Ռ. Կիրակոսյան. Թուրքիայի մերժման քաղաքականությունը դառնում է ավելի անարդյունավետ
«Ամեն տարի Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության մերժման քաղաքականությունն ավելի ու ավելի է դժվարանում: Գնալով ավելի ու ավելի քիչ երկրներ են համաձայնվում Թուրքիայի մերժման քաղաքականության հետ և այն դառնում է ավելի անարդյունավետ»,- այսօր անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Բանախոսն ընդգծեց այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանն ավելի շատ է ներգրավվել Հայոց ցեղասպանության մերժման քաղաքականության մեջ, ապա հավելեց, որ պետք է վերջին ամսվա մեջ ակնկալենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ԼՂ խնդրի և Հայաստանի քաղաքականության նկատմամբ ավելի շատ դիվանագիտական հարձակումներ:
Ռ. Կիրակոսյանն անդրադարձավ նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտմանն ուղղված` Թուրքիայի նախաձեռնություններին և նշեց. «Թուրքիան նոր նախաձեռնություն է սկսել` ստեղծելու և կազմավորելու իր սեփական սփյուռքը: Թուրքական կառավարությունը հունիսին հրավիրելու է 500 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ամբողջ աշխարհից: Իսկ տարվա ավարտին Թուրքիան Ստամբուլում կազմակերպելու է թուրքական հասարակական կազմակերպությունների ավելի քան 2000 ներկայացուցիչների հանդիպում»:
Եվ այս առումով, քաղաքագետը կարևորեց Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից հայոց սփյուռքի դեմ ուղղված կազմակերպված գործունեությանը դիմակայելուն պատրաստ լինելու անհրաժեշտությունը:
Ապա, անդրադառնալով ԼՂ կարգավորման գործընթացին, նա ասաց. «Միակ տեղը, որտեղ ղարաբաղյան հարցը շարունակում է խնդիր մնալ, դա Բաքուն է: Բայց դա միայն այն պատճառով, որ Բաքուն չի պատկերացնում, որ հավերժ կորցրել է Ղարաբաղը»:

Ричард Киракосян: Политика Турции по отрицанию факта Геноцида армян становится еще более неэффективной
13:27 20/04/2012
«Ежегодно политика Турции по отрицанию факта Геноцида армян еще более усложняется. Постепенно все меньше стран соглашаются с этой политикой, и она становится еще более неэффективной»,– об этом, касаясь проблемы международного признания Геноцида армян, заявил на встрече с журналистами директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
Он подчеркнул то обстоятельство, что Азербайджан еще больше вовлечен в политику отрицания Геноцида, добавив, что в этом месяце следует ожидать большего дипломатического давления в связи с признанием Геноцида армян, карабахским вопросом и политикой Армении.
Ричард Киракосян коснулся и инициатив Турции, направленных на отрицание Геноцида армян, отметив: «Турция предприняла новую инициативу – создать свою собственную диаспору. В июне турецкое правительство пригласит в страну представителей 500 общественных организаций со всего мира. А к концу года в Стамбуле будет организована встреча более 2000 представителей турецких общественных организаций».
В этом плане политолог подчеркнул необходимость быть готовыми к противостоянию организованной деятельности Турции и Азербайджана против армянской диаспоры.
Затем, говоря о процессе карабахского урегулирования, Р.Киракосян заявил: «Единственным местом, где карабахский вопрос продолжается оставаться проблемой, является Баку. Но это лишь по той причине, что Баку не представляет себе, что навсегда потерял Карабах».