Դեմկուսն իր սեփական սոցհարցումն է անցկացրել. Ունի 6%-ից ավելի ձայն
Եվ «Գելափի», և Հանրային կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի անցկացրած հարցումների արդյունքում խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող Դեմոկրատական կուսակցությունը չի հաղթահարում օրենքով սահմանված 5 տոկոսի շեմը, հետևաբար չի հայտնվի ապագա խորհրդարանում:
Կուսակցության լրատվական ծառայության ղեկավար Ռուբեն Բախշյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, թե իրենք էլ սեփական նախաձեռնությամբ են սոցհարցում անցկացրել: Պարզել են, որ այս պահին Դեմկուսը կստանա քվեների 6 տոկոսից ավելին:
«Ժողովրդին, երբ մոնիպուլյացիայի են ենթարկում իրենց տոկոսներով, մենք գտնում ենք, որ դա անբարոյականություն է»,-ասաց լրատվական ծառայության ղեկավարը, ավելացնելով, որ այդ հարցումներին ուշադրություն չեն դարձնում, իրենց գործն են անում:
Գնահատելով ընթացող քարոզարշավը, Ռուբեն Բախշյանը նշեց, թե «մանր-մունր» տեխնիկական խնդիրների են հանդիպում, «բայց ընդհանուր առմամբ նորմալ է: Լրատվամիջոցները, երևի քանի որ մոնիտորինգի տակ են, աշխատում են բավարար, չեմ կարող ասել լրիվ նորմալ: Քարոզարշավն ամեն դեպքում մեր ուզածով է ընթանում»:
Ռ. Բաշխյանը հանդիպումների ժամանակ նկատել է, որ ժողովուրդը մի տեսակ վախեցած է: «Մենք աշխատում ենք 30-35 տոկոս գիտակից մարդկանց հետ, ովքեր չեն սպասում մուրաբա կամ փող բերեն, որ ընտրեն»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Դեմկուսի նախագահ, համամասնական ցուցակը գլխավորող Արամ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե ներկա պահին Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության անդամների թիվը շուրջ 5 հազար է, իսկ ազատ և հավասար ընտրապայքարի և թափանցիկ քվեարկության դեպքում Դեմկուսը կկարողանա 10 տոկոսից ոչ պակաս ձայն հավաքել:
Այսօր կուսակցության ներկայացուցիչները նախընտրական հանդիպում ունեն Առողջապահության ազգային ինստիտուտում, վաղը` Չարբախում, իսկ ապրիլի 23-ին Սպիտակում և Վանաձորում:
Ա. Սարգսյան. Եթե այսպես շարունակվի, մենք կունենանք քաղաքական նոր մշակույթ ձևավորելու հնարավորություն

Демократическая партия Армении считает аморальными манипуляции с соцопросами GALLUP и ВЦИОМ
Согласно опросам передовой мировой компании социологических исследований «GALLUP International association» и Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ), на предстоящих парламентских выборах Демократическая партия Армении (ДПА) не одолеет проходной барьер в 5%, а следовательно, не будет представлена в Национальном Собрании нового созыва. В связи с этим, как сообщил Panorama.am глава пресс-службы ДПА Рубен Бахшян, они по собственной инициативе провели свой соцопрос и выяснили, что на данный момент ДПА получила бы свыше 6% голосов избирателей.
«Мы считаем аморальным, когда народ подвергают манипуляциям своими процентами», – отметил Р. Бахшян, подчеркнув, что они не обращают внимания на эти опросы и занимаются своим делом.
Давая оценку ходу предвыборной кампании, Р. Бахшян сказал, что кое-какие технические проблемы встречаются, однако «в целом нормально, СМИ, видимо, потому, что находятся под мониторингом, работают удовлетворительно, хотя не совсем нормально».
«В любом случае кампания протекает так, как мы хотели», – добавил Р. Бахшян. Отметим также, лишь на днях лидер ДПА Арам Саргсян заявил, что число членов партии составляет почти 5000 человек и в случае свободного и прозрачного голосования они сумеют набрать не менее 10% голосов.