Նախարար Նալբանդյանն ընդունել է ԱԷՄԳ տնօրենին
Այսօր ԱԳ նախարար Նալբանդյանն ընդունել է Ատոմային Էներգիայի Միջազգային Գործակալության տնօրեն Յուկիյա Ամանոյին (Yukiya Amano):
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ԱԷՄԳ-ի հետ հարաբերությունների և համագործակցության զարգացմանը՝ այն դիտարկելով նաև որպես Հայաստանի էներգետիկ և միջուկային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչ:
Է. Նալբանդյանը հիշատակել է նաև մարտ ամսին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը Սեուլում միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի աշխատանքներին, որը վերահաստատել է ԱԷՄԳ կենտրոնական դերը համաշխարհային միջուկային անվտանգության գործուն մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուկիյա Ամանոն նշել է, որ ԱԷՄԳ-ն կարևորում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ միջուկային անվտանգության բնագավառում և այն բավականին արդյունավետ որակեց:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցությանը՝ Մեծամորի ատոմակայանի, ինչպես նաև Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման, միջուկային անվտանգությանն առնչվող հարցերին: Այս ենթատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը, հանդիսանալով միջուկային տեխնոլոգիայի տիրապետող երկիր, միացել է այդ բնագավառը կարգավորող մի շարք միջազգային իրավական փաստաթղթերի, ինչպես նաև միացել է ԵՄ նախաձեռնած միջուկային էլեկտրակայանների ռիսկերի գնահատման փորձարկումներին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Յուկիյա Ամանոն մտքեր են փոխանակել միջազգային մակարդակով ԱԷՄԳ-ի կողմից միջուկային անվտանգության ապահովմանն ուղղված քայլերին:

On April 18, Foreign Minister Nalbandian received Yukiya Amano, the Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA).
Welcoming the guest, Minister Nalbandian underlined that Armenia attaches great importance to the relations and the development of the cooperation with the IAEA, considering it as an important element of Armenia’s energy and nuclear security.
Minister Nalbandian recalled the participation of President Serzh Sargsyan in the works of the Seoul Nuclear Security Summit, which reaffirmed the IAEA’s key role in the creation of efficient mechanisms of global nuclear security.
Expressing gratitude for the reception, Yukiya Amano mentioned that the IAEA stresses the importance of the cooperation with Armenia in the sphere of nuclear security and described it as quite an effective one.
During the talk, the sides touched upon the cooperation between Armenia and the IAEA, as well as the issues related to the Metsamor nuclear power plant, building of a new nuclear power plant in Armenia and nuclear security.