Կուսակցություններից 2-ն առաջատար են, 3-ը` հետնապահ, 4-ը` սահմանագծին (տեսանյութ)
Քարոզարշավի ընթացքում հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ հինգ ուժեր հաղթահարում են խորհրդարան մուտք գործելու համար անհրաժեշտ նվազագույն շեմը: Ըստ որում` դրանցից երկուսը ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն վստահաբար, իսկ երեքի` ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի ու ՕԵԿ-ի ցուցանիշը սահմանային է: Անցողիկ շեմին մոտ է նաև «Ժառանգության» վարկանիշը: ՀԿԿ-ն, ՄՀԿ-ն ու ՀԴԿ-ն ընդգծված հետնապահներ են: Տվյալները ստացվել են «Արմնյուզ» լրատվական հեռուստաալիքի նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրման ընդգրկուն ծրագրի շրջանակներում Հայկական Սոցիոլոգիական Ասոցիացիայի և The Gallup Organization-ի կողմից ապրիլի 16-ից 22-ն անցկացրած հարցման արդյունքում:
Այս տիպի սոցհարցումներին բնորոշ հարցին` «ո՞ր կուսակցության օգտին դուք կքվեարկեիք, եթե Ազգային ժողովի ընտրությունները անցկացվեին հաջորդ կիրակի», հարցմանը մասնակցած բոլոր 1015 քաղաքացիների դիրքորոշումների համադրումը տվել է հետևյալ պատկերը. 39%` ՀՀԿ, 26%` ԲՀԿ, 7%` ՀԱԿ, 5%` ՕԵԿ, 5%` ՀՅԴ, 4%` «ժառանգություն», 2%` ՀԿԿ, 0.5%` ՄՀԿ, 0.4%` ՀԴԿ: Ոչ մի կուսակցության օգտին տարբերակն ընտրել են 9%-ը, ևս 3%-ը չեն պատասխանել հարցին:
Հարկ է նկատել, որ նույն հարցի պատասխանները քարոզչության մեկնարկից առաջ իրականացված հարցման ընթացքում այլ պատկեր է ունեցել: Ծրագրի առաջին փուլում իրականացված հարցման արդյունքներով, որ կատարվել է ապրիլի 4-10-ը, պատկերը հետևյալն էր. 34%` ՀՀԿ, 28%` ԲՀԿ, 9%` ՀԱԿ, 6%` ՕԵԿ, 5%` ՀՅԴ, 3%` «Ժառանգություն», 2%` ՀԿԿ: Մյուս երկու կուսակցությունների` ՄՀԿ և ՀԴԿ, ցուցաիշն առաջին հարցման ընթացքում եղել էր զրո: Ոչ մի կուսակցության օգտին տարբերակն ընտրել են 10%-ը, 3%-ը հարցին չեն պատասխանել:
Ստացվում է, որ պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկից հետո համակիրների բանակը համալրել են ՀՀԿ-ն` 5%-ով, «Ժառանգությունը»` 1%-ով, նաև` ՄՀԿ-ն ու ՀԴԿ-ն մոտ կեսական տոկոսով: Դաշնակցությանն ու կոմկուսի պոտենցիալ էլեկտորատը մնացել է անփոփոխ, կայուն: Իսկ ահա մյուսները քարոզարշավի մեկնարկից հետո կորուստ են գրանցել. ԲՀԿ-ն ու ՀԱԿ-ը 2%-ով, ՕԵԿ-ը` 1%-ով: Նվազել է նաև որևէ կուսակցության օգտին չքվեարոկղների տեսակարար կշիռը` 1%-ով, իսկ ահա հարցին չպատասխանողների թիվը մնացել է նույնը:
Սակայն այս թվերը չեն ներկայացնում խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության մոտավոր պատկերը, քանզի դրանք հաշվարկված են բոլոր հարցվողների կտրվածքով: Նման պատկեր ունենալու համար պետք է հաշվարկել այն քաղաքացիների «ձայնը», ովքեր մասնակցելու են քվեարկությանը: Այս նպատակով տրված հարցին ի պատասխան, ապրիլի 16-22-ը հարցվածների 66%-ը նշել է, որ հաստատապես մասնակցելու է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին (առաջին փուլում այս ցուցանիշը եղել է 58%), 23%-ը նշել է, որ հավանաբար կմասնակցի (առաջին փուլում` 30%), հավանաբար չի մասնակցելու հարցվածների 5% (առաջին փուլում` 7%), վստահաբար չմասնակցողների տեսակարար կշիռը կազմել է 3% (նախորդ հարցման դեպքում նույնպես 3%): Այս հարցի առնչությամբ հարցվածների` երկրորդ փուլում 2%, իսկ առաջին փուլում` 1%-ը նշել է, որ դեռևս որոշում չի կայացրել, իսկ 1%-ը թե առաջին, թե երկրորդ փուլերում հարցին չի պատասխանել:
