Է. Շարմազանով. ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի միջանկյալ զեկույցում նույնիսկ ընդդիմության արձանագրած բարեփոխումներն են անտեսվել
14:55 30/04/2012
«Ափսոսանքով պետք է նկատել, որ ԺՀՄԻԳ-ի երկրորդ միջանկյալ զեկույցը չի արտացոլում նախըտրական քարոզչության ընդհանուր թափանցիկ և դրական մթնոլորտը, և պետք է նշել, որ այն հիմնականում կենտրոնացել է բացասական կողմերի և օրինակների վրա, որոնք պարզապես բացառություններ են ընդհանուր դրական ֆոնի ներքո»,- մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի երկրորդ միջանկյալ զեկույցը՝ Panorama.am-ին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքերով, նման զեկույցները անտեսնում են կարևորագույն այն բարեփոխումները, որոնք արձանագրված են անգամ մեր ընդդիմության կողմից: «Եվ ավելորդ չէ նշել, որ այսօր ստեղծված են հավասար հնարավորություններ և՛ հեռուստատեսությամբ, և՛ ռադիոյով, և՛ այլ լրատվամիջոցներով ու քաղաքական ուժերը ինչպես որ կարգն է օգտվում են այդ հնարավորություններից: Պատահական չէ, որ հեռուստաընկերությունների մոնիտորինգը ցույց է տվել, որ ՀՀԿ-ն, ամենահաճախակի անդրադարձերի առումով 5-րդն է և զիջում է մնացած քաղաքական ուժերին»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, տպավորությունն այնպիսին են, որ զեկույցը կազմվել է՝ տուրք տալով տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների սուբյեկտիվ մոտեցումներին, քանի որ ակնհայտ է՝ զեկույցն ամբողջական չէ: «Եվ որպեսզի ավելի ամբողջական լինի՝ մի քանի օրինակ բերեմ: Նույն զեկույցի չորրորդ կետում նշվում է, որ քարոզարշավի սկզբում նախագահն ու կառավարական պաշտոնյաները լայնորեն լուսաբանվել են լրատվամիջոցներում, սակայն ապրիլի 8-ից հետո իրավիճակը կտրուկ փոխվեց, լրատվամիջոցները կենտրոնացան հիմնական կուսակցությունների և մեկ դաշինքի վրա: Կարծում եմ, որ սա ոչ միայն անօրինական չէ, այլ նորմալ է, որ ընտրություններից առաջ պետական պաշտոնյաները լուսաբանվեն, հակառակ դեպքում էլ ինչի համար են լրատվամիջոցները: Եվ երկրորդը՝ եթե նկատի է ունեցել, որ ընտրություններից առաջ լայնորեն լուսաբանվել են, սակայն հիմա հավասար հնարավորություններ են ստեղծված ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերին և դաշինքին, ապա պետք է այն դրական լույսի ներքո ներկայացնեին»,- ասաց նա:
Վերջինս նշեց, որ նախապես տեղեկատվություն է եղել, որ ապրիլի 13-ի ՀՀԿ նախընրական հավաքի ժամանակ աշակերտներին ու մանկավարժներին ստիպել են մասնակցել այդ հանրահավաքին. մենք կտրականապես հերքում ենք այդ տեղեկատվությունը, սակայն այն արտացոլված է այդ զեկույցում: «Միաժամանակ նշեմ, որ հոդվածը չի արգելում նախընտրական հանդիպումներ ունենալ դպրոցի տարածքում, ուստի կարծում եմ՝ զեկույցի այս մասը ևս արդարացված չէ: Հաջորդը, որի մասին կուզեի խոսել, դա այն է, որ հինգերորդ ծանոթագրությունում նշվում է, որ ԵԱՀԿ ԺՄՀԻԳ-ի ներկայացուցիչները նկատել են մի անձի, որը Արմավիրում ՀՅԴ-ի և ՀԱԿ-ի հանրահավաքի մասնակիցներին նկարահանել է: Իսկ ով է ասում, որ օրենքով այն արգելում է: Ավելին, այն նկարահանողը կարող է լինել այս կամ այն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչ: Ակնհայտ է, որ զեկույցում նշված շատ դրույթներ ակնհայտ չեն արտացոլում առկա իրավիճակը»,- նշեց Է. Շարմազանովը:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ Հայաստանի օրենսդրությունը թույլատրում է ընտրությունների օրը տեսա-ձայնագրություն իրականացնել նաև ընտրատեղամասներում: Ընդամենը մեկ բան կարող եմ ասել. նշյալ զեկույցը որակական առումով զիջում է նախորդ՝ 2007, 2008 թվականների զեկույցներին, իսկ ես առավել օբյեկտիվ և ամբողջական զեկույց էի ակնկալում:
Հայաստանում նմանատիպ հավասար, արդար, ազատ քարոզչություն տեղի չի ունեցել և մեզանում երբեք քաղաքական ուժերը այսքան հավասար հնարավորություններ չեն ունեցել ներկայացնելու իրենց ծրագրեն ու մոտեցումները: Սա ևս մեկ անգամ խոսում է, որ իշխանությունները նախագահի գլխավորությամբ լի են վճռականությամբ՝ կազմակերպելու որակյալ ընտրություններ: Մենք արդեն մի քանի օրից կհատենք նախընտրական մարաթոնի վերջնագիծը և բացի մի քանի մանր-մունր ոչ կոռեկտ գնահատականներից, հիմնականում քաղաքական պայքար է գնում:
«ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչները Հայաստանին օգնելու համար ավելի լավ կանեն հստակ ու օբյեկտիվ ներկայացնեն իրենց զեկույցներ, այլ ոչ թե իրականության հետ կապ չունեցող դրույթներ սահմանեն»,- ասաց նա:

Э. Шармазанов: Доклад БДИПЧ/ОБСЕ проигнорировал даже зафиксированные оппозицией реформы
«С сожалением нужно отметить, что второй промежуточный доклад наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ не отражает общей прозрачной и положительной атмосферы предвыборной агитации, и необходимо также отметить, что он в основном сконцентрирован на отрицательных сторонах и примерах, которые являются просто исключением на общем положительном фоне», - заявил корреспонденту Panorama.am вице-председатель парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя второй промежуточный доклад БДИПЧ/ОБСЕ.
По его словам, подобные доклады игнорируют те важнейшие реформы, которые зафиксированы даже со стороны оппозиции. «Не излишне отметить, что сегодня созданы равные возможности и по телевидению, и по радио, и по другим средствам массовой информации, и политические силы пользуются этой возможностью. Не случайно, мониторинг телевидения показал, что Республиканская партия Армении по частоте вещания занял всего 5 место и уступает остальным силам», - сказал Э. Шармазанов.
Он заявил, что складывается впечатление, что доклад составлен на основе субъективных подходов представителей различных политических сил, поскольку доклад не целостный.
«Чтобы он был целостным, приведу несколько примеров. В 4 пункте доклада отмечается, что в начале предвыборной агитации президент и чиновники правительства широко освещались в СМИ, однако с 8 апреля ситуация резко изменилась, СМИ сконцентрировались на основных политических партиях и одном блоке. Считаю, что это не только не незаконно, но и нормально, что до выборов СМИ освещают государственных чиновников, в противном случае, для чего же СМИ? И, во-вторых, если они учитывают, что до выборов широко освещались, а теперь равные возможности созданы для всех принимающих участие в выборах сил, то это должно быть представлено в положительном свете», - заявил Э. Шармазанов.
Он отметил: была предварительная информация о том, что 13 апреля во время предвыборной встречи РПА учителей и детей заставили принять в ней участие. «Мы категорически опровергаем эту информацию, однако она отражена в этом докладе. В то же время отмечу, что статья не запрещает проводить предвыборные встречи на территории школ, так что, считаю, что данная часть доклада также не оправдана. Отмечается, что представители БДИПЧ/ОБСЕ заметили в Армавире человека, который снимал на камеру участников митинга АРФД и АНК. А кто говорит, что это запрещено законом? Более того, данное лицо может быть представителем того или иного СМИ. Многие положения в докладе не отражают реальной ситуации», - подчеркнул Э. Шармазанов.
Вице-спикер парламента напомнил, что законодательство Армении позволяет в день выборов осуществлять видео- и фотосъемку также на избирательных участках. «Могу сказать лишь одно – данный доклад по качеству уступает докладам 2007, 2008 годов, я же ожидал более целостный и объективный доклад. В Армении подобной равной, справедливой и свободной агитации не было. Это в очередной раз говорит о том, что власти во главе с президентом полны решимости организовать качественные выборы. Через несколько дней мы приблизимся к финишу предвыборной агитации, и, не считая ряда мелких некорректных оценок, в основном, протекает именно политическая борьба. Чтобы помочь Армении, будет лучше, если представители БДИПЧ/ОБСЕ представят более объективный доклад, а не оторванные от реальности положения», - резюмировал Э. Шармазанов.
Анализ этого доклада, представленный в ходе внеочередного заседания Центральной избирательной комиссии Армении председателем ЦИК Тиграном Мукучяном можно прочесть по ссылке: