Gallup Organization. ՀՀԿ-ին պատրաստ է ընտրել հարցվածների 42 %-ը, ԲՀԿ-ին` 28 %-ը. ԲՀԿ-ն կորցրել է վստահության 2 % (տեսանյութ)
Խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմնյուզ» լրատվական հեռուստաալիքի պատվերով Gallup սոցիոլոգիական հետազոտությունների համաշխարհային ճանաչում ունեցող կազմակերպությունը իրականացնում է հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություն, որի առաջին արդյունքները հանրությանը ներկայացվել են դեռևս ապրիլի 17-ն:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը տևելու է 2012թ-ի ապրիլից մինչ 2013թ-ի փետրվարն ընկած ժամանակահատված, իրականացնելու են Հայաստանի սոցիոլոգիական ասոցիացիան և The Gallup Organization-ը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր Gallup Europe ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռասա Ալիշաուսկենեն ներկայացրեց երկրորդ փուլի` ապրիլի 16-22-ի ուսումնասիրության արդյունքները:
Հարցմանը մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ 1.015 քաղաքացի, իսկ արդյունքները ցույց են տվել, որ խորհրդարանական ընտրություններից երկու շաբաթ առաջ առավել մեծ աջակցություն վայելում են երկու կուսակցություն` ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն:
Այդպես, երկրորդ փուլի հարցումների համաձայն, ՀՀԿ-ի օգտին քվեարկել պատրաստ է հարցվածների 39 տոկոսը( ինչն առաջին փուլի արդյունքների համեմատ 5 տոկոսով ավելի է) և կամ ` հավանական ընտրողների 42 տոկոսը: Իսկ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը պատրաստ է ձայն տալ ընտրողների 26 տոկոսը (ինչը նախորդ արդյունքների համեմատ նվազել է 2 տոկոսով) և կամ հավանական ընտրողների 28 տոկոսը:
«Այս ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ անցած շաբաթվա ընթացքում ավելացել է ՀՀԿ-ի հանդեպ վստահությունը, իսկ մնացած կուսակցությունները թերևս մնացել են նույն շեմին»,- նշեց տիկին Ալիշաուսկենեն:
Ըստ հարցման արդյունքների ևս երեք կուսակցություն կարող են հայտնվել ապագա խորհրդարանում, դրանք են ` ՀԱԿ-ը, ՕԵԿ-ը և ՀՅԴ-ն: Ինչ վերաբերում է «Ժառանգությանը», ապա այն դեռ տատանվում է անցողիկ շեմում և քարոզարշավի վերջին երկու շաբաթները կանխորոշիչ դերակատարում կունենան այս կուսակցության համար:
Տիկին Ալիշաուսկենեն նշեց, որ ապրիլի 22-ի դրությամբ, ՀԱԿ-ին պատրաստ է ընտրել հարցվածների 7 տոկոսը, «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը` 5 տոկոս:
Հարցվածների 66 տոկոսը դրական է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք պատրաստվում է ընտրել, իսկ 23 տոկոսը նշել է, որ հավանաբար, կմասնակցի ընտրություններին:
Նախորդող լուրերը` Gallup-ի մասնագետը չի բացառում, որ մայիսի 6-ին առանձին կուսակցություններ կխոչընդոտեն իրենց աշխատանքը

«The Gallup Organization»: За РПА готовы проголосовать 42% избирателей, а за ППА – 28%
В преддверии парламентских выборов в Армении по заказу телеканала «Армньюз» авторитетная компания«The Gallup Organization», занимающаяся социологическими исследованиями, проводит исследование общественного мнения, первые результаты которого представила общественности еще 17 апреля.
В общей сложности программа будет охватывать период с апреля 2012 года по февраль 2013 года. Ее будут проводить Социологическая ассоциация Армении и компания «The Gallup Organization».
Сегодня на встрече с журналистами член совета директоров компании «Gallup Europe» Раса Алишаускене представила результаты второго этапа исследований, охватывающего период с 16 по 22 апреля.
В опросе приняли участие 1.015 граждан Армении, имеющих право голоса. Как показали результаты, за две недели до парламентских выборов наибольшей поддержкой избирателей пользуются две партии – Республиканская партия Армении(РПА) и партия «Процветающая Армения» (ППА).
Так, согласно результатам второго этапа опроса, в пользу РПА готовы проголосовать 39 % опрошенных (на 5% больше результатов первого этапа опроса) или 42% вероятных избирателей. В пользу ППА готовы проголосовать 26% опрошенных (на 2% меньше результатов первого этапа опроса) или 28% вероятных избирателей.
«Эти данные показывают, что в течение прошедшей недели увеличилось доверие к РПА, а остальные партии, возможно, остались на своих позициях»,– отметила Раса Алишаускене.
Согласно результатам опроса, в будущий парламент Армении могут пройти еще три партии – Армянский национальный конгресс (АНК), партия «Оринац еркир», АРФД. Что касается партии «Наследие», то ее позиции колеблются в пределах проходного барьера и последние две недели кампании сыграют решающую роль для этой партии.
По положению на 22 апреля, как подчеркнула Раса Алишаускене, за АНК готовы проголосовать 7 % избирателей, за партию «Оринац еркир» – 5%.
66% опрошенных положительно ответили на вопрос о том, собираются ли они принимать участие в выборах, а 23% отметили, что, вероятно, будут участвовать.