Նախորդ երկու հարցերի պատասխանները համադրելով` սոցիոլոգները հաշվարկել են, թե ինչ արդյունք կունենար խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը, եթե կայանար ապրիլի 16-22-ն ընկած ժամանակահատվածին հաջորդող կիրակի օրը: Պատկերը հետևյալն է. ՀՀԿ` 42%, ԲՀԿ` 28%, ՀԱԿ` 7%, ՕԵԿ` 5%, ՀՅԴ` 5%, «Ժառանգություն»` 4%, ՀԿԿ` 1%, ՄՀԿ` 0,4%, ՀԴԿ` 0,3%: Ոչ մի կուսակցության ձայն չէր տա հարցվածների 5%-ը, իսկ 2%-ը` հարցին չի պատասխանել կամ դեռևս չգիտի:
Դինամիկան այս պարագայում ունի հետևյալ տեսքը: Առաջին փուլի համեմատ ՀՀԿ-ի հավանական արդյունքն աճել է 8%-ով (առաջին փուլում` 34%): Սա նշանակում է, որ բացի այն որ առաջին փուլում կողմնորոշված ընտրողներից բացի, ՀՀԿ-ի ընտրազանգվածը համալրվել է նաև այն անձանց հաշվին, ովքեր նախորդիվ իրենց մասնակցության հարցում դեռևս չէին կողմնորոշվել: Նույնը նաև «Ժառանգություն» կուսակցության դեպքում, որի հավանական արդյունքը նախորդ հարցման համեմատ աճել է 1%-ով (առաջին փուլում` 3%): ՄՀԿ-ն ու ՀԴԿ-ն նույնպես, թեև համեստ, բայց աճ են գրանցել, քանի որ առաջին փուլում երկուսն էլ ունեին 0 տոկոս արդյունք:
ԲՀԿ-ի ու ՀՅԴ-ի ցուցանիշը մնացել է անփոփոխ` համապատասխանաբար 28% և 5%: Սա ԲՀԿ դեպքում նշանակում է, որ եթե հանրային կարծիքի տեսանկյունից կուսակցությունն ունեցել է վարկանիշի անկում, այնուամենայնիվ քվեարկության գնալու հարցում նախկինում չկողմնորոշված քաղաքացիների տեսակարար կշռի նվազման հաշվին ԲՀԿ-ն կարող է քվեարկության արդյունքներում կորուստ չունենալ:
Ի տարբերություն նշվածների, մյուս բոլոր ուժերը հավանական արդյունքներում նախորդ հարցման համեմատ կորուստ են գրանցել: Ըստ որում` ՀԱԿ-ը կորցրել է 2% (առաջին փուլում` 9%), ՕԵԿ-ը` 1%, (առաջին փուլում` 6%), ՀԿԿ-ն 1% (առաջին փուլում` 2%):
Ըստ հարցման արդյունքների ոչ մի կուսակցության չեն ընտրելու քվեարկության գնացողների 5%-ը (առաջին հարցման ժամանակ` 10%), իսկ գնացողների 2%-ը կամ չգիտի ում է ընտրելու, կամ չի պատասխանել հարցին (նախորդ հարցման ժամանակ նրանց տեսակարար կշիռը կազմել է 3%):
Այսպիսով, հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի անցումը խորհրդարան երաշխավորված է: Նրանց հանրային աջակցությունը անհրաժեշտ 5 տոկոսին գերազանցում է մի քանի անգամ: ՀԱԿ-ը, ՕԵԿ-ը և ՀՅԴ-ն թեև հաղթահարում են անհրաժեշտ շեմը, սակայն, կարելի է ասել, որ գտնվում են վտանգավոր գոտում (նշենք, որ ՀԱԿ-ի դեպքում անցողիկ շեմը ոչ թե 5, այլ 7 տոկոսն է): «Ժառանգությունն» այդ շեմին մոտ է և, ինչպես սոցիոլոգներն են նշում, մնացած ժամանակահատվածն արդյունավետ օգտագործելու դեպքում կարող է գերազանցել շեմը: Իսկ ահա ՀԿԿ-ն, ՄՀԿ-ն ու ՀԴԿ-ն այսօրվա դրությամբ խորհրդարան անցնելու որևէ շանս չունեն:

