Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ հրավիրված ասուլիսը չէր կարող քաղաքական անցուդարձին չանդրադառնալ: Բանախոսները կին քաղաքական գործիչներն էին` «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարինե Աճեմյանն ու ՀՅԴ-ական Ռուզան Առաքելյանը:
«Լուրեր են տարածվում, բայց իրականում ես չեմ կարծում, թե դրանք հիմքեր ունեն և ՀՀԿ-ական իմ գործընկերները ևս զարմանում են»,- անդրադառնալով նախընտրական ընտրակաշառքների մասին տարածվող լուրերին ու մասնավորապես նրան, որ ՀՀԿ-ն երկու օր է մայրաքաղաքի տարբեր համայնքներում ձու է բաժանում նշեց ՀՀԿ-ական Կ.Աճեմյանը:
Տիկին Բախշյանն էլ արձագանքեց, որ քանի օր է շարունակ ահազանգում է նմանատիպ դեպքերի մասին, անգամ իր հայտարարության հիման վրա տպագրված հրապարակման հետքերով, որում նա անձանց անուններն է ներկայացրել, դատախազությունում նյութեր են պատրաստվել, բայց. «Դատախազությունն ինձ ասաց` տիկին Բախշյան, մենք այդ անձանց տեսել ենք, զրուցել ենք, նրանք հրաժարվում են, որ գումար են բաժանել»,- պատմեց նա` ակնարկելով, որ բնական է կհրաժարվեին, ո՞վ կխոստովաներ, որ անօրինական գործողություն է կատարել:
Իսկ դաշնակցական պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանն էլ նշեց, թե ինչ նվեր էլ որ բաժանվի, ցանկացած քաղաքական ուժ նախևառաջ պետք է մտածի, որ հանկարծ չվիրավորի հայ կնոջ արժանապատվությունը:
Ինչ վերաբերում է օրվա խորհրդին` կանանց մասին խոսելով բանախոսները կարծես համակարծիք էին` պետք չէ ընկնել զուտ քանակ ցույց տալու հետևից ու միայն այդ նպատակով կանանց ներքաշել քաղաքականություն, քանզի կարևորը որակն է: Իսկ որ կինը համապատասխան ռեսուրսն ունի լինել ոչ միայն պատգամավոր, գյուղապետ կամ նախարար, այլև երկրի վարչապետ` որևէ մեկը կասկած չունի:

В созванной по случаю Дня материнства и красоты пресс-конференции, в которой были обсуждены и политические развития событий, приняли участие депутаты парламентских фракций «Наследие», Республиканской партии Армении (РПА) и АРФД Анаит Бахшян, Карине Ачемян, Рузан Аракелян.
Комментируя информацию о раздаче взяток в преддверии предстоящих парламентских выборов и в частности то, что в течение двух дней РПА раздает жителям разных административных районах Еревана яйца, Карине Ачемян отметила: «Такие сведения муссируются, но на самом деле думаю, что они безосновательны. Мои однопартийцы также удивляются этим сведениям».
В свою очередь, Анаит Бахшян заявила, что на протяжении нескольких дней она сообщала таких случаях, а по следам изданной публикации на основе ее заявления прокуратура подготовила материал. «Однако из прокуратуры мне сообщили, что встречались и беседовали с этими людьми, но они отказываются признаться в том, что раздавали деньги», – рассказала депутат, заметив, что это естественно, так как любой бы отказался признаться в совершении незаконных действий.
Депутат фракции АРФД Рузан Аракелян отметила, что любая политическая сила должна прежде всего подумать над тем, оскорбит ли она достоинство армянской женщины при раздаче подарка, каким бы он ни был.
Все участницы пресс-конференции сошлись во мнении о том, что не стоит гнаться за обеспечением количества и лишь с этой целью вовлекать женщин в политику, так как главное – это качество. Что касается того, что у женщины есть соответствующие ресурсы для того, чтобы стать не только депутатом, сельским старостой или министром, но и премьер-министром, то это вне всяких сомнений.