Է. Հակոբյան. Գալիք խորհրդարանական ընտրությունները որակապես տարբերվելու են նախորդ ընտրություններից
Գալիք խորհրդարանական ընտրությունները որակապես տարբերվելու են Հայաստանում անցկացված նախորդ ընտրություններից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս նասին նշեց Ազատ հասարակության ինստիտուտ» դիտորդական ՀԿ նախագահ, քաղաքագետ Էդգար Հակոբյանը՝ հավելելով, որ տարբերությանը զգացվելու է «թե՛ մրցակցային ֆոնի, թե՛ ընդդիմադիր ուժերի ավելացման, և թե՛ համացանցի զարգացման» տեսանկյունից:
Բանախոսը նշեց, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը, ինչպես և նախկինում, գալիք խորհրդարանական ընտրություններին ևս նախատեսում է իրականացնել դիտորդական առաքելություն: «Դիտորդներ լինելու են ընտրատեղամասերում և շրջիկ խմբեր են լինելու, ովքեր մեր դիտորդների արձանագրած փաստերը կենտրոնացնելու են: Այս նախընտրական շրջանը ևս դիտարկելու ենք, և թե՛ դրականը, թե՛ բացասականը ներկայացվելու է վերջնական հաշվետվության մեջ»,- նշեց Էդգար Հակոբյանը:
Է.Վարդանյանի խոսքերով, նախընտրական փուլում իրենց գործունությունը հիմնականում ուղված է ընտրացուցակների մաքրմանը:
«Ուսումնասիրությունների ընթացքում մենք կենտրոնանում ենք ցուցակների վրա, որպեսզի կարողանանք մեր լուման ունենալ ցուցակների մաքրման գործընթացում: Ընտրողների վերջնական ցուցակները հայտնի են լինելու ընտրություններից առաջ: Կատարյալ ընտրացուցակ ոչ մի երկրում չկա, բացառությամբ սկանդինավյան երկրների: Դա ընդհանուր համակարգի խնդիր է, չունենք էլեկտրոնային ընդհանուր բազա, այդ պատճառով այս ժամանակահատվածը կարևոր է ցուցակների մաքրման համար, ինչու չէ նաև մահացած մարդկանց անուններից մաքրելու համար»,- նշեց Էդգար Հակոբյանը:

Эдгар Акопян: Предстоящие парламентские выборы в Армении будут качественно отличаться от предыдущих
Предстоящие парламентские выборы будут качественно отличаться от предыдущих выборов, проведенных в Армении. Сегодня на встрече с журналистами об этом отметил председатель наблюдательской организации «Институт свободного общества», политолог Эдгар Акопян, добавив, что разница будет ощущаться как в плане конкурентного фона, так и в плане увеличения числа оппозиционных сил и развития интернета.
По его словам, возглавляемая им организация как и прежде планирует на предстоящих парламентских выборах осуществить наблюдательскую миссию. «Наблюдатели будут во всех избирательных участках. Кроме того, будут действовать мобильные группы, которые будут собирать факты, зафиксированные нашими наблюдателями. Мы будем осуществлять наблюдение и на этом предвыборном этапе и представим как положительные, так и отрицательные стороны в докладе»,–сообщил Акопян.
Деятельность их организации, как отметил Эдгар Акопян, на этом предвыборном этапе будет направлена в основном на чистку избирательных списков.
«В ходе проведения исследований мы концентрируем наше внимание на списки, чтобы суметь внести свой вклад в процесс их чистки. Окончательные списки избирателей будут оглашены до выборов. Идеальных избирательных списков нет ни в одной из стран, за исключением скандинавских. Это проблема, которая существует в общей системе. У нас нет общей электронной базы, поэтому этот период важен для проведения чистки списков, а также для того, чтобы снять из списков имена умерших людей»,–добавил Эдгар Акопян.