«Հասկանում եմ, սոցիոլոգներն էլ մարդիկ են, ընտանիք պետք է պահեն, բայց պետք չի ընտանիք պահել քո ազգի վարկանիշը գցելով, ասելով, որ այս ազգը քվեարկում է միայն փողով»,- այսօր դիմելով բոլոր «հայտնի և անհայտ» սոցիոլոգներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը:
Ամբողջ խախտումների մեծ մասը գալիս են լցոնումներից, «կառուսել»-ներից, բայց ոչ թե նրանից, որ մարդիկ վաճառում են իրենց ձայները: Դրա տոկոսը բավական փոքր է:
Բանախոսն անընդունելի համարեց նաև նախընտրական աղմկոտ իրադարձություններից օգտվելը և անձնական հարցեր լուծելը, իսկ նախընտրական խոստումների առնչությամբ, Ս. Գրիգորյանը կարծիք հայտնեց, որ դրանք պետք է լինեն չափավոր:
Փորձագետն անդրադարձավ միացյալ շտաբի ձևավորման խնդրին ու ընթացող գործընթացներին և նշեց. «Օբյեկտիվորեն այդ գործընթացը դժվար է: Միշտ էլ քաղաքական ուժերը մոտեցումներ ու ամբիցիաներ ունեն և դժվար է համախմբվել: ՀՀԿ-ն զգաց, որ այնտեղ գլխավորը չեն կարող լինել, դրա համար առանձին նախաձեռնությամբ հանդես եկավ: Բայց այս չորս ուժերը, որ չեն կարողանում ընդհանուրի գալ, այստեղ ոչ միայն ամբիցիաներն են, այլև չեմ բացառում, որ տարբեր ուժեր տարբեր նպատակներ ունեն: Ես համոզված չեմ, որ այդ ուժերը անկեղծ ուզում են, որ դա իրականացվի»:

Степан Григорян: Разные силы, входящие в состав Единого межпартийного штаба, преследуют разные цели
«Понимаю, что социологи – это тоже люди. Они должны содержать семью, но не стоит это делать за счет подрывания авторитета собственной нации, заявляя, что нация голосует лишь за деньги»,– обращаясь ко всем «известным и неизвестным» социологам, заявил на встрече с журналистами глава Центра глобализации и регионального развития Степан Григорян.
Причиной большинства нарушений являются вбрасывания, а не то, что люди продают свои голоса, так как в процентном соотношении случаи подкупа голосов не столь значительны.
По словам С.Григоряна, неприемлемо и то, когда люди пользуются скандальными предвыборными событиями и решают свои личные вопросы. Что же касается предвыборных обещаний, то они, по мнению Григоряна, что должны быть умеренными.
Эксперт коснулся и вопроса создания Единого межпартийного штаба и процессов вокруг него, отметив: «С объективной стороной этот процесс сложный. Всегда политические силы проявляют подходы и амбиции, и сложно бывает сплотиться. Республиканская партия Армении почувствовала, что в данном случае не сможет играть главной роли, поэтому и выступила с отдельной инициативой. Но эти четыре силы, которые не могут прийти к общему знаменателю, проявляют не только амбиции: не исключено и то, что разные силы ставят перед собой разные цели. Я не убежден в том, что эти силы искренне желают осуществления этой идеи».