«Եթե Ալիև կրտսերը շատ է ուզում Ստեփանակերտում տեսնել ադրբեջանական դրոշ, ապա դրան հասնելու համար կա միայն մեկ ճանապարհ»
«Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի սպառազինությունների մրցավազքը և ռազմական հռետորաբանութունը: Երկրորդ` իր հասարակությանը պատրաստի ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության»,-մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը՝ Panorama.am-ին փոխանցեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նշենք, որ Ի. Ալիևը մասնավորապես ասել է. «Կգա օրը, երբ ադրբեջանական դրոշը կծածանվի Ստեփանակերտում և Շուշիում»:
«Եթե Ալիև կրտսերը շատ է ուզում Ստեփանակերտում տեսնել ադրբեջանական դրոշ, ապա դրան հասնելու համար կա միայն մեկ ճանապարհ` դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում Արցախի անկախ հանրապետութան հետ, որի արդյունքում Բաքվի ԼՂՀ դեսպանատան շենքում կծածանվի Արցախի անկախ հանրապետության դրոշը, իսկ ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում հարևան Ադրբեջանի դեսպանատան շենքին կարող են տեղադրել իրենց դրոշը: Կարծում եմ` ուշ թե շուտ Արցախից արևելք ընկած երկրում կգիտակցեն, որ ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի»,-ասաց Է. Շարմազանովը:

Э. Шармазанов: Рано или поздно в Азербайджане осознают, что международное признание НКР не имеет альтернативы
«Во-первых, Азербайджан должен прекратить гонку вооружений и милитаристскую риторику. Во-вторых, он должен готовить свое общество не к войне, а к миру»,– комментируя в беседе с Panorama.am заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, заявил вице-председатель Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов.
Отметим, что И.Алиев, в частности, подчеркнул: «Настанет день, когда азербайджанский флаг будет развеваться над Степанакертом и Шуши».
«Если Алиев-младший очень хочет увидеть в Степанакерте азербайджанский флаг, то для того, чтобы добиться этого, есть один путь – установление дипломатических отношений с независимой Нагорно-Карабахской Республикой, в результате чего над зданием посольства НКР в Баку будет развеваться флаг НКР, а в столице НКР Степанакерте
над зданием посольства Азербайджана могут разместить свой флаг. Думаю, рано или поздно в стране, расположенной к востоку от НКР, осознают, что международное признание НКР не имеет альтернативы»,– добавил Шармазанов.