Զոլյան-Աշոտյան հեռակա բանվեճը շարունակվում է
ԵՊԼՀ ռեկտոր պրոֆեսոր Ս.Զոլյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, ի պատասխան Panorama.am-ի հրապարկման,  որտեղ ԳՆ բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության պետ Ռոբերտ Սուքիասյանը հայտնել էր, թե բուհում կատարված ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են լուրջ խախտումներ, որոնց մասին հանրությունը կիրազեկվի առաջիկայում:
Ի պատասխան համալսարանի պաշտոնական կայքում  Ս. Զոլյանը արձագանքել է այսպես. «Այս ամենն իրականությանը համապատասխանում է այնքանով, որ ս.թ. մարտի 20-27-ը ՀՀ ԿԳ նախարարի հրամանով իսկապես ստեղծվել է հանձնաժողով, որը և ԵՊԼՀ ներկայացրել է վերահսկողության արդյունքներով կազմված «ԵՊԼՀ կրթական գործունեության նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքներով կազմված ակտի» նախագիծ (այսուհետ՝ ակտի նախագիծ):
Մեր առարկություններն օրենքով սահմանված ժամկետում ներկայացվել են ՀՀ ԿԳՆ, բայց ելնելով էթիկայի կանոններից՝ բուհը զերծ է մնացել նախարարության կողմից կազմված ակտի նախագծի մասին հանրությանը մեր կարծիքը հայտնելուց, քանի որ ակնկալվում էր, որ ՀՀ ԿԳ նախարարությունը հաշվի կառնի իր կողմից թույլ տրված անճշտությունները և խեղաթյուրումները և հետ կկանչի ակտի նախագիծը:
Սակայն, ելնելով պրն. Ռ. Սուքիասյանի հայտարարությունից և խոստումից, հրապարակում ենք նշված
«ԵՊԼՀ կրթական գործունեության նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքներով կազմված ակտի» նախագիծը, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՆ 06.04.2012թ N 160-Ա հրամանի իրավաչափության և օրինականության վերաբերյալ բուհի կողմից հրավիրված փորձագետների կազմած տեղեկանքը, ՀՀ ԿԳՆ կողմից ԵՊԼՀ կրթական գործունեության նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքներով կազմված ակտի նախագծի վերաբերյալ բուհի առարկությունները, ԵՊԼՀ կրթական գործունեության նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքների մասին տեղեկանք ակտում տեղ գտած բազմաթիվ ոճաբանական, շարահյուսական և քերականական սխալների վերաբերյալ:
ԵՊԼՀ-ն գրությամբ դիմել է պրն. Ռ. Սուքիասյանին, և եթե առաջիկայում պրն. Ռ. Սուքիասյանը չհերքի իր կողմից հնչեցրած «հայտնաբերված լուրջ խախտումների» վերաբերյալ հայտարարությունը, ԵՊԼՀ բարի համբավը արատավորելու համար բուհից ներողություն խնդրելու և ԶԼՄ-ներով հերքում տպագրելու հայցապահանջով ԵՊԼՀ-ն դիմելու է դատարան»:
Ի դեպ, Զոլյանն այսօր հանդես է եկել մեկ այլ հայտարարությամբ, որտեղ նշել է, թե ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանը` իրեն կարգապահական տույժ հայտարարելու մասին, ենթարկվել է փորձաքննության:
Տրամադրած եզրակացության մեջ նշված է. «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (ՊՈԱԿ) գործադիր տնօրենի նկատմամբ` ընդհանրապես, իսկ բուհ-ի կարգավիճակ ունեցող ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի նկատմամբ` հատկապես, ոչ միայն որևէ նախարար, այլև հենց հիմնադիրը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու լիազորությամբ օժտված չէ:
…Բնականաբար, նախարարը՝ որպես հանրային ծառայող, օժտված է ստորադաս հանրային ծառայողների նկատմամբ կարգապահական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու լիազորությամբ: Տվյալ դեպքում համալսարանի ռեկտորը ոչ միայն ստորադաս չէ նախարարին, այլև չի համարվում հանրային ծառայող. նկատենք, որ հանրային ծառայողների սպառիչ ցանկը սահմանված է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածով»:

Заочная «дуэль» министра образования Армении А. Ашотяна и ректора ЕГЛУ С. Золяна продолжается
Ректор Ереванского государственного лингвистического университета им. В.Брюсова Сурен Золян выступил с заявлением в ответ на публикацию Panorama.am, в которой начальник управления высшего и послевузовского специализированного образования министерства науки и образования Армении Роберт Сукиасян отмечал, что в результате осуществленных в вузе проверок выявлены серьезные нарушения, о которых общественность будет в скором времени проинформирована.
В размещенном на официальном сайте ЕГЛУ ответе С. Золян написал: «Все это соответствует действительности настолько, что 20-27 марта текущего года по указу министра науки и образования, действительно, была сформирована комиссия, которая представила университету проект акта, составленного по итогам проверок. Наши возражения в установленные сроки были представлены в министерство, но, исходя из канонов этики, вуз отказался от идеи сообщить общественности наше мнение относительно этого акта, поскольку ожидалось, что министерство учтет допущенные им неточности и искажения и отзовет проект этого акта.
Однако, исходя из заявления и обещания г-на Р. Сукиасяна, публикуем проект акта, а также составленную приглашенными вузом экспертами справку о правомерности и законности указа министерства науки и образования 06.04.2012г. №160-А, возражения вуза в связи с актом проверок, нашедшими в нем место многочисленными ошибками.
Вуз обратился к г-ну Р. Сукиасяну, и если он в ближайшем будущем не опровергнет заявление об „обнаруженных серьезных нарушениях”, то вуз обратится в суд с требованием извинений перед университетом и публикации опровержения в СМИ».
Кстати, С. Золян сегодня выступил и с другим заявлением, в котором отметил, что указ министра Армена Ашотяна о применении в отношении него дисциплинарного взыскания также подвергнут экспертизе.
В предоставленной справке отмечается, что не только министр, но даже основатель не наделен полномочием применять дисциплинарное взыскание в отношении директора государственной некоммерческой организации, в частности, и ректора ГНКО, имеющего статус вуза, в особенности.
«…Естественно министр, в качестве государственного служащего, наделен полномочиями подвергать дисциплинарной ответственности своих подчиненных, общественных служащих. В данном случае, ректор университета не только не является подчиненным министра, но и не считается общественным служащим. Список общественных служащих определяется ст.2 закона „Об общественной службе”».
Между тем, министерство образования и науки Армении сегодня сообщило, что в результате проверок выявлены допущенные ректором вуза ряд нарушений, в частности, нарушения, которые касаются внутренних правовых актов, утвержденных ректором, нарушения, касающиеся требований законодательства республики и других нормативных правовых актов, нарушения, которые допущены при составлении дипломов, в результате чего выданы дипломы по несуществующим специальностям, к примеру, английский язык и геология.