Այսօր Երևանում կայացավ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության կազմակերպած աշխատավորների մայիսմեկյան ավանդական տոնին նվիրված երթը: Երթը, մեկնարկելով Մարտիրոս Սարյանի արձանի հարակից տարածքից, ավարտվեց Ստեփան Շահումյանի արձանի մոտակայքում տեղի ունեցած հանրահավաքով:
Երթը գլխավորում էին Հայաստանի Կոմկուսի կենտկոմի առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը և Կոմունիստական միացալ առաջադիմական կուսակցության ղեկավար Վազգեն Սաֆարյանը, ով գալիք խորհրդարանական ընտրություններում Կոմկուսի հետ հանդես է գալիս միասնական համամասնական ցուցակով:
Երթի մասնակիցները, որոնք մեծ մասամբ Հայաստանի շրջաններից էին, իրենց գլխավերևում պահում էին երբեմնի Խորհրդային ժամանակաշրջանի վերաբերյալ հիշողություններ արթնացնող՝ «Կոմունիստների հաղթանակը ժողովրդի հաղթանակն է», «Հայաստան, սոցիալիզմ, աշխատանք», «Հողը՝ գյուղացուն» «Խաղաղություն. աշխատանք. մայիս», «Կեցցե մայիսի 1-ը» կարգախոսներով պաստառներ:
Ինչպես երթի ընթացքում panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ կոմկուսի առաջնորդ Ռուբեն Թովմասյանը, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը պայքարում է հայ ժողովրդի «բարեկեցության և բարօրության համար»:
Անդրադառնալով գալիք խորհրդարանական ընտրություններում Կոմկուսի հնարավորություններին, կոմկուսի առաջնորդը նշեց, որ եթե ընտրությունները անցնեն արդար և «ժողովուրդը չահաբեկվի» ապա Կոմկուսը կստանա ձայների «առնվազն 10 %-ը»:

В Ереване прошло традиционное первомайское шествие Компартии Армении
Сегодня в Ереване прошло традиционное первомайское шествие Коммунистической партии Армении, посвященное Дню международной солидарности трудящихся. Шествие стартовало с территории, прилегающей к скверу Мартироса Сарьяна, и завершилось митингом, состоявшимся на территории у памятника Степану Шаумяну.
Шествие возглавили первый секретарь ЦК Компартии Армении Рубен Товмасян и лидер Прогрессивной коммунистической партии Армении (ПКПА) Вазген Сафарян, который выдвинул свою кандидатуру на парламентских выборах по пропорциональному списку Коммунистической партии Армении.
Участники шествия держали в руках плакаты с лозунгами «Победа коммунистов – победа народа», «Армения, социализм, труд!», «Землю – крестьянам!», «Мир, труд, май!», «Да здравствует 1 мая!».
Как в ходе шествия отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am лидер Компартии Армении Рубен Товмасян, партия борется за «благосостояние армянского народа».
Касаясь шансов Компартии на прохождение в парламент, Рубен Товмасян подчеркнул, что «если выборы будут справедливыми, и не будет атмосферы запугивания народа, то Компартия получит как минимум 10% голосов».