ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողով`ամփոփվեց ակադեմիայի 2011թ. գիտական գործունեության արդյունքները
Այսօր տեղի ունեցավ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովը, որին մասնակցեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, գիտնականներ, ԳԱԱ-ի արտասահմանյան ղեկավարներ:
Ժողովի ժամանակ Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը ընթերցեց ՆՍՕՏՏ Գարեգին Երկրորդի ողջույնի խոսքը:
ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ամփոփեց ԳԱԱ-ի 2011թ. գիտական գործունեության արդյունքները և ներկայացրեց գիտության ասպարեզում առկա խնդիրները և գիտության զարգացման առաջնահերթությունները:
Ռ.Մարտիրոսյանը իր ելույթում հատուկ ուշադրություն դարձրեց 2011թ-ին ՀՀ ԱԺ կողմից «Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը, որով հստակեցվեց ԳԱԱ կարգավիճակը` որպես պետական լիազորված մարմին: ՀՀ կառավարության կողմից հաստատվել է նաև ակադեմիայի նոր կանոնադրությունը, որն ապահովում է ակադեմիական կյանքի դեմոկրատացում, ակադեմիայի վարչական մասի կազմավորման գործընթացին ինստիտուտների գիտաշխատողների մասնակցություն, հնարավորություն է տալիս նրանց զբաղվել ձեռնարկատիրական լայնածավալ գործունեությամբ, առևտրայնացնել գիտական արդյունքների կիրառական մասը:
Ռադիկ Մարտիրոսյանն անդրադարձավ նաև ԳԱԱ համակարգում գիտաշխատողների թեմաներին, իրականացված աշխատանքներին, համակարգի խնդիրներին, առանձին բաժինների գործունեությանը:
Նշվեց, որ 2012թ-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ԳԱԱ կազմում ընդգրկված են 64 ակադեմիկոս և 61 թղթակից անդամ, որոնցից 34 ակադեմիկոս և 30 թղթակից անդամ աշխատում են ԳԱԱ համակարգից դուրս: ԳԱԱ համակարգի աշխատողների ընդհանուր թիվը 3974 է, այդ թվում` 2409-ը գիտական աշխատողներ են, որոնցից 332-ը` գիտության դոկտոր, 1230-ը` գիտության թեկնածու: Ռ.Մարտիրոսյանի խոսքերով` երիտասարդ գիտնականների պատրաստման գործում մեծ դեր է կատարում ակադեմիայի միջազգային գիտակրթական կենտրոնը: Նախորդ տարում ասպիրանտուրայում պետական պատերով սովորորում էր 167 ասպիրանտ, մագիստարտուրայում` 1078 մագիստրանտ:
Անդրադառնալով սոցիալական խնդիրներին, Ռ.Մարտիրոսյանը կարևորեց, որ ՀՀ նախագահի աջակցությամբ երիտասարդ գիտաշխատողների համար 200 բնակարան ունեցող բնակելի շենք է կառուցվում:

Сегодня состоялось общее годовое собрание Национальной академии наук Армении (НАН), в котором приняли участие президент РА Серж Саргсян, члены правительства, депутаты, ученые, зарубежные руководители НАН.
В ходе собрания президент НАН Армении, академик Радик Мартиросян подвел итоги научной деятельности НАН за 2011 год, представив имеющиеся в сфере науки проблемы и первоочередные задачи развития науки.
В своей речи Радик Мартиросян обратил особое внимание на принятие в 2011 году Национальным Собранием закона РА «О Национальной академии наук», который уточнил статус НАН как уполномоченного органа. Правительство утвердило и новый регламент Академии, который обеспечивает демократизацию академической жизни, дает возможность научным сотрудникам институтов заниматься широкомасштабной предпринимательской деятельностью.
По словам президента НАН, по положению на 1 января 2012 года в состав НАН Армении включены 64 академика и 61 член-корреспондент, из которых 34 академика и 60 членов-корреспондентов работают за пределами системы НАН. Общее число сотрудников системы НАН составляет 3974, в том числе 2409 научных сотрудников, из которых 332 – доктора науки, 1230– кандидаты наук.
В деле подготовки молодых ученых, как отметил Радик Мартиросян, большую роль сыграл международный научно-образовательный центр НАН. В прошлом году в аспирантуре по госзаказу обучение прошли 167 аспирантов, а в магистратуре –1078 магистрантов.
Касаясь социальных проблем, Радик Мартиросян подчеркнул, что для молодых научных сотрудников при содействии президента Армении строится жилой дом с 200 квартирами.