Սերժ Սարգսյանը` սահմանում տեղի ունեցած միջադեպերի մասին. Կատարվածի պատասխանն անխուսափելի է (տեսանյութ)
Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքում բնակիչների հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ այսօր, ինչպես նաև նախորդ օրերին սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերին, հայտարարելով, որ կատարվածի պատասխանն անխուսափելի է:
«Այս օրերին ադրբեջանական կրակակետերից շարունակվում են գնդակոծվել մեր տարածքները: Վերջին դեպքերին տեղյակ եք, նախ` մանկապարտեզն է կրակակետերի կիզակետում, հետո սանիտարական մեքենան, այս գիշեր ունեցել ենք երեք պայմանագրային զինվորների կորուստ Տավուշի շրջանում, վիրավորներ էլ ունենք:
Չեմ կարծում, որ որևէ մեկը մեր երկրում դեռևս կասկածում է համապատասխան արձագանքի անխուսափելիությանը, չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կասկածում է մեր պաշտպանական ուժերի հզորությանը: Թող ոչ ոք չկարծի թե կարող է օգտվել մեր երկրում տեղի ունեցող գործընթացներից կամ մտածի, որ ընտրություններ է, մեր գլուխը խառն է: Մենք ինչ ստեղծել ենք, ստեղծել ենք ամուր ու այսուհետ ևս նույնկերպ շարունակելու ենք»,-Panorama.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ ասել է երկրի ղեկավարը:
Նշենք, որ քիչ առաջ Պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հաղորդագրություն, ըստ որի ժամը 04:15-ի սահմաններում ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Տավուշի մարզի Այգեպար-Մովսես գյուղերի միջև ընկած ճանապարահատվածում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողներից մեկին պատկանող «ՎԱԶ 2107» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկելիս հրազենային մարմնական վնասվածքներ են ստացել վարորդը և ևս երկու պայմանագրային զինծառայողներ:
Ձեռնարկված միջոցառումներով վերջիններիս կյանքը փրկել հնարավոր չի եղել՝ երկու պայմանագրային զինծառայողները մահացել են Բերդի զինհոսպիտալ տեղափոխելու ճանապարհին, իսկ մեկը՝ Բերդի զինհոսպիտալում:
Դեպքի վայրի զննության ժամանակ բազմաթիվ հրազենային հետքեր են հայտնաբերվել նաև վերը նշված ավտոմեքենայի վրա: Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդվածի 2–րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:

Пусть никто не смеет думать, что может воспользоваться внутриполитическими процессами в Армении и предвыборной суматохой: ответ будет неизбежным. Такое заявление сделал президент РА Серж Саргсян во время встречи с жителями города Степанаван Лорийской области, комментируя сегодняшний и недавние инциденты на границе.
«В эти дни с азербайджанских постов продолжаются обстрелы наших территорий. Вы уже в курсе последних инцидентов. Сперва под прицелом оказался детский сад, затем – санитарный автомобиль, этой ночью мы понесли потери в лице трех военнослужащих на контрактной основе в Тавушской области, есть и раненые. Не думаю, что в нашей стране найдется хоть один человек, который сомневается в неизбежности соответствующего ответа, в мощи наших оборонительных сил. Пусть никто не думает, что может воспользоваться текущими в нашей стране политическими процессами, или полагает, будто идут выборы и наши головы заняты. Все, что мы создали, мы создали крепким, и продолжим в том же духе и в дальнейшем», – в частности отметил глава армянского государства (передает корреспондент Panorama.am).
Напомним, 25 апреля, около 11:15 по местному времени, вооруженные силы Азербайджана на протяжении 45 минут подвергли обстрелу дома села Довег Тавушской области РА. Были эвакуированы детский сад и школа, раненых не было. Однако, как рассказал Panorama.am сельский староста Самвел Горгинян, в результате обстрела был поврежден грузовой автомобиль жителя села Арсена Меграбяна, повреждены крыши и стены некоторых домов. «После установления режима прекращения огня такого случая не было. Правда, слышались выстрелы с постов, но село не подвергалось обстрелу», – сообщил Самвел Горгинян.
Между тем, сегодня, чуть ранее министерство обороны РА распространило сообщение, согласно которому, около 04:15 по местному времени в следственный отдел 6-го гарнизона Следственной службы МО РА поступил сигнал о том, что на участке дороги между селами Айгепар и Мовсес Тавушской области РА во время езды на автомобиле марки «ВАЗ 2107», принадлежащем одному из военнослужащих N-ской воинской части Минобороны РА, огнестрельные ранения получили водитель и еще два военнослужащих-контрактника. Несмотря на предпринятые меры, спасти жизни военнослужащих не удалось: двое скончались по пути в военный госпиталь Берда, один уже в самом госпитале.
В ходе осмотра места происшествия многочисленные следы пуль были обнаружены также на автомобиле военнослужащих. По данному факту в следственном отделе 6-го гарнизона Следственной службы министерства обороны Армении возбуждено уголовное дело по признакам пп. 1 и 6 ч.2 ст.104 УК РА, ведется следствие.