Ի՞նչ փուլում է ներկայում գտնվում իրան-Իսրայել հակամարտությունը և ինչպիսի՞ն կարող են լինել դրանից սպասելիքները: Առաջին հայացքից պարզունակ թվացող այս հարցադրումներն իրականում ունեն ոչ այնքան պարզունակ և միանշանակ պատասխան: Հասկանալու համար, թե ինչ կարելի է սպասել երկու երկրների միջև օրըստօրե մեծացող լարվածությունից, նախ` անհրաժեշտ է հնարավորինս համակողմանի պատկերացնել արդեն իսկ տեղի ունեցած իրադարձություններն ու ներկա քաղաքական գործընթացները, որը դյուրին խնդիր չէ. հարկ է նշել, որ հիշյալ համատեքստում հաճախ գործի են դրվել որոշակի նպատակներ հետապնդող քարոզչական տարատեսակ հնարքներ՝ մարդկային երևակայության ողջ զինանոցի օգտագործմամբ, որն առավել քան բարդացրել է ռացիոնալ դատողությամբ իրականության վերարտադրությունն ու համապատասխան եզրահանգումները:
Եթե դիտարկենք իրան-իսրայելական հակամարտությունն Իրանի կողմից ծավալված քարոզչության տեսանկյունից, ապա կարելի է նկատել, որ Իրանում բավական լուրջ են մոտենում Իսրայելի հետ հակամարտության հարցին և վերջինիս կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը ռազմական հարվածներ հասցնելու հավանականությանը, չնայած, որ պաշտոնական Թեհրանի` ժամանակ առ ժամանակ հնչեցրած համարձակ հայտարարությունները կարող են առաջին հայացքից հակասել հիշյալ տրամաբանությանը: Հատկանշական է, որ ԻԻՀ մտավախության համար մեծապես հիմք է հանդիսացել արդեն իսկ արձանագրված իրաքյան նախադեպը՝ իրան-իրաքյան պատերազմի տարիներին Իսրայելի հակաիրաքյան գործունեությունը, որի շրջանակներում 1981 թ. հունիսին Տել-Ավիվն, առանց ՄԱԿ-ի համապատասխան որոշման, «Օպերա» անվանակոչված ռազմական գործողությամբ ոչնչացրել է Իրաքի Օսիրաք միջուկային ռեակտորը (Բաղդադից 18 կմ հարավ-արևմուտք): Սա վկայում է այն մասին, որ Իսրայելը պատեհ իրավիճակներում կարող է դիվանագիտության փոխարեն նախընտրել «խաղի ռազմական կանոնները»՝ հաջողությամբ ավարտին հասցնելով այդ առաքելությունը:
Ենթադրվում է, որ Իսրայելը նախքան ԻԻՀ միջուկային ծրագրի կապակցությամբ Իրանի և «5+1» ձևաչափով (կազմի մեջ մտնում են ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ երկրները և Գերմանիան) միջազգային միջնորդական խմբի միջև ապրիլի 14-ին Ստամբուլում կայացած բանակցությունները փորձել է քարոզչական ճնշումների միջոցով որոշակի զիջումներ կորզել իրանական իշխանություններից:
Հիշեցնենք, որ «CNN»-ին տված հարցազրույցի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարակը հայտարարել էր, որ առաջիկա բանակցություններն Իրանի հետ կարող են հաջողված որակվել միայն այն դեպքում, եթե Իրանը համաձայնի դադարեցնել մինչև 20% ուրանի հարստացումը: Սակայն ինչպես ցույց է տալիս փորձը, Իսրայելի նման քաղաքական կեցվածքը ոչ միայն չի կարող ապահովել զիջումներ ԻԻՀ կողմից, այլ կարող է առավել ամրապնդել երկու երկրների միջև ձևավորված անհանդուրժողականության մթնոլորտը և հաստատել Իրանի մտավախություններն առ այն, որ Իսրայելն ընտրել է հիմնահարցի ռազմական լուծման տարբերակը:
