Իրանն այլևս չի վստահում Թուրքիային. Երկկողմ հարաբերություններում առկա տարաձայնությունների պատճառները
Պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում որքան էլ, որ Իրանն ու Թուրքիան հայտարարում են, թե տարածաշրջանային խնդրիների առնչությամբ կողմերը պատրաստ են արդյունավետ համագործակցել, սակայն վերջերս Թուրքիայի վարչապետի` Իրան կատարած այցելությունը ցույց տվեց, որ թե ՛ Իրանի միջուկային ծրագրի, թե ՛ Սիրիայի հարցում Թեհրանի և Անկարայի դիրքորոշումներում առայժմ գոյություն ունեն լուրջ տարաձայնություններ:
Նկատենք, որ Թուրքիայի տարածքում ՆԱՏՕ-ի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի (ՀՀՊ) տեղակայման փաստի հետ կապված դեռևս 2011թ. վերջերին իրանա-թուրքական հարաբերություններում որոշակի լարվածություն նկատվեց: Իրանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն Անկարային ուղղակի նախազգուշացրեց, որ ցանկացած սպառնալիքի դեպքում Իրանը կտրուկ հակահարված կտա այդ երկրին:
Եթե ՆԱՏՕ-ի ՀՀՊ համակարգերի առնչությամբ Իրանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցած բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով կատարված փոխայցելությունները փոքր-ինչ մեղմեցին երկկողմ հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը, (ս.թ. մարտին Իրան կատարած այցի ընթացքում Էրդողանն Իրանի ղեկավարությանը հավաստիացրեց, որ ՀՀՊ համակարգերը տեղակայելու համար Թուրքիան առաջ է քաշել որոշակի նախապայմաններ, և եթե ՆԱՏՕ-ն խախտի այդ պայմանները, ապա Թուրքիան վերոնշյալ համակարգերը դուրս կբերի իր տարածքից), ապա նաև սիրիական հարցը քննարկելու նպատակով Թեհրան ժամանած Էրդողանի այցից հետո Անկարայի և Թեհրանի հարաբերություններն էլ ավելի սրվեցին:
Նկատենք, որ բացի Սիրիայի ներքաղաքական հարցերի շուրջ բանակցություններ վարելուց, Էրդողանն Իրան էր մեկնել առաջիկայում Իրանի և 5+1 խմբի (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) հանդիպումը Ստամբուլում անցկացնելու առաջարկով: Պաշտոնական Թեհրանը ողջունեց Թուրքիայի առաջարկը, սակայն Էրդողանի` Իրանից վերադառնալուց հետո Ստամբուլում գումարվեց «Սիրիայի բարեկամների» համաժողովը, որին հրավիրված չէր Իրանը, իսկ Չինաստանն ու Ռուսաստանը մերժեցին մասնակցել:
Հիշեցնենք, որ դեռևս ս.թ. փետրվարին ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահի խորհրդական, ԱԳ նախկին փոխնախարար Հոսեյն Շեյխոլէսլամը, խոսելով Սիրիայի ներքաղաքական գործընթացների մասին, նշել էր. «Թուրքիայի գործած սխալների պատճառով է, որ այդ երկիրը խնդիրներ ունի իր հարևանների հետ, Անկարան խնդիրներ ունի և Իրանի, և Սիրիայի և Իրաքի հետ»: Իսկ մինչ այդ իրանական «իրդիփլոմաթիք.քոմ» կայքը, Թուրքիայի փոխվարչապետի` սիրիական հարցում Իրանի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքները որակելով որպես դատարկաբանություն, գրել էր. «Թուրքիայի փոխվարչապետի հայտարարությունն այն պարագայում է հնչում, երբ պաշտոնական Թեհրանը Սիրիայի հարցում բազմիցս հանդես է եկել իր հստակ դիրքորոշմամբ, այն է` սիրիական ճգնաժամը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` առանց արտաքին ուժերի միջամտության: Ի հեճուկս Իրանի, Թուրքիան միջամտելով Սիրիայի ներքին գործերին և միջազգայնացնելով այդ հարցը, ջանում է վնաս հասցնել Դամասկոսին»:
Դառնալով օրերս Ստամբուլում գումարված «Սիրիայի բարեկամների» համաժողովին` Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին, անդրադառնալով Սիրիայի հարցով գումարված Ստամբուլի կոնֆերանսին, նշեց, որ կոնֆերանսի մասնակից երկրների նպատակը տարածաշրջանում կրոնական պատերազմ առաջացնելն է: Իրանի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունից հետո Թուրքիայում Իրանի դեսպան Բահման Հոսեյնփուր Դաշթեգոլին կանչվեց արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրանից Ստամբուլի կոնֆերանսի վերաբերյալ իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների արած հայտարարությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ էին պահանջել:
