Փորձագետ. Դեռ որքան ժամանակ միջազգային հանրությունը պիտի ամեն ինչ երկակի չափանիշներով դիտի
«Ադրբեջանական բանակը շարունակում է թուրքական անհատականության վառ դրսևորումների «անգին գոհարներ» ցուցադրել համայն հասարակությանը: Սանիտարական մեքենայի վրա կրակելով, ապրիլի 24-ին անհամար կրակահերթեր թողնելով, խաղաղ գյուղի վրա կրակելով: Ադրբեջանական կողմի որդեգրած վաղեմի մարտավարությունը ևս մեզ համար նորություն չէ: Այստեղ իհարկե որպես հանգամանք կարող են հանդիսանալ բազում պատճառներ, տարածաշրջանային և անգամ աշխարհաքաղաքական հարցերի համատեքստում»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ իրականացված ինտենսիվ կրակահերթը՝ Panorama.am-ին ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ ՊԲ-ն տեղեկացնում է, որ մասնավորապես, ապրիլի 24-ին արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա հակառակորդը «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» զինատեսակով կրակել է սանիտարական մեքենայի վրա, որի արդյունքում վիրավորվել են ՊԲ զինծառայողներ Անդրանիկ Գևորգի Մադոյանը և Էռնեստ Միքայելի Սարգսյանը:
Փորձագետի խոսքերով, Հայաստանի Հանրապետությունում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների հանգամանքը ևս կարող է առիթ լինել, որպեսզի ադրբեջանական կողմը փորձի մի քանի նպատակներով լարվածություն ստեղծել սահմանի վրա:
«Մենք այս ամենից բոլորովին չենք զարմանում, մենք այս ամենին ականատես ենք լինում դարերով: Ամենազարմանալին սա չէ, այլ այն, որ համաշխարհային հանրությունը, միջազգային կազմակերպությունները ինչքան պետք է ընդունեն նման կեցվածք: Ամեն ինչին նայել երկակի չափորոշիչներով, իսկ հայտարարությունները կատարել դեկլարատիվ բնույթի, հավասարության նշաններով: Անշուշտ հայկական ԶՈւ-երը արդեն պատասխանել են համապատասխան կրակով ու դեռ կպատասխանեն: Միայն այն տարբերությամբ, որ հայ զինվորը չի կրակելու սանիտարական մեքենայի վրա, կամ խաղաղ գյուղի: Ադրբեջանական բանակը դեռ կունենա համապատասխան կորուստներ, որոնց միգուցե նորից կպահեն սառնարաններում ու ծնողներին կփոխանցեն շատ օրեր անց, իսկ լուրերում կհայտնվեն փոքր չափաբաժիններով, տարբեր վթարների, ինքնասպանությունների և այլ վարկածների մատուցմամբ»,- ասաց նա:

Эксперт: Армянские военнослужащие никогда не откроют огонь по мирному населению
«Азербайджанская армия продолжает демонстрировать обществу „бесценные сокровища” яркого проявления турецкой самобытности, обстреливая санитарный автомобиль, произведя к 97-й годовщине Геноцида армян бесчисленное количество выстрелов, в том числе и в направлении села с мирным населением. Принятая издавна на вооружение азербайджанской стороной стратегия также не является новизной для нас. В данном случае в качестве обстоятельств могут послужить множество причин в контексте региональных и даже геополитических вопросов»,– комментируя случаи интенсивного обстрела армянских населенных пунктов азербайджанскими вооруженными силами, заявил Panorama.am военный эксперт Арцрун Ованнисян.
Напомним, что по сообщению пресс-службы Армии обороны НКР, в частности, 24 апреля противник, используя снайперское ружье «Истиглал», произвел выстрелы в направлении армянских позиций, размещенных в восточном направлении, а также обстрелял санитарный автомобиль, в результате чего были ранены военнослужащие Армии обороны НКР Андраник Геворгович Мадоян и Эрнест Микаелович Саркисян.
По словам эксперта, предстоящие в Армении парламентские выборы также могли послужить поводом к тому, чтобы азербайджанская сторона, преследуя ряд целей, предприняла попытки создать напряженность на границе.
«Все это вовсе не удивляет нас: мы становились свидетелями всего этого на протяжении веков. Самое удивительное не в этом, а в том, как долго мировая общественность, международные организации будут демонстрировать такое поведение, а именно рассматривать все по двойным стандартам, озвучивать заявления декларативного характера, со знаком равенства. Несомненно, армянские Вооруженные силы уже ответили на это, открыв соответствующим образом огонь, ответят и в будущем, но с той разницей, что армянские военнослужащие никогда не откроют огонь по санитарному автомобилю или мирному населению.
Азербайджанская сторона еще понесет соответствующие потери, а трупы либо вновь заморозят, а потом, спустя довольной большой промежуток времени, возможно, передадут их родителям, а в новостных передачах сообщат о малом их количестве, либо преподнесут это как последствия аварий, суицидов или других гипотез»,– добавил Арцрун Ованнисян.