Անգլիացի լուսանկարչի` Արցախին նվիրված աշխատանքն արժանացել է հեղինակավոր պարգևի
Լոնդոնաբնակ ֆոտոլրագրող Անաստասիա Թեյլոր-Լինդի «Ազգային արգանդ. բեյբի-բում Լեռնային Ղարաբաղում» նախագիծը, որը նախաձեռնել է Սանտա-Ֆե քաղաքի լուսանկարիչների կազմակերպության ոչ առևտրային կենտրոնը, արժանացել է միջազգային հեղինակավոր պարգևի:
Թեյլոր-Լինդի աշխատանքում ներկայացված է ԼՂՀ-ում ծնելիության խթանման պետական ծրագիրը, որի համաձայն նորապսակներին դրամական նպաստներ են տրամադրվում յուրաքանչյուր նորածին երեխայի համար, ինչը նպատակ ունի ապահովել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով մեծապես տուժած տարածաշրջանի ժողովրդագրական կայուն զարգացումը:
Անաստասիա Թեյլոր-Լինդին տրամադրվելու է 10.000 ամերիկյան դոլարի չափով պարգևավճար և նա իր աշխատանքը ցուցադրելու է Սանտա-Ֆե, Նյու-Մեքսիկո քաղաքներում: Նրան հնարավորություն է ընձեռվելու նաև ներկա գտնվել Սանտա-Ֆեի լուսանկարչական հավաքածուների ամենամյա դիտումներին, որտեղ հավաքվում են հարյուրավոր լուսանկարիչներ, խմբագիրներ և կազմակերպիչներ:
Մրցույթի հանձնախմբի անդամները ներկայացնում էին Դանիան, Մեքսիկան, Նիդեռլանդները, Իսպանիան, Շվեդիան, Մեծ Բրիտանիան և Միացյալ Նահանգները: Մրցույթի կազմակերպիչների հայտարարության մեջ նշվում է, որ «անկախ այն վայրից, որտեղ կատարվել են հեղինակին հաղթանակ բերած լուսանկարները, այդ աշխատանքը շոշափել է համընդհանուր թեմաներ, այն ինչ-որ չափով միջազգային ծավալով վեր է հանում մեզ բոլորիս վերաբերող հիմնախնդիրներ»:

Работа английского фотографа о Нагорном Карабахе удостоилась престижной награды
Фотожурналист из Лондона Анастасия Тейлор-Линд удостоилась престижной международной награды за проект «Национальное чрево: Бейби-бум в Нагорном Карабахе», инициатором которого выступил некоммерческий Центр организации фотографов в Санта-Фе.
Как передает пресс-служба МИД НКР в работе Тейлор-Линд представлена государственная программа стимулирования рождаемости в НКР, согласно которой молодоженам предоставляются денежные пособия за каждого новорожденного ребенка с целью обеспечения стабильного демографического развития региона, сильно пострадавшего от развязанной Азербайджаном войны.
Анастасия Тейлор-Линд получит денежную премию в размере $ 10,000 и представит свою работу на фотовыставке в Санта-Фе, Нью-Мексико. Ей также будет предоставлена возможность присутствовать на ежегодном просмотре фотоколлекций в Санта-Фе, который собирает сотни фотографов, редакторов и кураторов.
В жюри конкурса вошли представители Дании, Мексики, Нидерландов, Испании, Швеции, Великобритании и США. В заявлении организаторов конкурса отмечается, что «несмотря на место, где были сняты эти фотографии, которые принесли победу автору, данная работа затрагивала универсальные темы, в какой-то степени в международном масштабе высвечивает проблемы, затрагивающие нас всех».