Թուրքիայի հասցեին քննադատական հայտարարություններով հանդես եկավ նաև Իրանի Քաղաքական համակարգի նպատակահարմարությունը կողմնորոշող խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային, ով քննատելով Անկարայի քաղաքականությունը, նշել էր, որ Թուրքիան հավատարիմ չէ իր ստանձնած պարտավորություններին:
Իրանի և Թուրքիայի հարաբերությունների լարվածությունն հասավ իր գագաթնակետին, երբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, անդրադառնալով Իրանի և 5+1 խմբի բանակցությունները Ստամբուլում անցկացնելու Անկարայի առաջարկն Իրանի կողմից մերժելու փաստին, հայտարարեց, որ իրանցիներն հավատարմություն և անկեղծություն չունեն:
Իրանի Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Էսմայիլ Քոուսարին, արձագանքելով Թուրքիայի վարչապետի` Իրանի հասցեին հնչեցրած վիրավորական հայտարարությանն ու Թուրքիայում ԻԻՀ դեսպանին ԱԳՆ կանչելու փաստին, հայտարարեց, որ Թուրքիան իր հնչեցրած հայտարարությունների և իրագործած քայլերի հանդեպ պետք է ամոթի զգացում ունենա:
Իրանցի խորհրդարանականը նշեց, որ Էրդողանն այլևս չի տիրապետում քաղաքական իրավիճակին, և որ Թուրքիայի իշխանությունները գերտերությունների ձեռքին գործիք են դարձել և այլևս չեն կարողանում ինքնուրույն որոշումներ կայացնել:
Իրանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցող վերջին զարգացումների առնչությամբ` նախօրեին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի և Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլիի միջև: Հայտարարությամբ հանդես է եկել նաև ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Ռամին Մեհմանփարաստը, ով հայտարարել է, որ երկու երկրների պաշտոնյաների կողմից հնչեցրած հայտարարությունները չպետք է բացասական ազդեցություն գործեն երկու երկրների հարաբերությունների վրա:
Եթե մինչ այժմ Թեհրանն Իրանի միջուկային ծրագրի հարցում որոշակի հույսեր էր կապում Անկարայի հետ, ապա իրանա-թուրքական հարաբերություններում վերջին օրերին արձանագրված իրադարձությունները վկայում են, որ Իրանն այլևս չի վստահում Թուրքիային, քանի որ վերջինիս հայտարարություններն ու գործողությունները չեն համապատասխանում միմյանց: Հակառակ Թուրքիայի իշխանությունների պնդումներին, թե Անկարան երբեք չի միանա Իրանի նկատմամբ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցներին, Էրդողանի` Իրան կատարած այցի հաջորդ օրը Թուրքիան որոշում ընդունեց 20 տոկոսով նվազեցնել իրանական նավթի ներկրման ծավալները:
Մյուս կողմից, Թուրքիայի վարչապետը Մաշհադում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, թե երկու երկրները պետք է միասին օգնեն Սիրիային, սակայն Թուրքիա վերադառնալուց հետո Ստամբուլում գումարվեց «Սիրիայի բարեկամների» համաժողովը, որի մասնակիցներին պաշտոնական Թեհրանն անվանեց «Սիրիայի թշնամիներ»: Ակնհայտ է, որ Անկարան Սիրիայի իշխանությունների վրա ճնշում գործադրելով, այդ կերպ փորձում է տարածաշրջանում հնարավորինս թուլացնել Իրանի դիրքերը:

Иран более не доверяет Турции. Причины напряженности в двусторонних отношениях
Как бы представители Ирана и Турции на официальных встречах ни заверяли, что готовы к эффективному сотрудничеству по региональным вопросам, однако недавний визит главы турецкого правительства Реджепа Тайипа Эрдогана в ИРИ выявил серьезные разногласия в позициях Тегерана и Анкары как по иранской ядерной программе, так и по вопросу Сирии.
Отметим, что напряженность в ирано-турецких отношениях возникла еще в конце 2011г. в связи с размещением на территории Турции систем противовоздушной обороны. Военно-политическое руководство Ирана напрямую предупредило Анкару, что в случае угрозы нанесет контрудар.
