ՀԿ նախագահ. «Բենզինի շուկան լուրջ ուսումնասիրման կարիք ունի»
«Հայաստանում բենզին ներկրողների շահույթի նորմը շատ բարձր է, և այն խեղդում է տնտեսության մյուս ճյուղերը», - այսօր ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը` խոսելով Հայաստանում բենզինի գների թանկացման շուրջ:
Նրա խոսքով`  Հայաստանում բենզինի գների տատանումները տեղի չեն ունենում միջազգային շուկային համաչափ: «Եթե բենզինի գները բարձրանում են, Հայաստանում էլ ավելի են բարձրանում, իսկ եթե իջնում է, ապա, որպես կանոն Հայաստանում չի իջնում կամ էլ սիմվոլիկ»,-պարզաբանեց նա, որպես օրինակ նշելով, որ եթե մեր երկրում բենզինի գինն այժմ 5000, համաձայն միջազգային թանկացումների այն պետք է լիներ 4000 դրամ:
Ըստ Հարություն Մեսրոպյանի ` ոչ ոք չի հաշվել, թե որքան է կազմում զուտ շահույթը, որը, տարբեր հաշվարկներով, բավականին մեծ է և շահույթի նորմն անցնում է 50 տոկոսից: Նրա խոսքով` ավելի վատ վիճակում է գազը, որտեղ հարյուր տոկոս շահույթի նորմ է:
Ասուլիսին ներկա մյուս բանախոսը` հայրենական ապրանք արտադրողների հասարակական կազմակերպության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, իր հերթին մասնակի համաձայնվելով Հարություն Մեսրոպյանի հետ, նշեց, որ այսօր հանրապետության 450.000 ավտոմեքենաների 80 տոկոսը գազ է օգտագործում, քանի որ բենզինը թանկ է: Նրա խոսքով, պետք է բենզինի ոլորտի հարկային քաղաքականությունը վերանայել: «Բենզինի շուկան կարիք ունի լուրջ ուսումնասիրման»,- ասաց նա:

«Норма прибыли импортеров бензина в Армению очень высокая. Она оказывает давление на все остальные отрасли экономики»,– такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил эксперт по управлению Арутюн Месропян, комментируя рост цен на бензин в Армении.
По его словам, колебания цен на бензин в Армении происходят не созвучно с колебаниями на международном рынке. «Если цены на бензин растут, в Армении они еще более увеличиваются, а когда снижаются, в Армении они, как правило, не снижаются, или снижение носит символический характер»,– пояснил эксперт, указав в качестве примера на то, что если в Армении цена на бензин сейчас составляет 5000 драмов, то в соответствии с международным подорожанием она должна составлять 4000 драмов.
Как подчеркнул А.Месропян, никто не подсчитывал то, какова сумма прибыли, которая, по различным подсчетам, довольно большая и норма прибыли превышает 50%. По его словам, еще хуже обстоит ситуация с газовым рынком, где норма прибыли составляет 100%.
Присутствующий на пресс-конференции председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян, отчасти согласившись с Арутюном Месропяном, в свою очередь заявил, что 80% из 450.000 водителей республики используют в качестве топлива газ, так как цена на бензин высокая.
По его словам, необходимо пересмотреть налоговую политику, которая действует на бензиновом рынке. «Бензиновый рынок нуждается в серьезном исследовании»,–резюмировал Сафарян.