Անգլիացի լուսանկարչի` Արցախին նվիրված աշխատանքն արժանացել է հեղինակավոր պարգևի
Լոնդոնաբնակ ֆոտոլրագրող Անաստասիա Թեյլոր-Լինդի «Ազգային արգանդ. բեյբի-բում Լեռնային Ղարաբաղում» նախագիծը, որը նախաձեռնել է Սանտա-Ֆե քաղաքի լուսանկարիչների կազմակերպության ոչ առևտրային կենտրոնը, արժանացել է միջազգային հեղինակավոր պարգևի:
Թեյլոր-Լինդի աշխատանքում ներկայացված է ԼՂՀ-ում ծնելիության խթանման պետական ծրագիրը, որի համաձայն նորապսակներին դրամական նպաստներ են տրամադրվում յուրաքանչյուր նորածին երեխայի համար, ինչը նպատակ ունի ապահովել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով մեծապես տուժած տարածաշրջանի ժողովրդագրական կայուն զարգացումը:
Անաստասիա Թեյլոր-Լինդին տրամադրվելու է 10.000 ամերիկյան դոլարի չափով պարգևավճար և նա իր աշխատանքը ցուցադրելու է Սանտա-Ֆե, Նյու-Մեքսիկո քաղաքներում: Նրան հնարավորություն է ընձեռվելու նաև ներկա գտնվել Սանտա-Ֆեի լուսանկարչական հավաքածուների ամենամյա դիտումներին, որտեղ հավաքվում են հարյուրավոր լուսանկարիչներ, խմբագիրներ և կազմակերպիչներ:
Մրցույթի հանձնախմբի անդամները ներկայացնում էին Դանիան, Մեքսիկան, Նիդեռլանդները, Իսպանիան, Շվեդիան, Մեծ Բրիտանիան և Միացյալ Նահանգները: Մրցույթի կազմակերպիչների հայտարարության մեջ նշվում է, որ «անկախ այն վայրից, որտեղ կատարվել են հեղինակին հաղթանակ բերած լուսանկարները, այդ աշխատանքը շոշափել է համընդհանուր թեմաներ, այն ինչ-որ չափով միջազգային ծավալով վեր է հանում մեզ բոլորիս վերաբերող հիմնախնդիրներ»:

Photographer from London Anastasia Taylor-Lind is awarded a prestigious international prize for the project National Womb: Baby-Boom in Nagorno-Karabakh, the initiator of which is the non-commercial Photographers’ Organization Center in Santa Fe, NKR MFA press service said.
In her work, Taylor-Lind presented the state program of birth rate encouragement in the NKR, according to which, the newlyweds are granted cash benefits for every newborn baby to ensure stable demographic development of the region, which strongly suffered from the war unleashed by Azerbaijan.
Anastasia Taylor-Lind will get a cash bonus in $10,000 and will present her work at an exhibition in Santa Fe, New Mexico. She will also have an opportunity to attend the annual Photo Gallery in Santa Fe, which brings together hundreds of photographers, editors, and curators.
The contest’s jury comprised representatives of Denmark, Mexico, Netherlands, Spain, Sweden, Great Britain, and the USA. In their statement, the contest’s organizers noted, “Regardless of the area, where the photos were made, bringing victory to the author, this work covered universal topics, to some extent internationally highlighting the issues that affect us all”.