Նման հայտարարությունները պարզապես կարող են բացասական նախատրամադրվածության առաջացման հիմք հանդիսանալ հակառակ կողմի մոտ, որոնք ի վերջո, կարող են բացասաբար ազդել բուն բանակցային գործընթացների վրա: Բացի այդ, նշենք նաև, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարարի վերոհիշյալ հայտարարությունը կարելի է համարել անիրատեսական ցանկությունների շարքից, քանի որ բոլորին է հայտնի իրանական իշխանությունների՝ խաղաղ նպատակներով ուրանի հարստացման վճռականությունը, որն էլ ամրագրվել է ապրիլի 14-ին Ստամբուլում կայացած բանակցությունների արդյունքում. համաձայն Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի՝ պաշտոնապես հաստատվել են ԻԻՀ իրավունքներն ատոմային էներգիան խաղաղ նպատակներով օգտագործելու վերաբերյալ՝ պայմանով, որ Իրանն, իր հերթին, հարգելու է միջազգային համապատասխան պարտավորությունները:
Բանակցություններից հետո բազմիցս հայտարարվել է, որ Իրանի և միջազգային միջնորդների հանդիպումը Ստամբուլում տեղի է ունեցել դրական և կառուցողական մթնոլորտում: Սակայն հաշվի առնելով Իսրայելի ակնկալիքներն այդ բանակցություններից և դրանցից ձեռք բերված արդյունքները (այս անգամ իրանական կողմը զերծ է մնացել նախապայմաններ առաջադրելուց. նախորդ հանդիպման ժամանակ ԻԻՀ-ը ձգտել է վերացնել իր երկրի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները)՝ հազիվ, թե կարելի կլինի Ստամբուլի հանդիպումն Իսրայելի համար գոհացուցիչ որակել:
Իրանի և «5+1» միջնորդական խմբի հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է անցկացնել Բաղդադում մայիսի 23-ին: Բայց ինչպես արդեն նշել ենք, բանակցությունների արդյունավետ ելքը մեծապես կարող է պայմանավորվել կողմերի կառուցողական նախատրամադրվածությունից, ուստի նախքան բանակցությունները տարվող աշխատանքները կարող են էական շրջադարձ ապահովել դեպի հիմնախնդրի լուծում տանող ճանապարհին:
Թեհրանի համար ներկայում չի կարող մտահոգիչ չլինել նաև Իսրայելի տարածաշրջանային քաղաքականությունը, որը թույլ է տալիս ենթադրել Իրանի դեմ պատերազմի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացման մասին: Մի կողմ թողնելով ԻԻՀ դեմ ռազմական գործողություններ ծավալելու իսրայելական հռետորաբանությունը, որին աշխարհն ականջալուր է լինում գրեթե յուրաքանչյուր օր, միաժամանակ հնարավոր չէ անտեսել Իսրայելի գործնական միջոցառումների շարքը, որը միտված է վերոհիշյալ հռետորաբանության կյանքի կոչմանը: Այս առումով բավական խոցելի իրավիճակում է հայտնվել Հարավային Կովկասը՝ որպես Իրանին սահմանակից տարածաշրջան:
Ռացիոնալ դատողությամբ օժտված անհատի համար դժվար է հավատալ, որ Իրանին հարևան Ադրբեջանը տարածաշրջանային նման լարված պայմաններում կարող է իր պետական շահերը դնել այլ պետությունների աշխարհաքաղաքական շահերի զոհասեղանին՝ նոր թափ հաղորդելով Իսրայելի հետ ռազմական ոլորտում համագործակցությանը և ընտրելով «ինքնասպանության» ուղին, սակայն դա է իրականությունը: Եթե նաև հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Իրանի դեմ հարձակումը հարվածում է Ռուսաստանի Դաշնության կենսական շահերին տարածաշրջանում, ապա կարելի է կանխատեսել, թե ինչպիսին կլինի վերջինիս դիրքորոշումն Իսրայելի հնարավոր հարձակման և դրանում Ադրբեջանի դե-ֆակտո ներգրավվածության հարցում:
