Այսօր մեկնարկել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ի կողմից կազմակերպվող ամենամյա «Էներգաարդյունավետություն էքսպո» ցուցահանդեսը: IFC-ի երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ցուցահանդեսին ներկայացված են էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաներ, որոնք կաջակցեն գործարարներին նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի ծախսերը և ջերմոցային գազերի արտանետումները:
Ցուցահանդեսը հանդիսանում է IFC-ի` Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում կլիմայական պայմանների փոփոխության հետ կապված խնդիրների հաղթահարմանը ուղղված նախաձեռնության մաս, որի նպատաներից է կազմակերպություններն ավելի քիչ ռեսուրսատար և ավելի շահութաբեր դարձնելը:
Այս տարի IFC-ն առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացրել բնակելի տարածքների էներերգաարդյունավետության խնդիրը: Ցուցահանդեսի ընթացքում կկազմակերպվեն կլոր սեղաններ, քննարկումներ, պրեզենտացիաներ նվիրված այս խնդրին, իսկ IFC-ի գործընկեր բանկերը կներկայացնեն բնակելի տարածքների էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված առկա ֆինանսավորման ծրագրերը:
«ԷՆԵՐԳԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅՈՒՆ ԷՔՍՊՈ» ցուցահանդեսը կազմակերպվել է “Մոկսվայի տուն Երևանում” ՄՄԳԿ-ում և կշարունակվի մինչև ապրիլի 14-ը: Ցուցահանդեսը կազմակերպված է IFC-ի Հայաստանում կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության հետ համագործակցության շնորհիվ: Նախագիծն իրականացնում է “Էքսպոմեդիա” ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնը:
1995թ. Հայաստանի անդամակցելուց ի վեր` IFC-ն 202 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ է կատարել 35 ծրագրերում, այդ թվում` ֆինանսական շուկաների, արտադրության և հանքարդյունաբերության բնագավառներում: IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են այնպիսի ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկայի և ներդրումային միջավայրի կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը:

IFC, a member of the World Bank Group, launched its annual Energy Efficiency Expo today in Armenia, showcasing energy efficient technologies that will help local entrepreneurs save energy, cut costs and reduce greenhouse gas emissions.
The expo is part of IFC’s efforts in Europe and Central Asia to address climate change and help companies become more resource efficient and profitable. This year, in addition to showcasing energy saving technologies and equipment, IFC is also highlighting the importance of energy efficiency in the residential sector with round-table discussions and a presentation by Byblos Bank Armenia. The IFC client will offer information about its residential energy efficiency financing program.
“Expanding access to finance for energy efficiency projects in Armenia is a priority for IFC,” said Tigran Parvanyan, Manager of IFC’s Sustainable Energy Finance Project in Armenia. “By becoming more energy efficient, businesses will reduce their energy costs and increase competitiveness. A more energy efficient residential sector will also help homeowners reduce utility costs, which is especially important for low-income households.”
The Energy Efficiency Expo is being held in Moscow House, Yerevan through April 14th. It is organized by the IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project, in partnership with the Austrian Ministry of Finance, and is presented by ExpoMedia Center of Exhibition Projects.
Since Armenia became a member of IFC in 1995, IFC has invested $202 million in 35 projects across the several industries, including financial markets, manufacturing, and mining. IFC Advisory Services also provides advice through projects focusing on the financial sector, sustainable energy, and regulatory simplification.