Վ.Հովհաննիսյան. Մեր պատվիրակությունը հաջողել է Բաքվում, գնալը ճիշտ էր
Բաքվում «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի 2-րդ լիագումար նիստին մասնակցած հայկական պատվիրակության անդամները ողջ-առողջ վերադարձել են Հայաստան.«Ես դրական եմ գնահատում «Եվրանեսթի» լիագումար նիստի կայացումը ու դրա արդյունքները, և նաև համարում եմ շատ ճիշտ ու արդարացված մեր պատվիրակության մասնակցությունը դրան»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության բոլոր անդամներին խիզախության ու միասնական աշխատանքի համար, Վ.Հովհաննիսյանը խոսեց նաև նիստի մանրամասներից` տեղեկացնելով, որ հայկական պատվիրակությանը հաջողվեց որոշակի շեշտադրումներ ներառել բանաձևերում ու քննարկվող փաստաթղթերում:
Այնուհետ անդրադարձավ բյուրոյի հանդիպմանը նախագահ Ալիևի հետ, որը տեղի է ունեցել առանց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ու, ըստ Վ.Հովհաննիսյանի, թերևս դրանով է բացատրվում, որ Ադրբեջանի նախագահը ընդհանրապես մոռացել էր Լեռնային Ղարաբաղի գոյության մասին` ոչ մի խոսք այդ մասին:
Իսկ հաջորդ օրը հայերը դարձան «ֆաշիստներ»«օկուպանտներ` նույն նախագահի մատուցմամբ.«Այս ելույթը շատ վատ ազդեցություն ունեցավ, ուղղակի սառը ցնցուղի արդյունք ունեցավ բոլոր պատվիրակների վրա: Ընդմիջմանը անգամ ադրբեջանցի պատգամավորներն էին մեզ մոտենում ու ասում, որ իրենց վրա էլ վատ ազդեցություն է թողել Ալիևի ելույթը»,- տեղեկացրեց ՀՅԴ-ական գործիչը` չբացահայտելով, սակայն, այդ պատգամավորների անունները:
Բանախոսի խոսքով` Ալիևը իր երկրի իմիջին այնպիսի քաղաքական հարված հասցրեց, որը հայկական պատվիրակությունը, որքան էլ ցանկանար, չէր կարող անել.«Ես համարում եմ, որ մեր պատվիրակությունը հաջողել է Բաքվում»,- հավելեց նա:
Նիստի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը լրիվ մեկուսացված է եղել` ոչ միայն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներից, այլև եվրոպացի պատգամավորներից: Այդուհանդերձ, օգտագործելով «ընդհատակյա հեղափոխական հնարքները» պատվիրակության ղեկավար Վ.Հովհաննիսյանին հաջողվել է մեծ հարցազրույց տալ տեղի ԶԼՄ-ներից մեկին:
Իսկ մնացած առումով` հյուրընկալությունը, անվտանգության միջոցները, հյուրանոցի աշխատակիցների ու անգամ ժողովրդի վերաբերմունքը ամենևին էլ ագրեսիվ ու ատելի չեն եղել մեր պատվիրակության անդամների նկատմամբ.Դա միայն մի մարդու վերաբերմունքն ու ատելությունն է»,- շեշտեց նա:

Члены армянской делегации, принявшие участие во 2-м пленарном заседании Парламентской ассамблеи «Евронест» в Баку, вернулись в Армению живыми и невредимыми. «Я положительно оцениваю проведение и результаты пленарного заседания „Евронест” в Баку, а участие армянской делегации в нем считаю очень правильным и оправданным»,– заявил на встрече с журналистами руководитель армянской делегации в «Евронест» Ваан Ованнисян.
Выразив благодарность всем членам делегации за смелость и совместную работу, В.Ованнисян коснулся и подробностей заседания, сообщив, что армянской делегации удалось включить в резолюции и обсужденные документы некоторые акцентировки.
Комментируя свою встречу в качестве члена Бюро АРФД с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Ваан Ованнисян отметил, что она состоялась без участия журналистов и этим, возможно, объясняется то обстоятельство, что президент Азербайджана совершенно забыл о существовании карабахского конфликта и не коснулся этого вопроса.
На следующий день, однако, этот же президент назвал армян «фашистами» и «оккупантами». «Это выступление оказало негативное воздействие и произвело на всех делегатов эффект „холодного душа ”. Во время перерыва к нам подходили даже азербайджанские депутаты и говорили, что выступление Алиева оказало негативное воздействие и на них»,–отметил В.Ованнисян, не назвав имена этих депутатов.
По мнению руководителя армянской делегации, Алиев нанес имиджу страны такой политический удар, который армянская делегация, как бы ни желала, не могла бы нанести. «Я считаю, что деятельность армянской делегации в Баку была успешной»,–добавил он.
В ходе заседания армянская делегация была полностью изолирована не только от представителей СМИ, но и от европейских депутатов. Тем не менее, используя «подпольные революционные уловки», руководителю армянской делегации Ваану Ованнисяну удалось дать масштабное интервью одному из местных СМИ.
Что касается приема, мер безопасности, отношения сотрудников гостиницы и даже народа к армянским делегатам, то оно вовсе не было агрессивным и ненавистным. «Это отношение и ненависть, проявляемая лишь одним человеком»,–подчеркнул Ованнисян.