Ինչպե՞ս ստեղծվեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը
Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Ցեղասպանության (Armenian Genocide) հետևանքով մեկ ու կես մլն անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր դեռ երեկվանից մեծ թվով մարդիկ են այցելում: Կոթողի բացումից ի վեր՝ 1967թ. սկսած` ամեն տարի, ապրիլի 24-ին, հազարավոր մարդիկ են այստեղ գալիս՝ հարգելու անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ցեղասպանության (Armenian Genocide) թանգարան-ինստիտուտը մանրամասներ է ներկայացնում հուշահամալիրի կառուցման վերաբերյալ.
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը նվիրված է 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին, ովքեր զոհ գնացին թուրքական կառավարության իրագործած 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը: 1967թ. ի վեր, երբ ավարտվեց Հուշահամալիրի շինարարությունը, այն դարձավ Երևանի ճարտարապետության անբաժան մասը` վերածվելով ուխտատեղիի: Գտնվելով բարձունքի վրա և առանձնանալով ընդհանուր բնապատկերից` Հուշահամալիրը, միևնույն ժամանակ հիանալի ներդաշնակության մեջ է գտնվում շրջակայքի հետ, իսկ կառույցի պարզ ուրվագծերը փոխանցում են բնաջնջումից վերապրած ազգի ոգին:
Հուշահամալիրը զբաղեցնում է 4500քմ տարածք և բաղկացած է երեք հիմնական կառույցներից` Հուշապատ, Հավերժության տաճար, «Վերածնվող Հայաստան» հուշասյուն:
Մինչև համալիրի հիմնական մաս հասնելը, այցելուները անցնում են 100 մետր երկարությամբ ձգվող բազալտե Հուշապատի կողքով, որի վրա փորագրված են քաղաքների անուններ: 1996թ-ից Հուշապատի վերջնամասում ամփոփվում են օտարազգի այն հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների գերեզմաններից վերցված հողով լի սափորները, ովքեր իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրեցին ընդդեմ թուրքերի կողմից իրագործված հայերի ցեղասպանության: Նրանց թվում են Արմին Վեգները, Հեդվիգ Բյուլը, Հենրի Մորգենթաուն, Ֆրանց Վերֆելը, Յոհաննես Լեփսիուսը, Ջեյմս Բրայսը, Անատոլ Ֆրանսը, Ջակոմո Գորինին, Բենեդիկտոս XV-ը, Ֆրիտյոֆ Նանսենը, Բոդիլ Բյորնը, Ֆայեզ Էլ Ղուսեյնը, Կարեն Եփփեն: 1988-1990թթ. Հայոց Մեծ Եղեռնի Հուշահամալիրի հարևանությամբ տեղադրվեցին խաչքարեր` ի հիշատակ Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի:
1995թ. Մեծ Եղեռնի (Armenian Genocide) 80-ամյա տարելիցին Ծիծեռնակաբերդում բացվեց Հայոց ցեղասպանության (Armenian Genocide) թանգարան-ինստիտուտը (ճարտարապետներ` Ս. Քալաշյան, Ա. Թարխանյան, քանդակագործ` Ֆ. Առաքելյան): Այսօր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը գործում է որպես գիտահետազոտական կենտրոն ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի համակարգում:
Հուշահամալիրի կառուցումը
Խորհրդային իշխանության օրոք, երբ բացարձակապես մերժված ու անընդունելի էր որևէ ազգային գաղափարախոսություն, պարտադրված լռության էր մատնված նաև Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն ու զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը:
