Քուրդ պատգամավորները մտադրութուն ունեն ապրիլի 24-ը սգո օր հայտարարել
Քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (ԽԺԿ-BDP) կուսակցության պատգամավոր Սըրը Սյուրեյա Օնդերը խորհրդարանում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է, որ ինքը և իր կուսակիցները մասնակցել են հայերի ջարդերի ու տեղահանության հերթական տարելիցի կապակցությամբ Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում կազմակերպված միջոցառմանը:
Ըստ «CnnTurk» լրատվական ծառայության` մասնակիցները ոգեկոչել են զոհերի հիշատակը` ցուցադրելով 1915-ի ապրիլի 24-ին ձերբակալված ու սպանդի ենթարկված հայ մտավորականների, ինչպես նաև 2007-ին սպանված Հրանտ Դինքի լուսանկարները:
Օնդերը նաև տեղեկացրել է, որ իրենք պատրաստվում են Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ-TBMM) ներկայացնել օրենքի մի նախագիծ, ըստ որի, ապրիլի 24-ը պետք է հայտարարել «հայ ժողովրդի սգո և վշտակցության օր»:

Kurdish “Peace and Democracy” (BDP) Party MP Syry Sureie Onder could be found among those gathered in Taksim Square of Istanbul to commemorate the victims of Armenian slaughters and forced evacuation.
According to CnnTurk tribute was paid to the memory of the innocent victims, posters and photographs depicting the arrested or killed Armenian intellectuals and Hrant Drank murdered in 2007 were put on view.
Onder said they are going to introduce a draft law to the Turkish Parliament suggesting to declare April 24 “day of mourning and compassion for Armenian people.”