Հարցում. Սոցիալական ոլորտում աչքի է ընկել ԲՀԿ-ն, իսկ արտաքին քաղաքականության` ՀՀԿ-ն
Մարտի 20-ից ապրիլի 7-ը «Հասարակական-քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի» կողմից անցկացված սոցհարցման արդյունքներով առաջատարն է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը:
Ինչպես այսօր ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց կենտրոնի համակարգող Կարեն Վարդանյանը, խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված հարցումներն իրականացվել են Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում, մասնակցել է 1320 մարդ: Բանախոսը շեշտեց, որ հարցվածներից ոչ մեկը կուսակցական պատկանելություն չունի:
Ըստ սոցհարցման արդյունքների, հարցվածների 61%-ը կարևորում է ընտրությունը որպես կարևոր իրադարձություն, սակայն արդար ընտրություններին հավատում է միայն 32%-ը: 2012 թվականի ԱԺ ընտրություններին պատրաստվում է մասնակցել 32 %-ը, նշել է, որ չի մասնակցի` 41%-ը, մասնակցության մասին դեռ չի որոշել հարցվածների 21%-ը:
«Որ կուսակցությանը ձայն կտաք, եթե ընտրությունները լինեն այս շաբաթ» հարցին հարցվածների 24%-ը պատասխանել է ՀՀԿ, 22%-ը` ԲՀԿ, 16%-ը` ՕԵԿ, 14%-ը` ՀՅԴ, 11%-ը` ՀԱԿ, 5%-ը` Ժառանգություն, իսկ այլ կուսակցություններին պատրաստ էր ձայն տալ հարցվածների 8%-ը:
Հարցին, թե ինչ սկզբունքով են ընտրում կուսակցություններին, հարցվածների մեծամասնությունը` 31%-ը նշել է, որ քվեարկելիս հաշվի է առնում կուսակցության լիդերի նկատմամբ համակրանքը, 28%-ը` կատարած աշխատանքները, 11%-ը` նախընտրական ծրագիրը, 8%-ը` գաղափարախոսությունը: Հարցվածներից 8%-ը պատրաստ է ընտրել քաղաքական ուժին գումարի կամ խոստումի դիմաց, 7%-ը` ինչ-որ մեկի խնդրանքով:
Հարցին, թե ինչպես են վերաբերվում քաղաքական կուսակցությունների ներկայացված համամասնական ցուցակներին, հարցվածների 47%-ը պատասխանել է, թե փոփոխություն չի տեսնում, իսկ 41%-ը` վատ է վերաբերվում:
Սոցիալական ոլորտում արդյունավետ գործունեությամբ, ըստ հարցվածների, աչքի է ընկել ԲՀԿ-ն, իսկ արտաքին քաղաքականության ոլորտում` ՀՀԿ-ն:
Իսկ ինչ վերաբերում է կուսակցությունների առաջնորդներին, ապա համաձայն հարցման արդյունքնեերի, հարցվածների 20 %-ը կարծում է, որ խարիզմատիկ քաղաքական գործիչ է Գագիկ Ծառուկյանը, 19 %-ը ՝ Սերժ Սարգսյանը, 17 %-ը ՝ Արթուր Բաղդասարյանը, 15 %-ը ՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, 14 %-ը ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և 11 %-ն էլ` Վահան Հովհաննիսյանը:
Կարեն Վարդանյանը նաև տեղեկացրեց, որ հարցվածների մեծ մասը` 64%-ը տեղյակ է, թե ով է ընտրվել մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր, բայց 76%-ը գտնում է, որ բավարար կերպով ընտրատարածքի շահերը ԱԺ-ում չեն ներկայացվում: Նոր պատգամավորից 54 %-ն ակնկալում է կենցաղային հարցերի լուծում, 32%-ը` ընտրատարածքի խնդիրների բարձրացում ԱԺ-ում, 9%-ը` ակտիվ օրենսդրական գործունեություն:
Բանախոսը նշեց, որ հարցվածների 30%-ը կարծում է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթ խնդիր է սոցիալական արդարությունը, իսկ 8 տոկոսը` Արցախի հիմնահարցը:
Հարցումների մասնակիցները նշել են նաև, որ քաղաքական բնույթի տեղեկություններ ստանում են հեռուստացույցի միջոցով, սակայն վստահում են տպագիր մամուլին:
«Մենք չենք երաշխավորում, որ այս հարցման արդյունքները բացարձակ ճշմարտություններ են: Այս պատկերը կարող է կտրուկ փոփոխվել քարոզարշավի ընթացքում»,- ներկայացնելով հարցման արդյունքները` ասաց Վարդանյանը:

Опрос: Республиканская партия Армении лидирует по достижениям во внешнеполитической сфере
По итогам проведенного с 20 марта по 7 апреля Центром общественно-политических исследований опроса, лидирует Республиканская партия Армении (РПА). Как на сегодняшней пресс-конференции сообщил координатор центра Карен Варданян, в опросе относительно предстоящих парламентских выборов, проведенном в Ереване и во всех областях Армении, приняли участие 1320 человек. По его словам ни один из респондентов не примыкал ни к одной из партий.
По итогам опроса, 61% респондентов придают важность выборам как событию, но в справедливые выборы верит лишь 32 %. К предстоящим выборам готовятся принять участие 32%, отказываются от участия 41%, а те, кто пока не определился с решением, составляют 21%.
На вопрос «Какой из партий вы отдали бы голоса, если бы выборы состоялись на текущей неделе?» 24 % указали на РПА, 22% – на партию «Процветающая Армения» (ППА), 16%– на партию «Оринац еркир», 14% – АРФД, 11%–Армянский национальный конгресс(АНК), 5% –партию «Наследие», а в пользу других партий готовы проголосовать 8% опрошенных.
Что касается вопроса о том, по какому принципу они останавливают выбора на партии, большинство опрошенных (31%) ответили, что учитывают симпатию к лидеру, 28%– выполненную работу, 11%– предвыборную программу, 8%– идеологию. 8% респондентов готовы избрать политическую силу взамен на деньги или обещание, а 7%– по просьбе кого-либо.
На вопрос «Как вы относитесь к пропорциональным спискам политических партий?» 47% опрошенных ответили, что изменений не видят, а 41% – относятся плохо.
По мнению опрошенных, своей эффективной деятельностью в социальной сфере отличилась ППА, а во внешнеполитической сфере – РПА.
Что касается лидеров партий, то, согласно итогам опроса, 20% опрошенных считают харизматичным политическим деятелем Гагика Царукяна, 19% – Сержа Саргсяна, 17% – Артура Багдасаряна, 15% – Раффи Ованнисяна, 14% – Левона Тер-Петросяна и 11% – Ваана Ованнисяна.
Карен Варданян сообщил также, что большинству респондентов, а именно 64% известно, кто избран депутатом по мажоритарной системе, но 76% считает, что интересы избирательных округов в Национальном Собрании не представлены должным образом. 54% опрошенных ожидают от новых депутатов решения бытовых проблем, 32%– того, что они поднимут в парламенте вопросы избирательного округа, а 9% – активной законодательной деятельности.
По словам Варданяна, 30% считают, что первоочередной проблемой в Армении является социальная справедливость, а 8% –карабахский вопрос.
Участники опроса отметили также, что информацию политического характера получают по телевизору, но доверяют печатным СМИ.
«Мы не гарантируем то, что итоги этого опроса будут абсолютной истиной. Эта картина может резко измениться в ходе предвыборной кампании»,– резюмировал Карен Варданян.