Վերջերս իսրայելական «Kanal 10» հեռուստաալիքի լրագրող Ալոն Բեն Դավիդը հանդես է եկել ուշագրավ լուսաբանումներով առ այն, որ Իսրայելն ավարտել է Իրանի դեմ հարձակման նախապատրաստական աշխատանքները: Գրեթե միաժամանակ իրանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն են տարածել այն մասին, որ «Ադրբեջանն Իրանի հետ սահմանի մերձակայքում՝ ադրբեջանական Իմիշլի շրջանում, տեղակայել է 30 միավոր իսրայելական արտադրության հրասայլային տեխնիկա» : Ուստի հիմք ընդունելով Ադրբեջանի նախպաշտպանական հիշյալ միջոցառումները՝ կարելի է ենթադրել, որ Իսրայելը ձգտում է օգտագործել Ադրբեջանի ռազմակայանները՝ հարևան Իրանի միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ օդային գրոհներ իրականացնելու նպատակով, որին Իրանը կարող է պատասխանել Ադրբեջանին ուղղված ցամաքային հակահարվածով:
Այն, որ Իսրայելը հակաիրանական արշավում միայնակ չէ և հնարավոր հարձակման դեպքում պատերազմը չի լինի սոսկ երկու երկրների միջև հակամարտություն, ակնհայտ է ոչ միայն վերոհիշյալ գործընթացներից, այլև ԱՄՆ քաղաքականությունից, որը Պարսից ծոցում պահում է երկու ավիակիր, իսկ ԿՀՎ անօդաչու սարքերի՝ երեք տարի շարունակ Իրանի շուրջը կատարած թռիչքները, Ազգային անվտանգության գործակալության (NSA) էլեկտրոնային լսումներն ու արբանյակային լուսանկարները նպատակ են հետապնդել վերահսկելու իրանական միջուկային օբյեկտները: Պենտագոնի ռազմավարներն, իրենց հերթին, առավել հակված են այն կարծիքին, որ եթե Իսրայելը հարվածի Իրանին, ապա ԱՄՆ-ն անխուսափելիորեն ներգրավված կլինի հակամարտության մեջ:

На каком этапе сегодня находится конфликт между Ираном и Израилем, и каковы ожидания? Чтобы понять, что можно ожидать от ежедневно нарастающей напряженности, во-первых следует максимально всесторонне представить уже произошедшие события и нынешние политические процессы, а это весьма не просто. Следует отметить, что в данном контексте часто применялись преследующие определенные цели различные агитационные трюки с использованием всего арсенала человеческого воображения, что более усложняло воспроизведение реальности в контексте рационального мышления и соответствующих выводов.
Если рассмотреть ирано-израильский конфликт с точки зрения иранской агитации, то можно заметить, что в Иране достаточно серьезно подходят к вопросу конфликта с Израилем и возможности нанесения этой страной военных ударов, хотя озвучиваемые время от времени резкие заявления Тегерана на первый взгляд могут и противоречить этой логике. Примечательно, что поводом для обеспокоенности Ирана в большей степени послужил иракский прецедент – антииракская деятельность Израиля в годы ирано-иракской войны, в рамках которого в июне 1981 года Тель-Авив без соответствующего решения ООН военными действиями под кодовым названием «Опера» уничтожил иракский ядерный реактор Осирак (в 18 км юго-западнее Багдада). Это свидетельствует о том, что Израиль в удобной ситуации может предпочесть дипломатии «военные правила игры» и с успехом завершить эту миссию.
Предполагается, что Израиль до переговоров Ирана и международной посреднической миссии в формате «5+1» 14 апреля в Стамбуле пытался посредством агитационного давления получить определенные уступки от иранских властей.
