Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնում է ընտրել կորեական ծագումով ամերիկացի Ջիմ Էն Կիմին: Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, Կիմը պաշտոնապես իր լիազորությունները կստանձնի 2012 թ-ի հուլիսի 1-ից, երբ կավարտվի կազմակերպության ներկայիս ղեկավար Ռոբերտ Զելլիկի պաշտոնավարման ժամկետը:
Կիմը տարբեր տարիների աշխատել է «Partners In Health» հասարակական կազմակերպության, Առողջապահության միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրենի խորհրդականի, նույն կազմակերպության ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի դեպարտամենտի ղեկավարի, ինչպես նաև Դարտմունտի քոլեջի նախագահի պաշտոններում:
Գործակալությունը հիշեցնում է, թե ավանդույթի համաձայն, Համաշխարհային բանկի նախագահի պաշտոնում ընտրվում են ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները, մինչդեռ մեկ այլ խոշոր՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավարի պաշտոնը վստահված է եվրոպացիներին:

The World Bank selected Jim Yong Kim, president of Dartmouth College and an expert in public health, as its next president, France Press report says.
According to LA Times the five-year term of the current president, Robert B. Zoellick, expires at the end of June. The 187-member institution focuses on development loans and fighting poverty.
Kim had the endorsement of President Obama and other American leaders, and he was widely expected to be approved by the World Bank board. Despite his achievements and leadership in the area of global health, some analysts noted that Kim lacked the experience in finance and diplomacy of not only past presidents of the bank but also the other nominees.
Kim, 52, was previously a director of the World Health Organization's department of HIV/AIDS, and is a co-founder of Partners in Health, a Boston nonprofit that works with impoverished communities in developing countries to provide medical care and social services.