Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնում է ընտրել կորեական ծագումով ամերիկացի Ջիմ Էն Կիմին: Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, Կիմը պաշտոնապես իր լիազորությունները կստանձնի 2012 թ-ի հուլիսի 1-ից, երբ կավարտվի կազմակերպության ներկայիս ղեկավար Ռոբերտ Զելլիկի պաշտոնավարման ժամկետը:
Կիմը տարբեր տարիների աշխատել է «Partners In Health» հասարակական կազմակերպության, Առողջապահության միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրենի խորհրդականի, նույն կազմակերպության ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի դեպարտամենտի ղեկավարի, ինչպես նաև Դարտմունտի քոլեջի նախագահի պաշտոններում:
Գործակալությունը հիշեցնում է, թե ավանդույթի համաձայն, Համաշխարհային բանկի նախագահի պաշտոնում ընտրվում են ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները, մինչդեռ մեկ այլ խոշոր՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավարի պաշտոնը վստահված է եվրոպացիներին:

Совет директоров Всемирного банка избрал на должность президента организации американца корейского происхождения Джим Ен Кима.
Как сообщает «Лента.Ру», официально Джим Ен Ким вступит в новую должность 1 июля 2012 года, после окончания срока полномочий действующего главы организации Роберта Зеллика. Ким будет президентом Всемирного банка в течение следующих пяти лет.
Помимо Кима, кандидатом на пост президента была министр финансов Нигерии Нгози Оконджо-Ивеала. Ранее на эту должность также претендовал бывший министр финансов Колумбии Хосе Антонио Окампо, однако 13 апреля он снял свою кандидатуру.
Избрание Джим Ен Кима продолжило существующую на протяжении более полувека традицию, в соответствии с которой президентами Всемирного банка становятся представители США, в то время как пост главы другой крупнейшей организации, Международного валютного фонда, занимают европейцы.