Напомним, в интервью «CNN» министр обороны Израиля Эхуд Барак заявил, что предстоящие переговоры с Ираном могут считаться успешными, если Тегеран согласится прекратить обогащение урана до 20%. Однако, как показывает опыт, подобная политическая позиция Израиля не только не может обеспечить уступки со стороны Ирана, но может еще более усилить сформировавшуюся между странами атмосферу нетерпимости, и укоренить обеспокоенность Ирана в том, что Израиль выбрал военный путь решения проблемы.
Подобные заявления могут послужить основой для появления отрицательного настроя у противоположной стороны, что, в конечном итоге, может негативно повлиять на сам переговорный процесс.
Кроме того, данное заявление министра обороны Израиля можно причислить к ряду невыполнимых желаний, поскольку всем известно, что Иран обогащает уран в мирных целях, что было зафиксировано по итогам переговоров 14 апреля в Стамбуле. Согласно соглашению о нераспространении ядерного оружия, официально утверждены права Ирана об использовании атомной энергии в мирных целях, с условием, что Иран, в свою очередь, будет уважать соответствующие международные обязательства.
После переговоров неоднократно было заявлено, что встреча представителей Ирана и международных посредников в Стамбуле состоялась в положительной и конструктивной атмосфере. Однако, учитывая ожидания Израиля от этих переговоров и достигнутые результаты (на этот раз Иран воздержался от выдвижения предусловий, а в ходе последней встречи стремился снять применяемые в отношении ИРИ санкции), то вряд ли можно считать стамбульскую встречу полезной для Израиля.
Следующая встреча Ирана с посреднической группой в формате «5+1» запланирована в Багдаде 23 мая. Но, как уже отметили, положительный исход переговоров может быть обусловлен конструктивным подходом сторон, так что, проводящаяся до переговоров работа может обеспечить существенный перелом в сторону решения проблемы.
Обеспокоенность Тегерана не может не вызывать и региональная политика Израиля, что позволяет предполагать о подготовительных работах к войне против Ирана. Оставив в стороне израильскую риторику о начале военных действий против Ирана, в то же время нельзя проигнорировать ряд практических действий Израиля, которые направлены на реализацию этой риторики. С этой точки зрения в достаточно уязвимом положении оказался граничащий с Ираном Южный Кавказ.
Наделенному рациональным мышлением человеку трудно поверить, что соседствующий с Ираном Азербайджан может пожертвовать своими национальными интересами во благо геополитических интересов других стран, развивая военное сотрудничество с Израилем и выбирая путь «самоликвидации», однако такова реальность. Если учесть также то обстоятельство, что нападение на Иран наносит удар по жизненно важным интересам России в регионе, то можно предположить, какой будет позиция Москвы по вопросу нападения Израиля и де-факто вовлеченности Азербайджана.
Недавно журналист израильского телеканала «Kanal 10» Алон Бен Давид в своем материале сообщил, что Израиль завершил подготовительные работы по нападению на Иран. Почти одновременно иранские СМИ распространили сообщение о том, что на границе с Ираном Азербайджан в районе Имишли разместил 30 единиц танковой техники израильского производства. Так что, учитывая эти действия Азербайджана, можно предположить, что Израиль стремиться использовать военные базы Азербайджана с целью нанесения воздушных ударов по ядерным объектам Ирана. На это Иран может ответить сухопутным контрударом по Азербайджану.
То, что Израиль в антииранском марше не один и в случае возможной атаки это не будет лишь конфликтом между двумя странами, очевидно не только с учетом данных процессов, но и политики США. Вашингтон держит в Персидском заливе два авианосца, а полеты беспилотников ЦРУ вокруг Ирана, электронные прослушки Агентства по национальной безопасности (NSA) и спутниковые фотосъемки преследовали цель проконтролировать ядерные объекты Ирана. Стратеги Пентагона, в свою очередь, более склоняются к следующему мнению: если Израиль ударит по Ирану, то США неизбежно будут вовлечены в конфликт.