Հայկական կոնյակի շշալցում ու առևտրի տուն Բելառուսում. Բելառուսի արտգործնախարարը ներկայացրեց առաջիկա ծրագրերը
«Մենք շատ ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի բազմազանացնենք երկկողմ հարաբերությունները` հատկապես շեշտադրելով առևտրա-տնտեսական կապերը: Մենք ցանկանում ենք դուրս գալ ավանդական արտահանման ու ներդրման հարաբերություններից ու ջանում ենք գալ միասնական արտադրանքի»,- ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Բելառուսի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սերգեյ Մարտինովի համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Բելառուսի պաշտոնյան:
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում նաև գյուղատնտեսությունն է ու հատկապես գյւողտեխնիկայի ներկրումը Հայաստան: Բացի այս, նշեց նա, քանի որ թե Հայաստանը, թե Բելառուսը զարգացում են ապրում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, ապաև համաձայնության են եկել խորացնել այդ հարաբերությունները ևս` համագործակցելով մասնավորապես Գյումրու տեխնոպարկի հետ:
«Այս ու մի շարք նոր ոլորտները հնարավորություն կտան էլ ավելի խորացնել երկկողմ հարաբերություննեըը»,- նշեց Ս.Մարտինովը: Ավելացրեց, որ բոլոր ծրագրերը, որոնք նախատեսվում է կյանքի կոչել, նախատեսված են առաջիկա երկու-երեք տարիների համար:
Ծրագրերի մեջ է նաև հայկական կոնյակի շշալցումը Բելառուսում, ՀՀ և ԲՀ առողջապահության նախարարության համատեղ ծրագրերի մշակում, Բելառուսում հայկական առևտրի տան բացում և այլն:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարը տեղեկացրեց, որ հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ առևտրա-տնտեսական մի շարք հարցեր ու այն միջոցառումները, որոնք կբերեն այդ հարաբերությունների զարգացմանը: Ընդգծեց, որ երկուստեք նշվել է, որ երկկողմ հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, մի շարք հայաստանյան մարզեր համագործակցում են Բելառուսի մարզերի հետ, բարձր մակարդակի վրա են նաև Հայաստանի ու Բելառուսի հարաբերությունները միջազգային հարթակում:
Նշենք, որ բելառուսցի պաշտոնյան պաշտոնական այցի շրջանակում է Հայաստանում:
Նախորդիվ` Սերժ Սարգսյանն ու Սերգեյ Մարտինովը հեռանկարային են համարել մեքենաշինության ոլորտում համագործակցության զարգացումը

Armenian brandy to be bottled in Belarus: Belarusian FM presents future plans
“We make great efforts towards diversification of bilateral relations with a focus on trade and economic ties. We seek to go beyond traditional exports and imports relationship and to launch joint products,” Belarusian Foreign Minister Sergei Martynov told a joint news conference with Armenian FM Edward Nalbandian.
According to the Belarusian FM, they also target agriculture and particularly imports of agricultural machinery to Armenia. Also, he noted, both Armenia and Belarus make progress in high technologies, and have agreed to deepen cooperation in this field.
“The joint programs between Belarus and Armenia include Armenian brandy bottling in Belarus, cooperation between Armenian and Belarusian Health Ministries, opening of Armenian Trade House in Belarus,” Sergei Martynov said.
In return, Edward Nalbandian noted that at the meeting with his Belarusian counterpart, they had discussed bilateral trade and economic relations and the steps to boost bilateral economic ties.
At the invitation of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, Belarusian Foreign Minister Sergei Martynov is paying an official visit to Armenia.
As part of his visit, Martynov has been received by President Serzh Sargsyan. He is scheduled to meet with Prime Minister Tigran Sargsyan and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Sergei Martynov will visit Tsitsernakaberd to lay a wreath at the Memorial to Armenian Genocide victims.