Մանուշակ Պետրոսյանը չի կարծում, որ Թոխմախի Մհերը կիջնի այդ մակարդակին. հարցազրույց
Հայ Ազգային կոնգրեսի անդամ Հայաստանի Լիբերալ կուսակցության անդամ Մանուշակ (Վիոլետա) Պետրոսյանը, որը որպես պատգամավորության թեկնածու, ըդնգրկված է ՀԱԿ համամասնական ցուցակում (10-րդ տեղ), առաջադրվել է նաև Երևանի թիվ 11 ընտրատարածքում: Այստեղ նրա միակ մրցակիցը Էրեբունի վարչական շրջանի նախկին ղեկավար, ՀՀԿ-ական Մհեր Սեդրակյանն է, նույն ինքը` Թոխմախի Մհերը:
Օրերս Մանուշակ Պետրոսյանի համակիրների կողմից քարոզարշավն իրականացնելու ժամանակ միջադեպ էր տեղի ունեցել, որի կապակցությամբ ոստիկանությունում այժմ հետաքննություն է կատարվում:
Ներկայացնում ենք Panorama.am-ի հարցարզույցը տիկին Պետրոսյանի հետ
-Տիկին Պետրոսյան, ինչպե՞ս եք գնահատում նախընտրական քարոզարշավը:
-Քանի դեռ ֆիզիկական ծեծուջարդ չի եղել և հույս ունեմ, որ չի էլ լինի, ընդհանուր առմամբ դրական եմ գնահատում նախընտրական քարոզարշավը: Փոքր միջադեպեր, սակայն տեղի ունենում են. մարդիկ խոչընդոտում են մեր շփումները բնակիչների հետ, շատ ակնհայտ է դա տեղի ունենում: Երեկ, օրինակ, ես չեմ եղել, եղել են մեր ակտիվներից, ովքեր շրջել և բաժանել են բուկլետներ, և ինչ-որ մարդիկ իրենց վերապահել են իրավունք, դուրս գալ և ասել, որ արգելում ենք գաք մեր փողոց, աղմուկ-աղաղակ են բարձրացրել: Նման բաներ տարածված չեն, բայց նման միջադեպեր մենք տեսնում ենք, լինում են: Կարող է մի մարդ դուրս գա և ամբողջ Հանրապետական կուսակցության անունից հայտարարի, որ այստեղ բոլորն իրենց ձայները տալու են նրանց: Դե մենք էլ նրանց ասում ենք` հարգում ենք ձեր իրավունքը, թույլ տվեք ամեն մեկն իր ընտրությունը կատարի: Այսինքն էյդպիսի «դոշ ծեծելու» աստիճանի նվիրվածություններ են լինում: Ես դա շատ վատ եմ հաամրում, ինձ համար դա ամենացածրորակ տեսակն է նվիրվածության դրսևորման:
-Երբ ձեր մրցակիցը պայքարի նման ուղի է բռնել, չե՞ք հուսահատվում
-Ես կասկածում եմ, որ իմ մրցակիցը  ուղիղ ցուցմունքներ տա, որովհետև դրանք այնքան մանր դրսևորումներ են ինչ-որ անհատների կողմից... չեմ կարծում, որ նա այդ մակարդակի իջնի և ասենք ինչ-որ մի անզուսպ կնոջ կամ տղամարդու ցուցմունք տա, որ խոչընդոտեն մեր քարոզարշավը կամ բուկլետների տարածմանը: Դա ցածր աստիճանի նվիրվածություն է: Իսկ հուսահատվելու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող, որովհետև ես անձամբ և իմ ընկերները  88-ից այնպիսի պայքարի մեջ ենք մտել` ղարաբաղյան խնդիր, անկախությունը. այսինքն` լուրջ չէր լինի, որ մեզ նման մարդիկ հուսահատության մասին կամ մտածեին կամ խոսեին: Մենք պայքարում ենք և մինչև վերջ քաղաքակիրթ ձևով, սահմանադրական բոլոր մեր իրավունքները պաշտպանելով, մինչև վերջ պայքարելու ենք և ես վստահ եմ, որ հաղթելու ենք: Ես տեսնում եմ մարդկանց տրամադրությունները և ընդհնարապես մտածելու խնդիր չունեմ: Մենք պետք է կանխենք հնարավոր կեղծիքները: Ուրիշ որևէ խնդիր չկա:
-Ո՞ւմ եք համարում ձեր հիմնական ընտրող: Ինչպիսի՞ նկարագիր ունի նա:
-Ես հանդիպում եմ շատ տարբեր մարդկանց հետ: Ամենուրեք, միանշանակ արտակարգ ընկալում և մոտեցում կա մեր ծրագրի ու գործունեության նկատմամբ:
-Ընտրապայքարի մեջ մտած ուժերից ո՞ւմ եք համարում ձեր գլխավոր մրցակից, հակառակորդ:
-Մեր քաղաքական մրցակիցը և հակառակորդը, բազմիցս ասել ենք, Հանրապետական կուսակցությունն է: Մենք որևիցե մեկի հետ մրցելու խնդիր չունենք:
-Իսկ «Օրինաց երկի՞րը»
-Դե, «Օրինաց երկիրը»…Ես նույնիսկ ավելորդ եմ համարում հիշատակել, լուրջ չի լինի ուղղակի
-Այս պահի դրությամբ ինչպե՞ս եք գնահատում ձեր և ձեր մրցակից ուժերի հնարավորությունները:
-Շուտով դա կերևա, եթե, իհարկե, լինեն արդար ընտրություններ: Ես վստահ եմ մեր ուժերի վրա, ես վստահ եմ ժողովրդի վերաբերմունքին ու գնահատականին Հայ Ազգային կոնգրեսի նկատմամբ և համոզված եմ, որ արդար, թափանցիկ, ազնիվ ընտրությունների արդյունքում մենք ճնշող մեծամասնություն կունենանք:
-Տիկին Պետրոսյան, ընտրություններին մասնակցող ո՞ր ուժերի հետ կարող եք հետընտրական դաշինք կազմել:
-Այսօր ապրիորի ոչինչ չենք կարող ասել, որովհետև դա խորհրդարանում կարող է որոշվել և պետք է նաև նկատի ունենալ, թե յուրաքանչյուր ուժ իր առջև ինչ խնդիրներ է դրել: Կարող է լինի համագործակցություն որոշ հարցերի շուրջ, կարող է չլինել: Այդ ամենը պարզ կլինի արդեն հետընտրական շրջանում, երբ կձևավորվի խորհրդարանը: Շատ շուտ է այդ մասին խոսելը, որովհետև համագործակցությունը ինքնանպատակ չէ:

Манушак Петросян не думает, что Мгер Седракян может опуститься до такого уровня
Представитель Армянского национального конгресса, член Либеральной партии Армении Манушак (Виолета) Петросян, кандидат в депутаты по пропорциональному списку АНК (10 место), выдвинула свою кандидатуру также по мажоритарной системе в избирательном округе №11 города Еревана. Здесь ее единственным соперником является экс-глава административного района Эребуни Мгер Седракян (Тохмахи Мгер). На днях во время предвыборной агитации со сторонниками Манушак Петросян произошел инцидент, в связи с которым сейчас полицией ведется расследование. Представляем интервью Panorama.am с Манушак Петросян.
-Госпожа Петросян, как Вы оцениваете предвыборную кампанию?
-В целом, пока не было физического насилия, я позитивно оцениваю предвыборную кампанию. Надеюсь, что и не будет. Однако небольшие инциденты происходят: люди препятствуют нашему общению с жителями и это происходит довольно явно. Вчера, к примеру, меня не было, были наши активисты, которые обходили и раздавали буклеты, какие-то люди сочли, что имеют право выйти и заявить, что запрещают приходить на их улицу, подняли большой шум. Может выйти один человек и от имени всей Республиканской партии заявить, что здесь все собираются отдавать голоса этой партии. Ну а мы им отвечаем, что уважаем их право, однако позвольте, чтобы каждый сам сделал свой выбор. То есть, можно столкнуться с такой степенью преданности, когда просто «бьют себя в грудь». Я отношусь к этому очень плохо, для меня это самое низкопробное проявление преданности.
-Когда Ваш соперник встал на такой путь, Вы не отчаиваетесь?
-Я не думаю, что мой соперник будет давать прямые указания, поскольку это столь мелкие проявления со стороны отдельных личностей…не думаю, что он опустится до такого уровня и, скажем, какой-либо несдержанной женщине или мужчине будет давать указание, препятствовать нашей кампании или распространению буклетов. Это преданность низкого уровня. А о том, чтобы впасть в отчаяние и речи быть не может, поскольку я сама и мои друзья с 88-го вступили в такую борьбу – нагорно-карабахский конфликт, независимость, то есть, было бы несерьезно, чтобы подобные люди думали или говорили об отчаянии. Мы ведем борьбу, и до конца будем бороться цивилизованными методами, защищая все наши конституционные права, и уверенна, что победим. Я вижу настроения людей и вообще мне не о чем думать. Мы должны предотвратить возможные фальсификации. Другой проблемы нет.
-Кого вы считаете Вашим основным избирателем? Как Вы его охарактеризуете?
-Я встречаюсь с различными людьми. Повсюду, однозначно прекрасное восприятие и подход к нашей программе и деятельности.
-Какую из участвующих в предвыборной гонке политических сил Вы считаете своим главным соперником?
-Наш политический соперник и противник, как мы неоднократно заявляли, Республиканская партия Армении. У нас нет проблемы соперничать с кем-либо.
-А партия «Оринац еркир»?
-Ну, «Оринац еркир»… Я просто считаю излишним даже упоминать ее, это просто несерьезно.
-На данный момент, как Вы оцениваете возможности АНК и возможности соперничающих сил?
-Вскоре это будет видно, если, конечно, будут справедливые выборы. Я уверена в наших силах, я уверена в оценке и отношении народа к Армянскому национальному конгрессу и убеждена, что в результате справедливых, прозрачных, честных выборов мы будем иметь подавляющее большинство.
-Госпожа Петросян, с какими из участвующих в выборах политическими силами Вы можете составить союз после выборов?
-Сегодня я не могу ничего сказать априори, поскольку это может решиться в парламенте. Нужно также иметь в виду, какие задачи поставила каждая сила перед собой. Возможно сотрудничество вокруг некоторых вопросов, а может, и нет. Все это будет ясно уже в поствыборный период, когда будет сформирован парламент. Пока рано об этом говорить, поскольку сотрудничество не является самоцелью.