ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը հայաստանյան քաղաքական դաշտի այն բազմաթիվ գործիչներիչ է, որոնց հրապարակային բոլոր հայտարարությունները փոքր-ինչ վերլուծության դեպքում խնդիրներ են հարուցում իրենց իսկ հռչակած նպատակների, խնդիրների հետ և ընդհանուր առմամբ բավականին հակասական են: Արամ Մանուկյանն այսօր մամուլի ասուլիս է տվել, բնականաբար, նման հայտարարություններից զերծ չի մնացել:
Օրինակ, պարոն Մանուկյանը ՀԱԿ-ի քարոզարշավը դրական է գնահատել, նշել է, որ լավ է անցնում` չնայած «այն բռի մեթոդների, որ իշխանությունները կիրառում են»: ՀՀՇ նախագահը բացատրել է` «բռի մեթոդ»-ն այն է, որ իրենց հանդիպումների ժամանակ ոստիկանները նկարահանում են մասնակիցներին և հաջորդ օրը այցելում նրանց: Թեև Արամ Մանուկյանը չի հստակեցրել, բայց դատողությունների շարքից կարելի է ենթադրել, որ ոստիկաններն այցելում են հետապնդելու կամ հալածելու նպատակով:
Հիմա առաջանում է հարցերի շատ հստակ մի շարք.Շ
ա/ կա՞ որևէ դեպք, երբ ՀԱԿ-ի նախընտրական միջոցառումներին մասնակցություն ունենալու համար ՀՀ որևէ քաղաքացի հետապնդման է ենթարկվել (այդ թվում ոստիկանության կողմից)
բ/ եթե այդպիսի կոնկրետ դեպք կա, հետապնդումների ենթարկված անձը համապատասխան դիմում ներկայացրե՞լ է իրավապահ մարմիններին,
գ/ եթե իրավապահ մարմիններին կա ներկայացված դիմում, արձանագրվե՞լ է արդյոք տվյալ մարմնի անգործության կամ ոչ համարժեք վարքագծի փաստ:
Այս ալգորիթմի դրական պատասխաններն ունենալու դեպքում, իհարկե, կարելի է հիմքեր ունենալ պետությանը, իշխանությանը քննադատելու համար, իսկ եթե պատասխանները բացասական են, կամ ավելի վատ, եթե դրանք առհասարակ չկան, կնշանակի պարոն Մանուկյանն քամի է անում:
Եվ ավելին, կնշանակի, որ քամի է նաև պարոն Մանուկյանի այն հայտարարությունը, թե «Հայ ազգային կոնգրեսը պայքարում է արդար ընտրություններ անցկացնելու համար»:
Բանն այն է, որ այսօրվա ասուլիսում պարոն Մանուկյանը վստահեցրել է, որ իրենք արդար ընտրություններ անցկացնելու համար պայքարում են, բայց դրան չեն հավատում: Մի տեսակ անհարմար է պատկառելի փորձ ունեցող քաղաքական գործչին ուղղելը, բայց հավատալ կամ չհավատալը քաղաքական պայքարի գործիք չէ, իսկ հիմնական գործիքը գործողությունն է:
Ըստ այդմ, եթե Արամ Մանուկյանը կամ որևէ այլ գործիչ, երբ հայտարարություններ է անում կամ մեղադրանք հնչեցնում, պարտավոր է ներկայացնել իր գործողությունները:
Օրինակ, երբ նույն Արամ Մանուկյանը հայտարարում է, որ ընտրացուցակում 15 տարի առաջ մահացած մարդու անուն է հայտնաբերել, պարտավոր է իր հայտնագործության մասին տեղյակ պահել համապաատսխան մարմնին, և եթե սահմանված ժամկետում իրավիճակը չշտկվի` նոր միայն հայտարարություն անել դիմացինի անգործության ու կամ մոտիվացիայի մասին: Իսկ եթե Արամ Մանուկյանը չի արել այդ բանը ու չի էլ պատրաստվում անել, ապա կնշանակի, որ ներկայացրածը կամ փաստ չի կամ էլ այդ փաստն ինքը պարզապես շահարկում է և մեծ է հավանակնությունը, որ հաջորդ ընտրական ցիկլում նա կխոսի նույն փաստի մասին` արդեն նշելով, որ մահացողը կյանքից հեռացել է 20 տարի առաջ:
