Գուցե կան քաղաքական ուժեր, որոնց ձեռնտու չէ դատախազության որդեգրած գործելաոճը, սակայն դա շարունակվելու է. Ս. Տռուզյան
«Դատախազությունն ապաքաղաքական մարմին է և ընտրական գործընթացներին՝ քաղաքական զարգացումներին մասնակցելու, առավել ևս քարոզարշավ իրականացնելու որևէ իրավասություն չունի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի քարտողար Սոնա Տռուզյանը` մեկնաբանելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի այն հրապարակումը, որտեղ ՀԱԿ անդամ, թիվ 36-ում մեծամասնական կարգով առաջադրված Պետրոս Մակեյանը թերթին հայտնել է, որ Շիրակի մարգի դատախազ Դավիթ Սարգսյանը վերջին օրերին իր մոտ է կանչում Արթիկի և Մարալիկի տարածաշրջանի գյուղապետերին և հանձնարարում, թե ով քանի ձայն պիտի ապահովի թիվ 36 ընտրատարածքում ՀՀԿ-ի առաջադրած թեկնածուի` Մխիթար Վարագյանի օգտին:
«Պարզ է, որ Դավիթ Սարգսյանը կատարում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հրահանգը, որը փորձում է 5-րդ գումարման ԱԺ-ում սեփական ստվերային խմբակցությունը ձևավորել»,-գրել էր թերթը:
Սոնա Տռուզյանն ընդգծեց, որ իրավապահ մարմիններն այս ընտրական գործընթացում ունեն երկու հիմնական խնդիր՝ նախ կանխարգելել ընտրական իրավունքի դեմ ոտնձգությունները, երկրորդ՝ խախտումներ արձանագրվելու դեպքում` հետևողական լինել համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալուն:
«Եվ դատախազությունն իր դերակատարությունը տեսնում է նշված երկու ուղղություններով»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով, քննարկման առարկա են դառնալու բոլոր այն ահազանգերը, որոնք պարունակում են կոնկրետություն, փաստական հստակ տվյալներ:
«Այդ համատեքստում հատուկ քննարկման առարկա կդառնան նաև ընտրական գործընթացներին իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից միջամտելու վերաբերյալ ահազանգերը, սակայն ոչ ասեկոսեներն ու հերյուրանքները:
Ինչպես թերթերից մեկն էր նկատել՝ այս շրջանում դեռ հաճախ կհանդիպենք նախընտրական իրավիճակը սրելու փորձերի: Երբ ոմանք անիմաստ աղմուկ են բարձրացնում հալածվածի ու ընդդիմադիր կեցվածք ընդունելու համար: Գուցե սա էլ ընտրական տեխնոլոգիաներից մեկն է ու գուցե կան քաղաքական ուժեր ու թեկնածուներ, որոնց ձեռնտու չէ ընտրախախտումներին արագ արձագանքելու և ահազանգերի պատշաճ գրանցմանը հետամուտ լինելու դատախազության որդեգրած գործելաոճը, սակայն վստահեցնում ենք, որ այս աշխատաոճը շարունակվելու է»,-ասաց գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղարը:

Пресс-секретарь Генпрокуратуры Армении ответила на скандальную публикацию газеты «Айкакан жаманак»
Прокуратура является деполитизированной структурой и не имеет права участвовать в избирательных процессах, политических развитиях, тем более осуществлять предвыборную кампанию. Об этом заявила пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Армении Сона Трузян, комментируя статью газеты «Айкакан жаманак», в которой упоминался прокурор Ширакской области РА Давид Саргсян.
Напомним, согласно материалу, член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Петрос Макеян, который по мажоритарной системе выдвинул свою кандидатуру для участия в предстоящих в стране парламентских выборах в избирательном округе №36, сообщил редакции газеты, что в последние время прокурор Ширакской области Давид Саргсян якобы «вызывает к себе» глав сельских администраций районов Артик и Маралик и «поручает им» обеспечить то или иное число голосов в пользу кандидата от Республиканской партии Армении (РПА) в данном округе – Мхитара Варагяна. «Очевидно, что Давид Саргсян выполняет указание генпрокурора РА Агвана Овсепяна, который пытается сформировать свою теневую фракцию в парламенте 5-го созыва», – утверждало издание.
В связи с этим С. Трузян напомнила, что в ходе избирательных процессов правоохранительные органы выполняют две основные задачи – пресечение посягательств на нарушение избирательного права и последовательность в уголовно-правовых оценках в случае обнаружения нарушений. По ее словам, предметом изучения станут любые сообщения, содержащие в себе конкретику, четкие фактические данные.
«В этом контексте предметом специального расследования станут также сообщения о вмешательстве сотрудников правоохранительных органов в избирательные процессы, однако это не должны быть сплетни и клевета. Как отмечала одна из газет, в этот период мы будем часто встречать попытки обострить предвыборную ситуацию, когда некоторые поднимают бессмысленную шумиху с целью принять позу ущемленного и оппозиционного деятеля. Быть может, и это тоже одна из технологий на выборах, и, возможно, есть политические силы и кандидаты, которым невыгодна избранная прокуратурой последовательная политика быстрого реагирования на сигналы о нарушениях избирательного права и их соответствующей регистрации, однако, заверяем, что данная методика работы продолжится и впредь», – отметила С. Трузян.
Напомним, 23 марта с.г. генеральный прокурор Армении Агван Овсепян подписал распоряжение о создании специальной рабочей группы, которая будет расследовать все нарушения, связанные с предстоящими 6 мая в стране парламентскими выборами. Как сообщала пресс-служба Генпрокуратуры РА, рабочая группа будет заниматься расследованием сообщений о всех возможных нарушениях избирательного права, в том числе следить за началом и ходом судебных процессов, основанных на опубликованных в СМИ данных, контролировать эффективность данных дел. Контроль за исполнением приказа взял на себя сам глава ведомства, генпрокурор Армении Агван Овсепян.