1965թ. ապրիլի 24-ին, երբ բազմաթիվ երկրներում նշվում էր Մեծ Եղեռնի 50-ամյակը, բազմահազարանոց ցույցեր կազմակերպվեցին Երևանում, ինչպես նաև հանրապետության մյուս քաղաքների կենտրոնական հրապարակներում: Ընդառաջելով հանրության պահանջներին` ՀԽՍՀ Նախարարների Խորհուրդը 1965թ. մարտի 16-ին որոշում կայացրեց ցեղասպանության (Armenian Genocide) զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման վերաբերյալ: Այստեղ անգնահատելի է հատկապես Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Յակով Զարոբյանի կատարած աշխատանքը, ով ջանք չխնայեց Մոսկվային համոզելու դրա անհրաժեշտության մասին:
Մինչև հուշահամալիրի կառուցումը, հայ ժողավուրդը Հայոց ցեղասպանության (Armenian Genocide) զոհերին իր հարգանքի տուրքը մատուցում էր` այցելելով Կոմիտասի անվան պանթեոն, իսկ 1967թ. ի վեր մարդկանց բազմահազարանոց թափորը շարժվեց դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք:
1965թ. ապրիլին հայտարարվեց համազգային մրցույթ` կոթողի լավագույն նախագծի համար: Հայտարարության մեջ ասվում էր. «Կոթողը պետք է մարմնավորի ստեղծագործ հայ ժողովրդի մաքառումներով լի կյանքը, վերապրելու, առաջադիմելու նրա անսպառ կենսունակությունը, նրա ներկան ու պայծառ ապագան` ի հավերժացումն իրենց կյանքը նվիրաբերած 1915թ. Մեծ Եղեռնի միլիոնավոր նահատակների անմար հիշատակի»:
Մրցույթին մասնակցեցին ինչպես տեղացի, այնպես էլ սփյուռքահայ ճարտարապետների հեղինակած 69 նախագծեր` («Ժայռ», «Փյունիկ», «Մուշ», «Ղողանջ», «Կրակ», «Կարմիր ծաղիկ» և այլ ծածկագրերով): Ընտրվեց «ՀՍՍՌ Դրոշակ» ծածկագրով նախագիծը, որի հեղինակներն էին ճարտարապետներ` Արթուր Թարխանյանը և Սաշուր Քալաշյանը: Ճարտարապետներից յուրաքանչյուրը պարգևատրվեց 100-ական ռուբլով: Կառույցի վայրն ընտրել էին հեղինակները: Շինարարության ժամանակ բազալտե հիմքի մեջ հայտնաբերվեցին բրոնզեդարյան մշակույթի առարկաներ: Շինարարության ֆինանսավորումը կազմեց 400 հազար ռուբլի, կառուցում էր «Երքիմշինտրեստը », անմիջական ղեկավարն էր շինարար Արտավազդ Օրդուխանյանը:
Կոթողի բացումը, որը տեղի ունեցավ 1967թ. նոյեմբերի 29-ին, Խորհրդային Հայաստանի 47-րդ տարեդարձի օրը, վերածվեց քաղաքական, մշակութային խոշոր իրադարձության: Հազարավոր մարդկանց թվում Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու էին եկել Խորհրդային Հայաստանի կառավարության ղեկավարները` Ա. Քոչինյանը, Ն. Հարությունյանը, Գ. Տեր-Ղազարյանը, Ռ. Խաչատրյանը, Լ. Ղարիբջանյանը: Սգո երթը հուշահամալիր շարունակվեց մինչև ուշ գիշեր:
1967թ. սկսած` ամեն տարի, ապրիլի 24-ին, հազարավոր մարդիկ այցելում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր. նրանց թիվը տարեցտարի ավելանում է:

History of Tsisernakaberd Memorial Complex
Many people are visiting Tsitsernakaberd Memorial Complex to bow to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide committed under Ottoman Turkey.
Tsitsernakaberd Memorial Complex in Yerevan was built in 1967, the Genocide Monument has since become a pilgrimage site and an integral part of Yerevan’s architecture. Set high on a hill, dominating the landscape, it is in perfect harmony with its surroundings. The austere outlines convey the spirit of the nation that survived a ruthless campaign of extermination.
Genocide Museum-Institute says the complex occupies 4500 square meters of territory and consists of three main buildings: the Memorial Wall, the Sanctuary of Eternity (Memorial Hall & Eternal Flame) and the Memorial Column “The Reborn Armenia.”
