Փաշինյան. Եթե Հայրապետյանը վախենում է գալ բանավեճի, թող իզուր տինդիրիտներ չանի
«Մենք որոշել ենք, որ նշված բանավեճը պետք է տեղի ունենա Փաշինյան-Հայրապետյան ֆորմատով` այսօր երեկոյան ժամը 22:00-ին, «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում», -այսօր արձագանքելով Երևանի թիվ 1 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորության թեկնածու Ռուբեն Հայրապետյանի հայտարարությանը և ընդունելով նրա բանավեճի հրավերը` հայտարարեց Երևանի թիվ 7 ընտրատարածքում առաջադրված թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ իր ասուլիսում Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարել էր, որ պատրաստ է բանավիճել Հայ Ազգային կոնգրեսի համամասնական ցուցակի առաջին տասնյակում ընդգրկված բոլոր թեկնածուների հետ, բացառությամբ 3-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Արամ Սարգսյանի, որին իր ընկերն է համարում:
«Եթե Ռուբեն Հայրապետյանը վախենում է գալ բանավեճի, թող իզուր տինդիրիտներ չանի», -հավելեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Հայրապետյանի մեկ այլ հայտարարությանը, թե Փաշինյանն ունի մեկ միլիոն դոլարանոց բնակարան, ՀԱԿ թեկնածուն նկատեց. «Բանավեճի ներկայանալիս թող իր հետ բերի նաև բնակարանի նկարը, որ հասկանանք` նրա հայտարարությունները արժեք ունե՞ն, թե ճռճռան խոսքեր են»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ «Արմնյուզ»-ը համաձա՞յն է հյուրընկալել բանավեճը, Փաշինյանն ասաց, որ հեռուստաընկերության ղեկավարությունը ավելի վաղ պատրաստակամություն է հայտնել ընդունել բանավեճը:
Ստորև ներկայացնում ենք Փաշինյանի հայտարարությունը` Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից իրեն բանավեճի հրավիրելու կապակցությամբ
«1. 2012 թվականի ապրիլի 12-ին տեղի ունեցած ասուլիսում ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը բանավեճի է հրավիրել Հայ ազգային կոնգրեսի համամասնական ցուցակի առաջին տասնյակում ընդգրկված անձանց:
2. Նույն ասուլիսում լրագրողի հարցին ի պատասխան Հայրապետյանը չի ժխտել, որ ինձ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Նիկոլ Փաշինյանիս հրավիրել է հրապարակային բանավեճի:
3. Նույն ասուլիսում Ռուբեն Հայրապետյանը հայտարարել է (մեջբերում եմ բառացի). «Նույնիսկ ասեմ. թող ֆարմատն էլ իրենք որոշեն, տեղը, վայրը»:
4. «Մեծ բանավիճող» լինելով` Ռուբեն Հայրապետյանը չէր կարող չիմանալ, որ որոշել բանավեճի ֆորմատը, նշանակում է որոշել բանավեճի մասնակիցների կարգավիճակը, թիվը, բանավեճի բնույթը:
5. Մենք որոշել ենք, որ նշված բանավեճը պետք է տեղի ունենա Նիկոլ Փաշինյան-Ռուբեն Հայրապետյան ֆորմատով եւ ինչպես առաջարկել էր Հայրապետյանը պետք է վերաբերվի ներքաղաքական հարցերին:
6. Հաշվի առնելով այն, որ 09.04.2012թ. «Արմնուզ» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում հ/ը տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը պատրաստակամություն է հայտնել կողմերի համաձայնության պարագայում իմ մասնակցությամբ բանավեճ կազմակերպել, հաշվի առնելով նաեւ այն, որ Ռ. Հայրապետյանը մեզ է վերապեհել բանավեճի տեղի ընտրությունը, Արտակ Ալեքսանյանին կոչ եմ արել բանավեճը կազմակերպերպել 2012թ. ապրիլի 16-ին, ժամը 22.00-ին, «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում:
7. Այսօր ժամը 22.00-ին պատրաստվում եմ ներկայանալ բանավեճի, քանզի դրա կազմակերպման հետ կապված բոլոր հարցերը համարում եմ լուծված` ընդ որում, Ռուբեն Հայրապետյանի առաջ քաշած պայմաններով»:

Н. Пашинян: Если Рубен Айрапетян боится прийти на теледебаты, пусть зря не подымает шума
Баллотирующийся в избирательном округе №7 представитель оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян принял приглашение к теледебатам, ранее сделанное президентом Федерации футбола Армении (ФФА) Рубеном Айрапетяном, кандидатуру которого Республиканская партия Армении (РПА) выдвинула в избирательном округе №1. Более того, политик отметил: «Мы решили, что данные дебаты в формате Пашинян-Айрапетян должны состояться сегодня, в 22:00, в эфире телекомпании „Армньюз”».
