«ԼՏՊ զարմիկ Տիգրանը» Տիգրան Տեր-Պետրոսյա՞նն է
Wikileaks-ի հրապարակած դիվանագիտական հաղորդագրություններից մեկում, որը թվագրված է 2008 թվականի ապրիլի 29-ին և որտեղ խոսվում է Հայաստանից արտագաղթի խնդիրների մասին, այդ ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնը Վաշինգտոն հաղորդել է հետևյալը. «Ընդդիմության առաջնորդները քաղաքական ապաստան և/կամ տուրիստական վիզա ստանալու համար կապվել են մեզ հետ, որպեսզի ճգնաժամը հաղթահարեն ԱՄՆ-ում:
Նրանցից մեկը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի (ԼՏՊ) զարմիկն էր, ով ԼՏՊ տեղակալների մեկի պատմելով` իր կյանքի համար վախենալով այժմ թաքնվում է ԱՄԷ-ում: ԼՏՊ-ի վստահված անձը դիմել է դեսպանություն տուրիստական վիզա ստանալու հարցում օգնության խնդրանքով և պնդել, որ ԱՄՆ տարածքում հայտնվելու դեպքում Տիգրանը քաղաքական ապաստան խնդրելու մտադրություն չունի»:
Ի հավելումն ամերիկացի դիվանագետը նաև նշել է. «Մենք ԼՏՊ-ի ներկայացուցիչներին բացատրեցինք, որ Տիգրանի գործի բարեխղճության հարցում համոզվելու անհնարինության հետ կապված մենք չենք կարող միջամտել վիզայի տրամադրման գործընթացին, ուստի նա պետք է վիզայի համար ընդհանուր հիմունքներով դիմի Դուբայում գլխավոր հյուպատոսություն»:
Այս հաղորդագրությունը, թերևս, ընթացիկ ընտրական ցիկլում շատ ավելի հետաքրքիր է, քան այն գրելու կամ հրապարակելու պահին: Բան այնն է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Տիգրան անունով զարմիկ իսկապես ունի, և նա այս պահին Երևանի թիվ 12 ընտրատարածքում գրանցված է որպես պատգամավորության թեկնածու:
Ուստի, եթե թեկնածու Տիգրան Տեր-Պետրոսյանն այն նույն անձն է, ում մասին խոսվում է վերը նշված հաղորդագրության մեջ, հարց է առաջանում` արդյոք Տիգրան Տեր-Պետրոսյանը բավարարել է երկրի տարածքում վերջին հինգ տարիներին մշտական բնակություն ունենալու օրենսդրական պահանջը:
Չի բացառվում, որ հաղորդագրության մեջ նշված «զարմիկ Տիգրանն» առհասարակ կապ չունի Տիգրան Տեր-Պետրոսյանի հետ: Իսկ եթե, այնուամենայնիվ, խոսքը նույն մարդու մասին է, չի բացառվում նաև, որ նա ԱՄԷ կամ մեկ այլ երկիր այցելել է կարճաժամկետ հատվածով և խնդիր չունի Հայաստանում մշտական բնակության հետ: Բայց բոլոր դեպքերում դիվանագետների այն պատասխանը, որով խորհուրդ է տրվել մուտքի արտոնագիր ստանալ Դուբայում, հուշում է, որ Տիգրանը ԱՄԷ-ում գտնվել է բավականին տևական ժամանակ:
Հաշվի առնելով, որ երկրում մշտական բնակության հարցում ունեցած խնդիրների պատճառով երկու քաղաքացիների` Խաչատուր Սուքիասյանին ու Էդուարդ Մադաթյանին մերժվել էր գրանցել որպես պատգամավորության թեկնածու, ցանկալի է, որպեսզի թե պատկան մարմինները և թե անձամբ Տիգրան Տեր-Պետրոսյանը որոշակի պարզաբանումներ տային:

WikiLeaks опубликовал депешу про племянника Левона Тер-Петросяна. Если речь о кандидате в депутаты Тигране Тер-Петросяне, то…
В одной из опубликованных сайтом WikiLeaks дипломатических депеш, датируемых 29 апреля 2008 года и касающихся проблем эмиграции в Армении, бывший тогда временным поверенным в делах США в Армении Джозеф Пенингтон сообщил следующее: «Лидеры оппозиции для получения политического убежища и/или туристических виз связались с нами, чтобы преодолеть кризис в США. Одним из них был племянник Левона Тер-Петросяна, который, по рассказам одного из заместителей Тер-Петросяна, в страхе за свою жизнь сейчас скрывается в Объединенных Арабских Эмиратах. Доверенное лицо Левона Тер-Петросяна обратилось в посольство с просьбой помочь в получении туристической визы, утверждая, что Тигран не имеет намерений просить о предоставлении политубежища в случае нахождения на территории США».
Вместе с тем, американский дипломат отметил: «Мы объяснили представителям Левона Тер-Петросяна, что мы не можем ходатайствовать о предоставлении визы в связи с невозможностью убедиться в добросовестности Тиграна, следовательно, для получения визы он должен на общих основаниях обратиться в генеральное консульство в Дубае».
Эта депеша намного интереснее и примечательнее сейчас, в предвыборный период, чем в момент ее опубликования. Дело в том, что у Левона Тер-Петросяна действительно есть племянник по имени Тигран, который в настоящее время зарегистрирован кандидатом в депутаты в избирательном округе №12.
Следовательно, если кандидат Тигран Тер-Петросян и есть тот, о ком идет речь в данной депеше, то возникает вопрос, удовлетворил ли Тигран Тер-Петросян законодательное требование относительно постоянного проживания на территории страны в последние пять лет.
Не исключено и то, что указанный в депеше Тигран не имеет никакого отношения к Тиграну Тер-Петросяну. Однако если, тем не менее, речь идет об одном и том же лице, не исключено и то, что он совершил кратковременный визит в ОАЭ или какую-либо другую страну и не имеет никаких проблем с постоянным проживанием в Армении. В любом случае совет дипломатов получить визу в Дубае подсказывает, что Тигран находился в ОАЭ длительное время.
Учитывая то, что ввиду проблем, связанных с постоянным проживанием в стране, двум гражданам – Хачатуру Сукиасяну и Эдуарду Мадатяну – было отказано в регистрации в качестве кандидатов в депутаты, желательно, чтобы определенные пояснения дали и надлежащие органы, и лично Тигран Тер-Петросян.