После того, как взаимные визиты на уровне высокопоставленных должностных лиц по вопросу размещения натовской ПВО слегка разрядили атмосферу в отношениях Ирана и Турции (Эрдоган во время визита в марте этого года заверил руководство ИРИ, что для размещения систем ПВО Анкара предъявила ряд условий, при нарушении которых со стороны НАТО эти системы будут выведены с турецкой территории), возник сирийский вопрос, и турецкий премьер вновь прибыл в Тегеран. Однако отношения двух стран еще более обострились.
Отметим, помимо переговоров по сирийскому вопросу, Эрдоган отправился в Тегеран с предложением провести переговоры представителей ИРИ и группы «5+1» (5 постоянных членов Совбеза ООН и Германия) по иранской ядерной программе в Стамбуле. Официальный Тегеран приветствовал предложение Турции, однако сразу по возвращении Эрдогана в Стамбуле состоялась конференция «Группы друзей Сирии» (ГДС), на которую не были приглашены представители Ирана, а Китай и Россия отказались в ней участвовать.
Напомним, еще в феврале этого года советник председателя Меджлиса (парламент) ИРИ, бывший замминистра иностранных дел Ирана Хусейн Шейхолэслам, говоря о нынешней ситуации в Сирии, заявил: «Из-за допущенных Турцией ошибок у этой страны проблемы с соседями. У Анкары проблемы и с Ираном, и с Сирией, и с Ираком». А до этого иранский сайт «irdiplomatic.com», назвав заявления вице-премьера Турции Бюлента Арынча в адрес Ирана безосновательным пустословим, написал: «Заявление вице-премьера Турции звучит в то время, как официальный Тегеран не раз выступал с четкой позицией в отношении Сирии, которая заключается в том, что сирийский кризис должен быть разрешен путем мирных переговоров, без вмешательства внешних сил. Турция, назло Ирану, вмешиваясь во внутренние дела Сирии и превращая этот вопрос в международный, старается навредить Дамаску».
На днях же министр обороны Ирана Ахмед Вахиди заявил, что целью стамбульской конференции «Друзей Сирии» является «спровоцировать религиозную войну в регионе». После этого заявления посол Ирана в Анкаре Бахман Хюсейинпур был вызван в МИД Турции, где от него потребовали объяснений в связи с заявлениями высокопоставленных иранских чиновников по стамбульской конференции.
С критическими заявлениями в адрес Турции выступил также секретарь Совета по определению политической целесообразности Ирана Мохсен Реза, который отметил, что Турция не соблюдает взятых на себя обязательств.
Пик напряженности в ирано-турецких отношения возник после того, как Эрдоган, комментируя отказ ИРИ принять предложение турецкой стороны провести переговоры в формате Иран и группа «5+1» в Стамбуле, заявил, что у иранцев нет верности и искренности.
В связи с этим заместитель председателя комитета по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Исмаил Косари сказал, что турецкой стороне должно быть стыдно за свои заявления и действия. В частности, комментируя слова главы турецкого правительства в адрес Ирана и вызов посла ИРИ в Анкаре в МИД Турции, иранский депутат отметил: «Эрдоган своим последним заявлением показал, что более не владеет политической ситуацией. Власти Турции стали инструментом в руках сверхдержав и больше не могут самостоятельно принимать решения».
Более того, в связи с последними развитиями между Анкарой и Тегераном на этой неделе состоялся телефонный разговор главы МИД Турции Давуда Ахмедоглу и секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Саида Джалили. С заявлением выступил и пресс-секретарь МИД Ирана Рамин Мехманпараст, отметив, что озвученные чиновниками двух стран заявления не должны оказать негативное воздействие на ирано-турецкие отношения.
Если до настоящего момента Тегеран в вопросе иранкой ядерной программы связывал с Анкарой определенные надежды, то последние развития в ирано-турецких отношениях свидетельствуют о том, что Иран более не доверяет Турции, поскольку заявления и действия последней не совпадают. Вопреки утверждениям властей Турции, что они никогда не поддержат экономические санкции в отношении Ирана, уже на следующий день после визита Эрдогана в Тегеран Анкара приняла решение снизить импорт иранской нефти на 20%.
С одной стороны, премьер Турции в ходе встречи в Мешхеде с верховным духовным лидером Ирана Сеидом Али Хаменеи заявил, что две страны должны сообща помочь Сирии, а с другой – по возвращении провел в Стамбуле конференцию «Друзей Сирии», участников которой официальный Тегеран назвал «Врагами Сирии». Очевидно, что Анкара, оказывая давление на сирийские власти, пытается тем самым по возможности ослабить позиции Ирана в регионе.