внимание здоровью населения. Это оправданный подход, так как здоровье населения является одним из основных гарантий безопасности страны и общества»,–об этом заявил председатель постоянной комиссии по вопросам здравоохранения материнства и детства Национального Собрания РА, член фракции РПА Ара Баблоян на обсуждении, организованном по приглашению Армянского альянса здоровья матери и ребенка.
По его словам, они уделяют большое внимание и вносят вклад в ликвидацию проблем, связанных со здоровьем матери и ребенка. «В предстоящих программах проблемы материнства и детства будут находиться в центре внимания»,– заверил Баблоян, подчеркнув, что в течение прошедших пяти лет средства, выделенные из госбюджета на развитие сферы здравоохранения , увеличились на 40%, а рост государственных ресурсов, направленных на поддержку материнства и детства, составил более чем 200%.
«У нас есть ограниченное число ресурсов, тем не менее, государство ведет правильную политику, направляя значительные ресурсы на поддержку материнства и детства, а также давая возможность создать основы здорового общества, а та урегулировать демографические проблемы»,–отметил Ара Баблоян.