Իրանի նավթի արտահանման ծավալները հասել են 60 միլիարդ դոլարի
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` հայտարարել է ԻԻՀ նավթի նախարար Ռոսթամ Ղասեմին:
Իրանի նավթի նախարարը նշել է, որ արևմուտքի կողմից իրանական նավթի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները արտահանման ծավալների կրճատման համար խոչընդոտ չեն հանդիսացել:
Հավելենք, որ իրանական նավթը տոկոսային հարաբերակցությամբ ներկրում են հետևյալ երկրները` Ճապոնիա (14%), Հարավային Կորեա (10%), Չինաստան (22%), ասիական այլ երկրներ (12%), Հնդկաստան (13%), Հարավային Աֆրիկա (4%), Իսպանիա (6%), Իտալիա (7%), Թուրքիա (7%), ԵՄ անդամ այլ երկրներ (5%):
Նախորդող տեղեկատվություն` Ահմադինեժադ. Իրանը եթե 3 տարի էլ նավթ չվաճառի, երկիրը հանգիստ կարող է գոյատևել

Объемы экспорта иранской нефти достигли 60 млрд долларов. Об этом, как сообщает иранский информационный сайт «МЕХР», заявил министр нефти ИРИ Ростам Гасеми.
По его словам, введенные странами Запада санкции в отношении иранской нефти не повлияли на сокращение объемов экспорта нефти.
Добавим, что основными импортерами иранской нефти являются Китай (22%), Япония (14%), Южная Корея (10%), Индия (13%), азиатские страны (12%), Южная Африка (4%), Испания (6%), Италия (7%), Турция (7%), другие страны ЕС (5%).