Քուրդ պատգամավորները մտադրութուն ունեն ապրիլի 24-ը սգո օր հայտարարել
Քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (ԽԺԿ-BDP) կուսակցության պատգամավոր Սըրը Սյուրեյա Օնդերը խորհրդարանում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է, որ ինքը և իր կուսակիցները մասնակցել են հայերի ջարդերի ու տեղահանության հերթական տարելիցի կապակցությամբ Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում կազմակերպված միջոցառմանը:
Ըստ «CnnTurk» լրատվական ծառայության` մասնակիցները ոգեկոչել են զոհերի հիշատակը` ցուցադրելով 1915-ի ապրիլի 24-ին ձերբակալված ու սպանդի ենթարկված հայ մտավորականների, ինչպես նաև 2007-ին սպանված Հրանտ Դինքի լուսանկարները:
Օնդերը նաև տեղեկացրել է, որ իրենք պատրաստվում են Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ-TBMM) ներկայացնել օրենքի մի նախագիծ, ըստ որի, ապրիլի 24-ը պետք է հայտարարել «հայ ժողովրդի սգո և վշտակցության օր»:

Курдские депутаты намерены объявить 24 апреля днем скорби армянского народа
Депутат курдской партии «Мир и демократия» Сыры Сурея Ондер на пресс-конференции, состоявшейся в парламенте, сообщил журналистам, что он и его однопартийцы участвовали в мероприятии, организованном на стамбульской площади Таксим в связи с очередной годовщиной погромов и выселений армян.
По сообщению информационной службы «CnnTurk», участники почтили память жертв, организовав показ фотографий с изображением арестованных и убитых 24 апреля 1915 года представителей армянской интеллигенции, а также убитого в 2007 году главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
Сыры Сурея Ондер отметил, что они собираются представить Великому национальному собранию Турции проект закона, по которому 24 апреля должен быть объявлен «днем скорби и сочувствия армянскому народу».