Ըստ ամենայնի, Արամ Մանուկյանն ու իր համակիրները մտադիր են այսօրինակ փաստերի մասին ոչ թե բարձրաձայնել ու իրավիճակ շտկել (դրանով նպաստելով ընտրությունների արդար անցկացմանը), այլ իրավիճակը ծառայեցնել միանգամայն այլ նպատակների: Թե ինչ, այնքան էլ բարդ չի գուշակել: «Մենք մայիսի 8-ից 20 միտինգների հայտեր ենք ներկայացրել, մենք ամենևին թիթեռնիկներ չենք, որ հավատանք իրենց՝ արդար ընտրություններ անցկացնելու մասին հայտարարություններին»,- իրենց առաջիկա անելիքները քողազերծել է Արամ Մանուկյանը:
Ի դեպ, Արամ Մանուկյանի խոսքով` այսօր առնվազն երեք ուժեր` ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն, մտադիր են ընտրությունների անցկացման գործում համագործակցել: Օրենքը բավականին լայն հնարավորություններ է տալիս, որպեսզի յուրաքանչյու ուժ առանձին վերցրած լուրջ վերահսկողություն իրականացնի ու իր մասով նպաստի ընտրությունների անցկացմանը: Բնականաբար, նշված երեք ուժերը, որոնք միասին վերցրած տիրապետում են լուրջ վարչական, մարդկային, ֆինանսական ու ինտելեկտուալ ռեսուրսների, այդ խնդիրը շատ ավելի հեշտ կարող են լուծել:
Բայց այս երեքի միավորումը մեկ այլ կարևոր հարց էլ է առաջ բերում: Բանն այն է, որ նրանց միավորման արդյունքում ստացվում է, որ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում իրենք լինելու են ամենակարող ուժը` ունենալով 2-ական հանձնաժողովի անդամ, 6-ական վստահված անձ: Չհաշված «Ժառանգություն»-ը, որի 1-ական հանձնաժողովի անդամներն ու 2-ական վստահված անձինք նույնպես «ընտրությունների արդարությունը» վերահսկողների դաշնակիցներն են լինելու: Համաձայնեք, որ սա ահռելի հնարավորություն է` ինչպես ընտրությունների արդարությունը ապահովելու, այնպես էլ` դրանց վատ որակի համար պատասխանատվություն կրելու համար:
Ուստի ՀԱԿ-ը և բոլոր նրանք, ովքեր պատրաստակամ են «պայքարել հանուն արդար ընտրությունների», պարտավոր են ոչ թե հանրությանը ծանուցել դրան հավատալ կամ չհավատալու, այլ այն կոնկրետ գործողությունների մասին, որոնցով մտադիր են իարականացնել իրենց պայքարը: Հակառակ դեպքում` «ամիս 8-ից 20»-ի միտինգները ոչինչ չեն տալու:

АНК борется, но не верит и… не действует
Председатель правления «Армянского общенационального движения» (АОД) Арам Манукян – из тех многочисленных в Армении политических деятелей, чьи публичные заявления при малейшем анализе выявляют несостыковки с их же собственными заявленными целями, проблемами и в целом довольно противоречивы. Сегодня А. Манукян созвал пресс-конференцию, следовательно, не избежал аналогичных заявлений.
Например, г-н Манукян дал позитивную оценку ходу предвыборной кампании Армянского национального конгресса (АОД входит в состав АНК. – Примеч. ред.), которая протекает хорошо – «несмотря на применяемые властью грубые методы». Глава АОД пояснил, что понимает под «грубым методом»: якобы представители правоохранительных органов снимают участников встреч АНК и на следующий день отправляются их «навестить». Хотя А. Манукян не уточнил, однако, исходя из его рассуждений, можно предположить, что полицейские наведываются к ним с целью преследования или притеснения.
