ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմում քննարկվում է Իրանի նկատմամբ լուրջ զիջումներ կատարելու հարցը
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ հնարավոր է, որ ԱՄՆ վարչակազմը համաձայնվի, որպեսզի Իրանն ուրանի հարստացման աշխատանքներն հասցնի մինչև 5 տոկոսի, փոխարենը՝ Վաշինգտոնը Թեհրանից կպահանջի, որպեսզի վերջինս թույլատրի միջազգային տեսուչներին մուտքն Իրանի միջուկային հաստատություններ:
Հոդվածի հեղինակի դիտարկմամբ՝ Վաշինգտոնը եկել է այն համոզման, որ Իրանի նկատմամբ կիրառված կոշտ քաղաքականությունն անարդյունավետ է, և եթե ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները շարունակեն ճնշումներ կիրառելու քաղաքականությունը, ապա առկա գործընթացները կմտնեն փակուղի:
«Բարաք Օբամայի վարչակարգի նման նախաձեռնությունը նախագահական ընտրությունների նախաշեմին հանրապետականները կարող են շահարկել և օգտագործել վերջինիս դեմ»,-նշված է հոդվածում:
Հավելենք, որ ապրիլի 14-ին Իրանի միջուկային խնդրի առնչությամբ Ստամբուլում կայացավ Իրանի և 5+1 խմբի (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) հանդիպման առաջին փուլը: Երկրորդ փուլը կկայանա մայիսի 23-ին՝ Բաղդադում:

Администрация Барака Обамы обсуждает возможность серьезных уступок в отношении Ирана
В администрации президента США обсуждается возможность серьезных уступок в отношении Ирана. Об этом отмечено в аналитической статье, опубликованной американском издании «The Los Angeles Times».
Согласно информации, возможно, руководство США согласится на то, чтобы Иран довел работы по обогащению урана до 5%, а взамен потребует у Тегерана разрешения на доступ международных инспекторов к своим ядерным объектам.
По замечанию автора статьи, Вашингтон считает, что примененная в отношении Ирана жесткая политика не является эффективной и если США и их союзники продолжат политику оказания давления на Иран, то имеющиеся процессы зайдут в тупик.
«Республиканцы могут спекулировать подобной инициативой режима Барака Обамы в преддверии президентских выборов и использовать ее против него же»,– говорится в статье.
Добавим, что 14 апреля в связи с ядерной проблемой Ирана в Стамбуле состоялся первый этап переговоров Ирана с посреднической группой в формате «5+1» (5 постоянных членов Совбеза ООН и Германия). Второй этап переговоров состоится 23 мая в Багдаде.