Գ. Մինասյան. Օսկանյանը հանրությանը կրկին շփոթության մեջ է գցում
ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանն իր ելույթներում բացասական է համարում այն փաստը, որ ՀՀԿ-ն նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում բացարձակ մեծամասնություն է կազմել, ինչը վերջինս որակում է մենիշխանություն: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ ԲՀԿ-ն ևս ձգտում է 50%+1, Panorama.am-ը ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանից խնդրեց պարզաբանել, թե արդյո՞ք հակասություն չի նկատում այն հարցում, որ ՀՀԿ-ի՝ խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն կազմելը Վ. Օսկանյանը բացասական է համարում, սակայն նրա իսկ խոսքերով, ԲՀԿ-ն ձգտում է նման իշխանության:
«Այսօր քաղաքական ուժերը ու հանրությունը ըմռնումով են մոտենում ԲՀԿ-ի ընտրություններում հնարավոր առավելագույն ձայներ հավաքելու ու հաղթելու ձգտմանը: Անտրամաբանական է, սակայն, որ Օսկանյանը մեկ այլ կուսակցության, դիցուք ՀՀԿ-ի նման ցանկությունն անընդունելի և դատապարտելի է համարում», - ասաց Գ.Մինասյանը:
Անդրադառնալով Վ. Օսկանյանի այն դիրքորոշումներին թե կոալիցիան ձևական բնույթ է կրել և թե՝ պարտադիր չէ, որ կուսակցության առաջին դեմքերի մոտեցումները համընկնեն, Գ. Մինասյանը նշեց. «Հատկապես, նախընտրական քարոզչության ընթացքում դա բացարձակապես անթույլատրելի պահվածք է: Նույնիսկ այն բանից հետո, երբ պարոն Ծառուկյանը հստակ հայտարարեց, որ կոալիցիան ձևական բնույթ չի կրել, Վ Օսկանյանը շարունակում է խեղաթյուրել ԲՀԿ դիրքորոշումը, հանրությանը գցելով շփոթի մեջ: Դա անթույլատրելի և ընտրողին մոլորեցնելու անպարկեշտ գործելաոճ է»,- եզրափակեց Գ. Մինասյանը:
«Կոալիցիայում եղել են խնդիրներ, որոնք քննարկվել են և եղել են դեպքեր, որ կոալիցիոն կուսակցություններից մեկը սկզբունքորեն համաձայն չի եղել ներկայացված օրինագծին ու թույլ չի տվել, որ օրինագիծն անցնի: Իրականությանը բոլորովին չի համապատասխանում այն թեզը, որ ՀՀԿ-ի երկու գործընկերների ներկայությունը կոալիցիայում ձևական բնույթ է կրում»,- հավելեց Գ. Մինասյանը:
Պատգամավորը, որպես կոալիցիոն գործընկերների միջև եղած անհամաձայնության օրինակ հիշեցրեց. «Ամենավերջին օրինակը դա «Կանխիկ գործառույթների սահմանափակման մասին» օրինագիծն էր, որով պայքարելու էինք ստվերային շրջանառության և կորուպցիայի դեմ: Օրենքով սահմանվելու էր, որ 3 մլն. դրամը գերազանցող յուրաքանչյուր գործարք պետք է իրականացվի անկանխիք ձևով, օրենքը նաև բավականին էական ազդեցություն էր ունենալու առողջապահության և կրթության ոլորտներում ստվերային շրջանառության սահմանափակման մասով: ԲՀԿ-ի մեր գործընկերները չմասնակցեցին քվեարկությանը, դրանով թույլ չտալով, որ օրինագիծն ընդունվի: Ի դեպ եթե նրանք ձեռնպահ, կամ նույնիսկ դեմ քվեարկեին, այսօր մենք կունենայինք այդպիսի օրենք: Օրինագծի քվեարկությունից առաջ, ԲՀԿ ներկայացուցիչը հանդես եկավ հայտարարությամբ, նշելով, որ խմբակցությունը չի մասնակցելու քվեարկությանը, արդյունքում օրինագիծը չընդունվեց: Այսինքն` խոսել այն մասին, որ մեր գործընկերների ներկայությունը ձևական բնույթ է կրել, իհարկե իրականությանը չի համապատասխանել: Ես համոզված եմ, որ պարոն Օսկանյանը քաջատեղյակ է այս ամենից և միտումնավոր փորձում է հանրությանը թյուրիմածության մեջ գցել»,- ասաց Գ. Մինասյանը:
Խոսելով այն մասին, որ հանրությունը կարոտ է փոփոխությունների պատգամավորը նշեց, որ վերջին տարիներին բարեփոխումներ իրականացնող առաջամարտիկ ուժը եղել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, և այդ բարեփոխումները շարունակական բնույթ են կրում:
«Մենք ունենք մեր ծրագիրը, որն ամբողջությամբ տոգորված է բարեփոխումների ոգով: Այն բազմաթիվ հանդիպումներում, որ ունեցել ենք այս նախընտրական շրջանում մեր հասարակության ամենատարբեր շերտերի հետ, ես համոզվել եմ, որ ժողովուրդն իսկապես կարոտ է բարեփոխումների և ՀՀԿ-ի մեջ է տեսնում այն ուժը, որն ի զորու է բարեփոխումների գործընթացը առաջ տանել: Եվ այս առումով, եթե որևէ մեկն ուզում է գտնել բարեփոխումներ իրականացնող ուժ, ապա դա չափազանց հեշտ է` դա ՀՀԿ-ն է»,- ասաց պատգամավորը:

Вардан Осканян искажает позицию ППА и специально вводит общественность в заблуждение
Член партии «Процветающая Армения» (ППА), экс-глава МИД РА Вардан Осканян в своих заявлениях называет негативным тот факт, что в ходе предыдущих парламентских выборов Республиканская партия Армении (РПА) сумела составить абсолютное большинство. Это явление характеризуется бывшим министром как «монополия», однако он при этом отмечает, что ППА на предстоящих 6 мая выборах в Национальное Собрание будет стремиться набрать «50%+1». Прокомментировать заявления В. Осканяна корреспондент Panorama.am попросил члена парламентской фракции РПА Гагика Минасяна, а также ответить на вопрос, не видит ли он в словах новоиспеченного члена ППА противоречия.