Теперь предложим ряд весьма четких вопросов:
А. Есть ли хоть один случай, когда гражданин РА подвергался преследованиям, в том числе со стороны полиции, за посещение предвыборных мероприятий АНК?
Б. Если есть конкретный такой случай, то представило ли подвергнувшееся преследованиям лицо соответствующее заявление в правоохранительные органы?
В. Если есть представленное правоохранительным органам заявление, то зафиксирован ли факт бездействия или несоразмерного поведения данного органа?
При наличии положительных ответов на данный алгоритм, безусловно, можно обоснованно критиковать государство, власти. А если ответы отрицательны или, что еще хуже, их просто нет, это означает, что г-н Манукян просто треплет языком. Более того, это значит, что пустой болтовней являются также заявление г-на Манукяна о том, будто «АНК борется за справедливое проведение выборов».
Дело в том, что на сегодняшней пресс-конференции г-н Манукян заверил всех, что они борются за справедливое проведение выборов, хотя и не верят в их возможность. Как-то неловко править столь опытного политика, однако «верить» или «не верить» не являются инструментами политической борьбы, основным же инструментом служат действия. Посему, когда Арам Манукян или любой другой деятель делают заявления или озвучивают обвинения, они обязаны представить свои действия.
К примеру, когда тот же самый Арам Манукян заявляет об обнаружении в списке избирателей имени человека, скончавшегося 15 лет назад, он обязан сообщить об этом в соответствующие органы, и если в установленные сроки ситуация не изменится, только в таком случае делать заявления о бездействии или мотивации происходящего. А уж коли Арам Манукян этого не сделал и не собирается делать, то это значит, что представленное им не является фактом или же он просто спекулирует на нем. И тогда велика вероятность того, что в следующем избирательном цикле он будет говорить о том же самом факте, уже отмечая, что покойник ушел из жизни 20 лет назад.
По всей видимости, Арам Манукян и его сторонники намерены не заявлять о подобных фактах и менять положение дел, тем самым способствуя справедливому проведению выборов, а ставить ситуацию на службу совершенно иным целям. Каким – не столь уж сложно догадаться. «Мы представили заявки на проведение митингов с 8 по 20 мая, мы отнюдь не бабочки, чтобы верить их заявлениям о проведении справедливых выборов», – раскрыл А. Манукян намечаемые на ближайшее время действия.
Кстати, по словам А. Манукяна, на сегодня как минимум три политические силы намерены сотрудничать в вопросе проведения выборов – это АНК, партия «Процветающая Армения» (ППА) и АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД). Закон предоставляет довольно широкие возможности для того, чтобы каждая отдельно взятая сила осуществляла серьезный контроль и по своей части содействовала проведению выборов. Естественно, все три названные силы, вместе взятые обладающие серьезными административными, людскими, финансовыми и интеллектуальными ресурсами, могли эту проблему решить гораздо проще.
Однако объединение этих трех сил выдвигает на первый план другой важный вопрос. Суть в том, что в результате их объединения в участковых избирательных комиссиях они станут всемогущей силой, имея в комиссии по 2 члена и по 6 доверенных лиц. И это не считая партию «Наследие», у которой в комиссии будет по 1 члену и по 2 доверенных лица, также являющихся сторонниками контроля за «справедливостью выборов». Согласитесь, это огромная возможность как в деле обеспечения справедливости выборов, так и по части ответственности за их низкое качество.
Следовательно, АНК и все, кто готов «бороться во имя справедливых выборов», обязаны извещать общественность не о том, верить или нет, а о конкретных действиях, с помощью которых они намерены осуществлять свою борьбу. В противном случае «митинги с 8 по 20 мая» ни к чему не приведут.