Գ. Մելիքյան. Իսկ ի՞նչ է արել Վարդան Օսկանյանը
«Կարծում եմ՝ Օսկանյանը երևույթները խառնում է, որովհետև նրա խոսքում որևէ տրամաբանական բան չեմ տեսնում: Իշխանություններն ամեն ինչ արել են երկրում օրինականության հաստատման համար: Միգուցե նա է իր մեջ օրինականության դիֆիցիտ նկատել»,- մեկնաբանելով «Շանթ» հեռուստաընկերության հեռանկար հաղորդմանը տված հարցազրույցում ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանի հնչեցրած այն միտքը, թե իշխանությունները այս 5 տարիների ընթացքում օրինականության դիֆիցիտ են ունեցել՝ Panorama.am-ին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը:
Պատգամավորը զարմանքով հարցրեց. «Ինչի՞ ԲՀԿ-ն նման խնդիր է ունեցել»:
Հարցին, թե՝ Օսկանյանը նաև պնդում է, որ իշխանություններն իրենց վերջին 4-5 տարիների աշխատանքի համար գնահատական չեն տվել, դրա համար էլ այդ գնահատականը ինքն է տալիս, պատգամավորը նշեց. «Օսկանյանն ուղղակի ուշադիր չի եղել կամ էլ, ուղղակի չի ցանկացել տեսնել դա: Ե՛վ ՀՀԿ-ն, և կուսակցության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը բազմիցս անդրադարձել են կուսակցության վերջին 5 տարիների աշխատանքներին, ավելին, օբյեկտիվ գնահատականներ ներկայացրել արված ու չարված գործերին, ներկայացրել հիմնավորումներ: Ավելին՝ մենք տեսնում են բացթողումների, խոչընդոտների հաղթահարման ճանապարհները»:
Գ. Մելիքյանի խոսքերով, իշխանությունները փորձել են կարգավորել նաև այն խնդիրները, որոնք ժամանակին չէր կարողացել առաջ քաշել ու կարգավորել նույն Վարդան Օսկանյանը:
«Իսկ ի՞նչ է արել Վարդան Օսկանյանը, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցում, ի՞նչ է արել Հայաստանն արտերկրում պատշաճ ներկայացնելու համար, ի՞նչ է արել երկիրը շրջափակումից դուրս բերելու համար: Ի՞նչ է՝ ավելի լավ է ոչինչ չանել, նստել ու քննադատել մնացածներին, դրանով հաստատ ոչ մի լավ արդյունքի չես հասնի»,- նշեց վերջինս:
Վ. Օսկանյանն այդ հարցազրույցում պատասխանելով հարցին, թե՝ այդ դեպքում ինչո՞ւ ԲՀԿ-ն կոալիցիայից դուրս չի եկել, ասել է, թե մնացել են, որ գոնե ինչ-որ բան անեն, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը նշեց. «Անթույլատրելի է, երբ տարբեր ոլորտներում, նախարարություններում նկատված հաջողությունները վերագրում են իրենց, իսկ բացթողումները կամ ընդհանուր, իրենց բնութագրմամբ «վատ վիճակը» մյուսներին»:
Վ. Օսկանյանը նշել էր, թե՝ ԲՀԿ-ի քվոտաներով նշանակված առողջապահության և սոցիական հարցերի նախարարությունները որոշ բարեփոխումներ են իրականացրել և դրական փոփոխություն ապահովել:
«Օսկանյանի նշած բարեփոխումները ՀՀ նախագահի ծրագրային դրույթերից են և դրա հիման վրա են իրականացվել, պետք չէ ամեն հաջողություն «ձեզանով անեք»: Եվ թող ոչ մեկ չփորձի լավը վերագրել իրեն կամ իր կուսկացությանը, իսկ վատը՝ մնացածներին: Այսօր ինչ ունենք՝ արդյունք է կոալիցիայի միասնական աշխատանքի»,- նշեց Գ. Մելիքյանը:

Г. Меликян не видит никакой логики в словах экс-главы МИД Армении В. Осканяна и советует не приписывать себе чужие заслуги
16:02 01/05/2012
Член партии «Процветающая Армения» (ППА), экс-глава МИД РА Вардан Осканян запутался, и никакой логики в его заявлениях нет. Об этом Panorama.am заявил член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян, комментируя мнение, озвученное бывшим министром во время передачи «Эранкар» («Перспектива»), транслируемой в эфире телекомпании «Шант». В. Осканян в частности отметил, что в течение последних пяти лет у властей был «дефицит законности».
«Думаю, Осканян путает явления, поскольку ничего логичного в его речи я не вижу. Власти сделали все возможное, чтобы установить законность в стране. Быть может, дефицит законности он заметил в самом себе?» – отметил Гагик Меликян и с удивлением добавил: «Выходит, у ППА была такая проблема?!»
На вопрос корреспондента Panorama.am, как же быть в таком случае с утверждением В. Осканяна, мол, власти в течение последних 4-5 лет не озвучивали оценку проделанной работы и именно поэтому эту оценку дает сегодня именно он, Гагик Меликян ответил: «Осканян был просто не внимателен или просто не пожелал это видеть. И РПА, и председатель партии Серж Саргсян неоднократно касались работы партии за последние 5 лет, более того, озвучивали объективные оценки относительно сделанного или несделанного, представляя соответствующую аргументацию. Более того, мы видим также пути преодоления препятствий и устранения недочетов».
По словам депутата, власти пытались урегулировать также те проблемы, которые не сумел в свое время поставить и урегулировать тот же Вардан Осканян.
«Что же сделал Вардан Осканян? Какие меры предпринял в вопросе открытия армяно-турецкой границы? Что сделал для того, чтобы достойно представить Армению за рубежом или вывести страну из блокады? Выходит, лучше ничего не делать, сидеть и критиковать остальных?! Таким образом никаких положительных результатов точно невозможно достичь».
Вардан Осканян, отвечая в вышеуказанном интервью на вопрос о том, почему в таком случае ППА не вышла из состава коалиции, отметил, что партия осталась, чтобы хоть что-нибудь сделать. Комментируя данное замечание, Гагик Меликян заявил: «Недопустимо приписывать успехи, замеченные в разных сферах, министерствах, себе, а недочеты или, как они отмечают, „негативную ситуацию” – остальным».
В интервью Вардан Осканян также подчеркнул, что назначенные по квоте ППА главы министерства здравоохранения и министерства труда и социальных вопросов Армении осуществили реформы.
В ответ на эти слова Г. Меликян сказал: «Указанные Осканяном реформы являются программными положениями президента Армении. Они осуществлялись именно на их основе. Не следует приписывать любой успех себе. Пусть никто не пытается приписывать все хорошее себе или своей партии, а плохое – остальным. То, что мы сегодня имеем, является результатом совместной работы».
Вардан Осканян – член партии «Процветающая Армения» или волк-одиночка?
Вардан Осканян искажает позицию ППА и специально вводит общественность в заблуждение