Напомним, на прошлой неделе Р. Айрапетян, известный также как «Немец Рубо», заявил о своей готовности вступить в спор со всеми 10 лицами, занимающими первую десятку мест пропорционального избирательного списка АНК. «Пожалуйста, пусть я буду один против десятерых», – сказал кандидат от правящей партии. Исключение он сделал лишь для занимающего 3-е место в списке Арама Саргсяна, которого Р. Айрапетян считает своим другом.
В ответ на это Н. Пашинян 12 апреля заявил: «С учетом пожелания Рубена Айрапетяна (Немец Рубо), а также того, что на сегодняшней пресс-конференции он заявил о своем согласии, чтобы формат дебатов определили представители Конгресса, я как кандидат от АНК, занимающий седьмое место в пропорциональном списке, принимаю данное предложение».
«Тем самым, подтверждаю и приглашение к теледебатам кандидата в депутаты в избирательном округе №7 Самвела Алексаняна (Лфик Само). Однако если давние друзья – Айрапетян и Алексанян – намерены вместе явиться в понедельник на прямой эфир, я не возражаю против этого», – написал при этом в свом блоге Н. Пашинян.
Сегодня же Н. Пашинян добавил, что «если Р. Айрапетян боится прийти, то пусть зря не подымает шумиху». Оппозиционер, отвечая на заявление Р. Айрапетяна о том, что «у Пашиняна есть квартира стоимостью в 1 млн. долларов», сказал: «Пусть он прихватит с собой на теледебаты фотографию квартиры, чтобы стало ясно, стоит ли его заявления хоть чего-нибудь или это просто громкие слова».
Что касается согласия «Армньюз» провести теледебаты, Н. Пашинян сообщил, что ранее руководство телекомпании выразило свою готовность организовать дискуссию.
Ппредставитель АНК Н. Пашинян также представил заявление в связи с приглашением Р. Айрапетяна к теледебатам, в котором отмечает: «На пресс-конференции от 12 апреля с.г. Р. Айрапетян заявил (цитирую дословно): „Скажу больше: пусть и формат определят они – место, территория”. Будучи „великим полемистом”, Рубен Айрапетян не мог не знать, что определять формат, значит, решить статус участников дискуссии, их количество, характер спора. Мы решили, что данные дебаты должны проходить в формате Никол Пашинян – Рубен Айрапетян и, как предложил сам Айрапетян, касаться внутриполитических вопросов. С учетом готовности главы телекомпании „Армньюз” Артака Алексаняна, которую он выразил 09.04.2012г. в прямом эфире, при наличии согласия сторон, в данному случае моего согласия, провести эти теледебаты, а также с учетом того, что Р. Айрапетян предоставил нам выбор места дискуссии, я призвал А. Алексаняна организовать дебаты 16 апреля 2012г., в 22:00, в прямом эфире телекомпании „Армньюз”. Сегодня, в 22:00, намерен явиться на спор, поскольку все вопросы с его организацией считаю решенными, причем, на условиях, предложенных Р. Айрапетяном».