По словам парламентария, политические силы в республике и общественность с пониманием относится к стремлению ППА составить большинство в парламенте нового созыва и весьма странно, что Осканян считает подобное желание РПА неприемлемым и достойным осуждения.
Комментируя же заявления В. Осканяна о «формальности коалиции» и о том, что необязательно совпадение позиций первых лиц той или иной партии, Г. Минасян заявил: особенно в предвыборный период это «категорически недопустимое поведение», продолжать говорить такое в том случае, когда лидер ППА Гагик Царукян четко сказал, что коалиция не носила формального характера.
«В. Осканян продолжает искажать позицию ППА, вводя общественность в заблуждение. Это недопустимо, это неприличная манера вводить избирателя в заблуждение», – отметил Г. Минасян.
При этом он добавил, что часто бывали и проблемы, позиции коалиционных партий не совпадали и из-за этого тот или иной законопроект даже не принимался, например законопроект «Об ограничении наличных операций», в голосовании по которому ППА не приняла участия. По словам депутата, действительность расходится с заявлениями Осканяна, а существование коалиционных партнеров не носило формального характера.
«Уверен, что г-н Осканян прекрасно осведомлен об этом и преднамеренно пытается ввести общественность в заблуждение», – вновь подчеркнул Г. Минасян.
Что касается заявления В. Осканяна о том, будто общество в последние годы тоскует по переменам, то парламентарий с этими словами также не согласился, отметив, что главным двигателем реформ выступала и продолжает выступать РПА, чему свидетельством служит и ее предвыборная программа.
Напомним, в начале апреля с.г. бывший министр иностранных дел в интервью Радио «Свобода» заявил о «формальности» политической коалиции в республике. «Правда, партия „Процветающая Армения”, в которую я вступил, все еще считается членом правящей коалиции, но давайте будем искренними, эта коалиция носила формальный характер, потому что правящая партия имела абсолютное большинство и, фактически, в течение этих 4-5 лет поступала так, как хотела, и никогда не нуждалась в парламенте в голосах своих партнеров по коалиции – „Процветающей Армении” и даже „Оринац еркир”», – в частности отметил В. Осканян.
Более того, по его мнению, «сегодня РПА занимает абсолютно доминирующую позицию, и вся ответственность на этой партии». В. Осканян также подчеркнул, что, с его точки зрения, «все эти 4 года правительство вело страну по неверному пути». На вопрос, почему же в таком случае, ППА на протяжении лет входила в состав коалиции, бывший глава внешнеполитического ведомства ответил: «Я не хотел бы сейчас комментировать то, в чем я участия не принимал».
По его словам, предстоящие в стране парламентские выборы дают возможность сформировать качественно новое Национальное Собрание, где появится возможность создания «уже настоящей коалиции, ответственность за будущее государства возьмут на себя несколько сил, решения будут консенсусные, одна партия не будет навязывать своей позиции».
Однако 20 апреля лидер ППА Гагик Царукян в беседе с журналистами после предвыборной встречи в Ехегнадзоре вновь повторил, что критика в адрес властей, озвученная недавно вступившим в ряды партии «Процветающая Армения» (ППА), экс-министром иностранных дел РА Варданом Осканяном, является его частным мнением. «Мы что играем в дочки-матери? В ходе данной избирательной кампании каждый выступает в соответствии со своим образом мыслей и представлениями и выражает собственное мнение», – отметил политик. По его словам, есть вопросы, которые обсуждаются в партии, выносится соответствующее решение и заявляется о данном партийном решении. А за все, что вне рамок этого, подчеркнул Г. Царукян, «каждый отвечает в соответствии со своими представлениями».