Ու՞մ դեմ է օգտագործվելու Ադրբեջանի կողմից Իսրայելին տրամադրած «Սիտալչայ» ռազմաբազան. Վերլուծում են իրանական ԶԼՄ-ները
Ադրբեջանը կարևոր նշանակություն ունեցող «Սիտալչայ» ռազմաբազան հանձնել է Իսրայելի տնօրինմանը:
Այդ մասին նշված է իրանական «թաբնաք.իռ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Իսրայելի հատկացրած 1.5 միլիարդ դոլար գումարով վերջերս վերանորոգվել է Բավից հիսուն կմ հեռավորության վրա գտնվող կարևոր նշանակություն ունեցող «Սիտալչայ» ռազմաբազան, որտեղ տեղակայված են ժամանակակից ուղղաթիռներ, անօդաչու ինքնաթիռներ. Բացի այդ սույն ռազմաբազան օժտված է այնպիսի ռադարային համակարգով, որն ընդունակ է բալիստիկ հրթիռները ճանաչել մինչև 500 կմ հեռավորության վրա:
Իրանական աղբյուրը, կասկածի տակ դնելով վերոնշյալ ռազմաբազայի առնչությամբ Ադրբեջանի ներկայացրած պարզաբանումները, գրում է. «Ադրբեջանը հայտարարում է, որ այդ ռազմաբազան օգտագործվելու է Լեռային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում, սակայն խնդիրն այն է, որ «Սիտալչայ» ռազմաբազայում տեղակայված անօդաչու ինքնաթիռների թռիչքի տարածություն 5-6 անգամ գերազանցում է Հայաստանի հետ ունեցած սահմանը, ուստի դրանք հարևան այլ երկրների պարագայում ևս հանգիստ կարող են օգտագործվել»:
Հիշեցնենք, որ թեմայի առնչությամբ՝ իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության կողմից երեկ հրապարակված հոդվածում նշվում էր, որ Իսրայելի ԱԳ նախարարը Բաքու կատարած այցի ընթացքում թեև ուղղակիորեն չի անդրադարձել Ադրբեջանի օդանավակայանների հարցին, սակայն փորձագետների կարծիքով՝ Լիբերմանի՝ Բաքու կատարած այցելության հիմնական նպատակը Ադրբեջանի ռազմական օդանավակայանների վարձակալության հարցի շուրջ խորհրդակցություններ անցկացնելն է:
Հավելենք, որ վերջերս Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև 1.6 միլիարդ դոլարի ռազմական գործարքի կնքումից հետո, երբ Իրանում Ադրբեջանի դեսպան Ջավանշիր Ախունդովը վերոնշյալի շուրջ պարզաբանումներ տալու նպատակով կանչվեց ԱԳՆ, ի պատասխան իրանական կողմի հարցադրումների, Ադրբեջանի դեսպանը պատճառաբանել էր, թե Իսրայելից ձեռք բերված ռազմատեխնիկան Ադրբեջանը նպատակ ունի օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ: Չնայած Ադրբեջանի դեսպանի` Իրանի ԱԳՆ-ում տրված պարզաբանումներին` ԻԻՀ փոխարտգործնախարարը պնդել էր, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն, այնուամենայնիվ օգտագործում է Իրանի դեմ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Իրանական կայք. Ադրբեջանն Իրանի թշնամու ոտքերի տակ կրկին կարմիր գորգ է փռել

Против кого будет использована предоставленная Азербайджаном Израилю военная база «Ситалчай»? Анализируют иранские СМИ
Азербайджан передал Израилю имеющую важное стратегическое значение военно-воздушную базу «Ситалчай». Об этом говорится в статье иранского сайта «Табнак.ир».
Согласно сообщению, находящаяся в 50 километрах от Баку данная военная база была недавно отремонтирована на предоставленные Израилем 1,5 млрд долларов. Здесь размещены современные вертолеты, беспилотники, а также радарная система, способная распознавать баллистические ракеты на расстоянии 500 км.
Иранское СМИ ставит под сомнения разъяснения азербайджанской стороны относительно ситуации вокруг данной базы и отмечает: «Азербайджан заявляет, что эта военная база будет использоваться в войне против Нагорного Карабаха, однако дело в том, что дальность полета размещенных на военной базе „Ситалчай” беспилотников в 5-6 раз превышает расстояние с границей Армении, следовательно, они могут спокойно быть применены также против других соседей».
Отметим, накануне иранское информагентство «ФАРС» сообщило, что глава МИД Израиля Авигдор Либерман обсудил с руководством Азербайджана вопросы аренды военных аэродромов. Согласно информации, помимо обсуждения с азербайджанскими чиновниками двусторонних отношений, министр иностранных дел Израиля коснулся также Исламской Республики Иран. Обозреватель иранского СМИ отмечал, что глава израильского внешнеполитического ведомства напрямую не обращался к теме аэродромов Азербайджана, однако аналитик ссылался на мнения экспертов, которые считают: основная цель визита Либермана в Баку – проведение совещаний по вопросу аренды военных аэродромов Азербайджана.
Напомним также, когда в конце февраля этого года посол Азербайджана в Иране был вызван в МИД для дачи разъяснений в связи с подписанием контракта о предоставлении Израилем Азербайджану военной технику на 1,6 млрд. долларов, он в ответ на утверждения иранской стороны поспешил заявить: израильская военная техника не направлена против третьей страны, в частности, Исламской Республики Иран, Азербайджан намерен использовать приобретенное у Израиля вооружение против Нагорно-Карабахской Республики. Однако, несмотря на заверения азербайджанского дипломата, замминистра иностранных дел ИРИ настоял на утверждении, что Израиль использует территорию Азербайджана в целях совершения террористических действий против Ирана.