Парламентские выборы в Армении. Лидируют две партии, три – в арьергарде, у четырех – лимитные показатели
16:42 28/04/2012
Изучение общественного мнения в период предвыборной кампании в Армении показало, что необходимый минимальный проходной барьер в парламент преодолевают пять политических сил в республике. Причем, две из них – Республиканская партия Армении (РПА) и партия «Процветающая Армения» (ППА) – делают это с уверенностью, а вот у трех других – Армянского национального конгресса (АНК), АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) и партии «Оринац еркир» (ОЕ) – показатели лимитные. Близка к проходному барьеру и партия «Наследие». В арьергарде явно находятся Коммунистическая партия Армении (КПА), Демократическая партия Армении (ДПА) и партия «Объединенные армяне». Эти данные получены в результате социологических исследований, проведенных с 16 по 22 апреля Армянской Социологической Ассоциацией (ASA) и передовой мировой компанией «GALLUP International association» в рамках объемной программы, реализуемой по инициативе и заказу информационного канала «Армньюз».
Ответы 1015 респондентов на ключевой вопрос подобных соцопросов о том, в пользу какой партии они бы проголосовали, если бы выборы в Национальное Собрание состоялись в предстоящее воскресенье, выявили следующую картину: РПА (39%), ППА (26%), АНК (7%), ОЕ (5%), АРФД (5%), «Наследие» (4%), КПА (2%), «Объединенные армяне» (0,5%), ДПА (0,4%). Ни одной партии не хотят отдавать свои голоса 9% опрошенных, еще 3% воздержались от ответа.
Следует отметить, что до старта предвыборной кампании из ответов на тот же самый вопрос сложилась совершенно иная картина. В результате опроса, проведенного в ходе реализации первого этапа программы с 4 по 10 апреля, выяснилось: РПА (34%), ППА (28%), АНК (9%), ОЕ (6%), АРФД (5%), «Наследие» (3%), КПА (2%). Показатели двух других партий – «Объединенные армяне» и ДПА – при первом опросе равнялись нулю. Вариант «ни за кого» тогда предпочли 10% респондентов, воздержавшихся было 3%.
Выходит, что после официального начала предвыборной кампании число своих сторонников удалось увеличить РПА (на 5%), «Наследию» (на 1%), а также партии «Объединенные армяне» и ДПА (приблизительно по 0,5%). Потенциальный электорат АРФД и Компартии остался неизменным и стабильным. А вот другие политические силы после старта предвыборной кампании растеряли часть своих сторонников: это ППА и АНК по 2% и ОЕ на 1%. Удельный вес электората, не желающего никому отдавать свой голос, снизился на 1%, а вот число воздержавшихся от ответа осталось прежним.
