Այսօր լրանում է «Օղակ» գործողության մեկնարկի 21-րդ տարին. տարհանվել է Արցախի 27 հայկական գյուղ
Այսօր լրանում է «Օղակ» գործողության մեկնարկի 21-րդ տարին. 1991թ-ի ապրիլ-օգոստոս ամիսներն էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները Արցախի և Հայաստանի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացրեցին պետական ահաբեկչական գործողություններ:
«Օղակ»-ի ընթացքում տարհանվել է Արցախի 27 հայկական գյուղ, դրանց մեծ մասը մինչ օրս մնում է Ադրբեջանի կողմից օկուպացված: Բոլոր գյուղերը թալանվել են, նրանց մեծ մասը պարզապես այրվել ու ոչնչացվել է, իսկ հայության ողջ ունեցվածքը սեփականացվել է թալանչիների կողմից: Սպանվել է շուրջ 100 մարդ, իրենց հայրենի օջախներից տարհանվել շուրջ 10 հազար: Ավելի քան 600 մարդ գերևարվել ու ենթարկվել է կտտանքների ու տարատեսակ բռնությունների. նրանց մի մասի ճակատագրերը մինչ օրս հայտնի չեն:
Այդ օրերի բոլոր իրադարձությունները` «Օղակ»-ի ողբերգական դեպքերը, տեղ են գտել մի շարք միջազգային կազմակերպությունների փաստաթղթերում, դարձել են հատուկ քննարկումների առարկա ՌԴ Գերագույն խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնաժողովում, ինչպես նաև գնահատականի արժանացել ԵԽ-ի ու ԱՄՆ Սենատի բանաձևերում: Մի շարք անկախ դիտորդներ եղել են անմիաջական ականատեսներն ու վկաները այն ամենի, ինչ տեղի է ունեցել ու հետագայում հանդես են եկել հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հրեշավոր հանցագործության քննադատությամբ ու կոշտ գնահատականներով:
Այսօր` գիշերը` ժամը 00.10-ին ՀՀ Հանրային հեռուստաընկերությունը հերթական անգամ կցուցադրի «Սովորական ցեղասպանություն. «Օղակ» գործողություն. Մաս 1- Արցախ» ֆիլմը:
Նշենք, որ ««Օղակ» գործողություն, 1991թ. ապրիլ-օգոստոս»-ը «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարի չորրորդ ֆիլմն է: Նախագիծն իրականացրել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Դրա շրջանակում պատրաստվել են «Բաքու, 1990-ի հունվար», «Սումգայիթ, 1988-ի փետրվար», «Մարաղա, 1992թ ապրիլի 10» ֆիլմերը, որոնք թարգմանվել են մի քանի լեզուներով ու տարածվում են ինչպես ինֆորմացիոն կրիչներով, այնպես էլ` համացանցում: Հայտնի է, որ նախագծի հաջորդ ֆիլմը «Օղակ» գործողության երկրորդ մասին է վերաբերելու, որը ներկայացնում է Հայաստանի ՍՍՀ սահմանամերձ շրջանների 1991թ-ի գարնան ու ամռան իրադարձությունները:
Ֆիլմաշարի հեղինակ և ստեղծագործող խմբի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը նշում է, որ խաղաղ խորհրդային ժամանակահատվածում` 20-րդ դարի վերջին Ադրբեջանը շարունակեց Թուրքիայի դարեսկզբի էքսպանսիոնիստական գործելաոճը, որի միակ նպատակն էր կենսունակ միջավայրի ընդլայնումը հայության տարածքների հաշվին:
Իրագործման եղանակներն էին` ոչնչացում, աքսորում ու հայ ժողովրդին հայրենիքից զրկում, հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության զավթում ու սեփականաշնորհում:
Հիշեցնենք նաև, որ այս պահին շարունակվում են աշխատանքները այն կայքէջի ստեղծման վրա, որտեղ զետեղված կլինի նախագծի փաստագրական ողջ հիմքը: Նախատեսվում է նաև հրատարակել ու վերահրատարակել մի շարք գրքեր, փաստաթղթերի ժողովածուներ ու բրոշյուրներ, որոնք պատմում են 1988-1992թթ. իրադարձությունների մասին, դրանք կներկայացվեն թարգմանաբար ևս:

Исполнился 21 год с начала операции «Кольцо» против мирных жителей Армении и Арцаха
Сегодня отмечается 21-я годовщина начала операции «Кольцо» в апреле-августе 1991 года, являющейся актом государственного терроризма против мирного населения Арцаха и Армении, совершенный властями Азербайджана.
В ходе операции «Кольцо» было депортировано население 27 армянских сел Арцаха, часть из которых до сих пор остается под оккупацией Азербайджана. Все деревни были разграблены, некоторые из них были сожжены и стерты с лица земли, хозяйства, дома и имущество присвоены грабителями. Было убито около 100 человек, депортировано почти 10 тысяч, более 600 стали заложниками, подверглись пыткам и насилию, судьба части из них до сих пор остается неизвестной.
События, происходившие в ходе операции «Кольцо», нашли отражение в документах нескольких международных организаций, стали предметом слушаний в Комитете по правам человека Верховного Совета Российской Федерации и получили оценку в резолюциях Европарламента и Сената США. Ряд независимых наблюдателей были непосредственными свидетелями происходившего и выступили с оценками и осуждением совершенного против армянского народа чудовищного преступления.
Сегодня, 30 апреля, в 00.10 Общественное телевидение Армении вновь покажет фильм «Обыкновенный геноцид. Операция Кольцо. Часть 1 – Арцах». Отметим, что «Операция “Кольцо”, апрель-август 1991» – четвертый фильм цикла «Обыкновенный геноцид». Проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром общественных связей и информации аппарата президента РА. В рамках проекта подготовлены фильмы «Баку, январь 1990», «Сумгаит, февраль 1988», «Марага, 10 апреля 1992». Все фильмы переведены на несколько языков, распространяются в формате компакт-дисков и в сети Интернет. Известно, что следующим фильмом проекта станет вторая часть «Операции “Кольцо”», рассказывающая о событиях весны-лета 1991г. в приграничных районах Армянской ССР.
Автор и руководитель работающей над данным проектом творческой группы – Марина Григорян подчеркнула, что в мирное советское время, в конце 20 века, Азербайджан продолжил экспансионистскую политику Турции начала столетия, целью которой было продолжение расширения жизненного пространства за счет захвата территорий векового непрерывного проживания коренного армянского населения. Методы реализации – истребление, изгнание и лишение армянского народа его родины, уничтожение или присвоение армянского культурного наследия.