ՀՀԿ-ն կստանա ձայների 39%-ը, ԲՀԿ-ն` 36, ՀԱԿ-ը չի հաղթահարում 5%-ի շեմը. Հանրային կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոն
13:38 20/04/2012
Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության համառուսաստանյան կենտրոնը «Շանթ» հեռուստաընկերության կողմից պատվիրված սոցհարցմում է անցկացրել` պարզելու մայիսի 6-ին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրություններում ընտրողների ակտիվությունն և նախընտրությունները: Հարցումներն անկացվել են ապրիլի 1-13-ը` Հայաստանի ողջ տարածքում:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովն ասաց, որ հարցմանը մասնակցել է 1600 քաղաքացիների շրջանում:
Ըստ հարցման արդյունքների, ներկա դրությամբ ՀՀ տարածքում գործող քաղաքական ուժերից առաջատարը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն է, նրան հետևում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը:
Ըստ կշռված հաշվեկշռի, ՀՀԿ-ն կստանա ձայների 39 տոկոս, ԲՀԿ-ն` 36 տոկոս, 5 տոկոսի շեմը, հարցման արդյունքների համաձայն, հաղթահարում են ՕԵԿ-ը, ՀՅԴ-ն, «Ժառանգությունը»: ՀԱԿ-ը գտնվում է 3-5 տոկոսի շրջակայքում:
Ըստ հարցման մասնակիցների, առավել ակտիվ քարոզարշավ իրականացնում է ՀՀԿ-ն: «Հարցվածների 69 տոկոսը նկատել է կուսակցության գործունեությունը»,-ասաց բանախոսն ու շարունակեց, որ այս առումով երկրորդ տեղում` ԲՀԿ-ն է /65 տոկոս/, իսկ եռյակը սահմանափակում է ՕԵԿ-ը /27 տոկոս/:
Հարցման արդյունքների համաձայն, առավել քիչ աչքի են ընկնում ՀՅԴ-ն /11 տոկոս/, «Ժառանգությունը» /5 տոկոս/, ՀԱԿ-ը /3/:

Соцопрос ВЦИОМ: Среди политических сил лидирует Республиканская партия Армении
Всероссийский центр изучения общественного мнения (ВЦИОМ) по заказу телекомпании «Шант» провел соцопрос с целью выяснить активность и предпочтения избирателей к предстоящим 6 мая парламентским выборам в Армении. Опрос проводился с 1 по 13 апреля по всей территории Армении.
На сегодняшней встрече с журналистами генеральный директор Центра Валерий Федоров отметил, что в опросе приняли участие 1600 граждан.
Согласно результатам опроса, на данный момент лидирующей среди политических сил Армении является Республиканская партия Армении (РПА), а на втором месте – партия «Процветающая Армения»(ППА).
РПА, согласно данным, получит 39% голосов, ППА – 36%. Пятипроцентный барьер, согласно результатам опроса, преодолеют партии «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн» и «Наследие». Показатели Армянского национального конгресса (АНК), по итогам опроса, варьируются в пределах 3-5 процентов.
По словам участников опроса, наиболее активную предвыборную кампанию проводит РПА. «39 процентов опрошенных заметили деятельность партии»,– отметил Валерий Федоров, добавив, что второе место занимает ППА (65%), а в тройку замыкает партия „Оринац еркир” (27%). Согласно результатам опроса, меньше всего заметна деятельность АРФД (11%), партии «Наследие» (5%) и АНК (3%).