Однако эти цифры не выявляют приблизительной картины итогов голосования на парламентских выборах, поскольку рассчитаны в разрезе ответов всех опрошенных. Для того, чтобы получить такую картину, следует принять в расчет голоса граждан, участвующих в голосовании. На заданный с этой целью вопрос 66% респондентов в ходе опроса, проведенного с 16 по 22 апреля, ответили, что точно намерены участвовать в выборах (на первом этапе этот показатель составлял 58%); 23% сказали, что вероятно примут в них участие (на первом этапе эта цифра равнялась 30%); по всей вероятности не сделают этого 5% опрошенных (на первом этапе таковых было 7%); удельный вес части респондентов, которые наверняка не будут участвовать, составил 3% (столько же было на предыдущем опросе); решение пока не приняли 2% (на первом этапе не определившихся было 1%); 1% респондентов не ответили на вопрос, как на первом этапе, так и на втором.
Сопоставив ответы на эти два ключевых вопроса, социологи подсчитали, каковы были бы итоги голосования на парламентских выборах, будь они в воскресенье, которое следует за временным промежутком 16-22 апреля. Представился следующий расклад: РПА (42%), ППА (28%), АНК (7%), ОЕ (5%), АРФД (5%), «Наследие» (4%), КПА (1%), «Объединенные армяне» (0,4%), ДПА (0,3%). Ни за одну из политических сил, участвующих в выборах, не проголосовали бы 5%, еще 2% не ответили на вопрос или пока не определились.
Динамика в данном случае такова. По сравнению с первым этапом, вероятный результат для РПА вырос на 8% (на первом этапе было 34%). Это означает, что, помимо определившихся еще на первом этапе со своим выбором избирателей, электорат РПА пополнился также за счет лиц, которые ранее еще не решили вопрос своего участия. То же самое имеем в случае с партией «Наследие», вероятный результат для которой, по сравнению с предыдущим опросом, увеличился на 1% (на первом этапе эта цифра равнялась 3%). «Объединенные армяне» и ДПА также зафиксировали рост, пусть и несколько скромный: ведь на первом этапе у них были нулевые показатели. Результаты ППА и АРФД остались неизменными – 28% и 5% соответственно. В случае с ППА это означает, что хотя и с точки зрения общественного мнения рейтинг партии понизился, тем не менее, за счет убывания удельного веса ранее не определившихся с вопросом своего участия в голосовании граждан эта политическая сила по итогам голосования может ничего не потерять. Все остальные силы по части вероятного результата, в отличие от предыдущего опроса, зафиксировали потери, причем, АНК растерял 2% (на первом этапе было 9%), ОЕ – 1% (на первом этапе – 6%), КПА – 1% (на первом этапе – 2%). По результатам опроса, ни одну из партий не выберут 5% граждан, которые примут участие в голосовании (таковых на первом этапе было 10%), а из тех, кто все же пойдет на выборы, 2% либо не определились, либо не ответили на вопрос (на предыдущем опросе их удельный вес составлял 3%).
Тем самым, изучение общественного мнения показывает, что избрание РПА и ППА в парламент гарантировано: степень поддержки этих сил гражданами превышает необходимые 5% в несколько раз. АНК, ОЕ и АРФД хотя и преодолевают минимальный проходной барьер, однако можно сказать, что они находятся в опасной зоне (отметим, что в случае с АНК проходной барьер должен равняться не 5%, а 7%). «Наследие» близка к барьеру, и, как указывают социологи, в случае эффективного использования оставшегося до выборов времени партия может преодолеть проходной барьер. А вот Компартия, «Объединенные армяне» и ДПА на сегодняшний день шансов пройти в парламент не имеют.
GALLUP: Будь парламентские выборы в Армении в это воскресенье, РПА набрала бы 39%, оппозиционный АНК – 12%
Соцопросы и их объективность