ՀՀ Նախագահի դեռևս վարչապետ եղած ժամանակ արած հատկացմամբ` երկրագիտական թանգարանի շատ ցուցանմուշներ փրկվել են
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սյունիք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր այցելեց Կապանի հիմնանորոգված երկրագիտական թանգարան: Երկրի ղեկավարը ծանոթացավ վերանորոգված 2 մասնաշենքերի պայմաններին:
Կապանի երկրագիտական թանգարանի հիմնանորոգման համար 2011թ.-ի ընթացքում հատկացվել է 100 միլիոն դրամ` նշված գումարով հիմնովին փոխվել են 2 մասնաշենքերի տանիքները, հիմնանորոգվել են հատակները, սանհանգույցները, փոխվել են դռները և պատուհանները, կատարվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ, վերականգնվել է ջեռուցման համակարգը, իրականցվել են արտաքին բարեկարգման աշխատանքներ:
Աշխատանքները ավարտվել են 2012թ.-ի մարտի վերջին, իսկ թանգարանի վերանորոգումը լուծում է թանգարանային արժեքների պահպանության, անվտանգության, թանգարանային նյութերի ցուցադրության կազմակերպման, ինչպես նաև Կապան քաղաքում տուրիզմի զարգացման խնդիրները:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանը, երկրագիտական այս հիմնարկությունը գտնվում էր բնակելի շենքի ներքնահարկում, բայց Սերժ Սարգսյանի դեռ վարչապետության օրոք թանգարանին նոր տարածք հանձնվեց` շուրջ 500 քմ բնակմակերես և 2000 քմ հողատարածք:
«Դրա շնորհիվ շատ նմուշներ փրկվել են կործանումից, և բոլոր հնարավորությունները կան բաց ցուցադրության համար», - նշեց թանգարանի տնօրենը:
Նրա խոսքով` երկրագիտական թանգարանի ամենահին ցուցանմուշները Շիկահողում հայտնաբերված քարեդարյան գործիքներն են` մ.թ.ա 7-րդ հազարամյակից, բայց շատ ցուցանմուշներ բրոնզեդարյա են:

Президент Армении Серж Саргсян посетил  краеведческий музей города Капан
В рамках своего рабочего визита в Сюникскую область президент Армении Серж Саргсян посетил капитально отремонтированное здание краеведческого музея города Капан. Глава государства ознакомился с условиями в двух отремонтированных зданиях музея.
Для капитального ремонта музея в 2011 году было выделено 100 млн драмов. Был проведен ремонт кровли двух зданий, демонтаж полов, санузлов, внутренних инженерных сетей, окон и дверей, системы отопления, а также внешнего дизайна здания.
Работы завершились в конце марта 2012г. Ремонт позволил решить вопросы, связанные с охраной ценностей музея, безопасностью, организацией демонстрации экспонатов, а также с развитием туризма в городе Капан.
Как сообщил в беседе с журналистами директор музея Гриша Смбатян, это учреждение находилось в подвальном этаже, однако в годы пребывания Сержа Саргсяна в должности премьер-министра для музея было выделено новое здание с жилой площадью около 500 кв.м и земельным участком 200 кв. м.
«Благодаря этому удалось спасти многие экспонаты. Созданы все возможности для демонстрации экспонатов на открытой площадке»,– отметил Гриша Смбатян.
По его словам, самый древний экспонат, хранящийся в музее, это обнаруженные в селе Шикаох орудия труда каменного века, датируемые 7 тысячелетием до нашей эры, но многие экспонаты музея относятся к бронзовому веку.