Դանիայում ու Գերմանիայում կազմակերպվելու են հայ գրքին նվիրված ցուցահանդեսներ
Դանիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը ՀՀ մշակույթի նախարարության և Կոպենհագենի Թագավորական գրադարանի (The Black Diamond) հետ համատեղ, հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու առթիվ ապրիլի 17-ին կբացի «Հայաստան… գրքի ճանապարհ» խորագրով հայկական հնագույն գրքերի ցուցահանդես, որը կուղեկցվի կամերային երաժշտության համերգով:
Իսկ ապրիլի 18-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանում /Վաշինգտոն/ կկայանա «Իմանալ հայ գրական ավանդույթների իմաստն ու մանրամասները» խորագրով ցուցահանդես-ընդունելությունը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին մշակույթի նախարարությունից:
Նշենք, որ նախօրեին Գերմանիայում` Հալլե քաղաքի «Kunstforum» սրահում է կազմակերպվել «Տառարվեստ և պատկերի հրաշք. Հայ գրատպության 500-ամյակ» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացվել են Գերմանիայում պահվող հնատիպ գրքեր, ինչպես նաև ցուցանմուշներ Հայաստանից` «Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ Մատենադարան»-ից, Հայաստանի Ազգային գրադարանից և Երևանի Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստի թանգարանից:
Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու առթիվ արտերկրում անցկացվող այս նախաձեռնություններին մասնակցում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվիրակությունը` նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի գլխավորությամբ:
Հայերեն առաջին տպագիր գիրքը «Ուրբաթագիրք»-ն է։ Տպագրվել է Վենետիկում 1512 թ. Հակոբ Մեղապարտի կողմից։ Ունի 124 թղթյա էջ, 24 վերնախորագրային զարդանախշ, տպագրված է սև և կարմիր գույներով։ «Ուրբաթագրքի» մեկ օրինակ պահպանվում է Ազգային գրադարանում, որն էլ գրադարանի ֆոնդի ամենահին գիրքն է։

An exhibition titled “Armenia…Road of the Book” will open at the Black Diamond Royal Library in Copenhagen on April 17. The exhibition, dedicated to the 500th anniversary of Armenian printing and Yerevan World Book Capital 2012, is organized by Armenia’s Embassy in Denmark, Armenian Culture Ministry, and the Royal Library. The exhibition will be accompanied by a chamber music concert.
The library of United States Congress will host an exhibition titled “To Know the Meaning and Details of Armenian Literary Traditions” on April 18, Culture Ministry told Panorama.am.
An exhibition titled “Art of Letters and the Wonder of Images: 500th Anniversary of Armenian Printing” opened at the Kunstforum Hall in Halle, Germany on Sunday. The exhibition features antique books preserved in Germany as well as samples from Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran), National Library of Armenia and Hovhannes Sharambeyan Folk Art Museum in Yerevan.
An Armenian cultural delegation led by Deputy Culture Minister Arthur Poghosyan attends the events held abroad as part of the celebrations dedicated to the 500th anniversary of Armenian printing and Yerevan World Book Capital 2012.