Before reaching the central part of the monument, visitors first observe a 100-meter long basalt Memorial Wall with the names of cities engraved in stone. The names also include the Armenian populations that were massacred by Turks during the Genocide campaign. Since 1996, the last portion of the Memorial Wall houses glass casings that contain soil taken from the tombs of political, and intellectual figures who raised their protest against the Genocide committed against the Armenians by the Turks. Among them are Armin Wegner, Hedvig Bull, Henry Morgenthau, Franz Werfel, Yohannes Lepsius, James Bryce, Anatol France, Jakomo Gorini, Benedict XV, Fritioff Nansen, Fayez El Husseyn. From 1988-1990 the Khatchkars (Cross-Stones) were mounted in the vicinity of the Genocide Monument to commemorate Armenians massacred in the 1980s by the Azeri government, in the Azerbaijani cities of Sumgait, Kirovabad (Ganzak) and Baku.
In 1995, the Museum and Institute (architects S. Kalashyan, L. Mkrtchyan, A. Tarkhanyan, sculptor F. Arakelyan) was built near Tsisernakaberd to commemorate the 80th anniversary of the Armenian Genocide. Today, the Museum & Institute functions as a research center within the Armenian National Academy of Sciences.
Under the Soviet rule, when it was prohibited and unacceptable to practice a national ideology, the commemoration of the Armenian Genocide and the inspiration of the victims’ memory were compelled to silence.
In 1965, the Soviet Armenian population demanded that a memorial monument be constructed, because Armenians in other countries had already commemorated the fiftieth anniversary of the Genocide. On April 24th, massive demonstrations were organized in the central squares of the Soviet Armenian cities as well as in Yerevan. Encouraged by public demand, on March 16, 1965 the Soviet-Armenian Government decided to build a monument eternalizing the memory of the victims of the Genocide. The efforts of people like Yakov Zaroubyan (First Secretary), who made every attempt possible to sway Moscow’s resistance, was made evident by the approval of the project.
Before the construction of the memorial, the Armenian nation had been honoring the memory of the victims of the Armenian Genocide by visiting the Pantheon in the Komitas Garden. However, thousands of people have marched in the direction of Tsitsernakaberd memorial since 1967.
In April 1965, a nation-wide competition was announced in Armenia to create the best and most representative memorial design. The announcement read as follows: The obelisk must embody the creative Armenian nation’s life that has been full of struggle, its inexhaustible vitality to survive, the progress it has made as well as representing its present and the bright future while eternalizing the memory of millions of victims of the Genocide of 1915.
69 participants (both diasporan and local architects) took part in the competition. They each submitted their projects under code names like “Jayr”,”Pyunik”,” Moush”,” Ghoghandj”, ”Krak”, “Karmir Tsaghik.” The winning project’s codename was “Armenia SSR droshak” and architects were Arthur Tarkhanyan and Sashur Kalashyan were chosen as the successful bidders. Each of the architects were awarded 100 Soviet rubles. The winning architects were able to choose the location of the monument and during the excavation process to set up the foundation for the memorial, many relics from the bronze era were uncovered in the bassalt. Chief builder, Artavazd Ordukhanyan, was also the head of “Erchemshintrest” and had his budget set at 400,000 Rubles.
The ceremonial opening of the obelisk, which took place on November 29, 1967, on the 47th anniversary of Soviet Armenia, became a significant socio-political event. The heads of the Government, A. Kochinyan, N. Haroutunyan, G. Ter-Ghazaryan, R. Khachatryan, L. Gharibjanyan alongside thousands of locals gathered at the top the hill at Tsitsernakaberd to commemorate the memory of the victims of the Armenian Genocide.
The ceremonial walk to the memorial continued late into the night.
Since 1967, every year on April 24 thousands of people have visited Tsitsernakaberd Memorial Complex, with numbers increasing every year.