Մաշտոցի պուրակի ապամոնտաժման բրիգադի անդամը ԿԸՀ դիմաց հացադուլ է հայտարարել
Մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաձողովի անդամ Արտավազդ Վարդանյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի շենքի մոտ մեկշաբաթյա հացադուլ սկսելու մասին: Վարդանյանի պարզաբանմամբ` նման քայլով նա նպատակ ունի հանրությանը կոչ անել բոյկոտել «նախանշված և իշխանությունների կողմից կազմակերպված» ընտրությունները:
«Այս ընտրություններով ոչինչ չի փոխվելու, հասարակությունը պետք է սկսի մտածել և իշխանության կազմակերպած ընտրություններին չգնա։ Ես հասարակությանն ինքնակազմակերպման կոչ եմ անում։ Իմ հացադուլը իշխանություններին չի ուղղված, իմ հացադուլը հասարակությանն ու մեր մտավորականությանն է ուղղված»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
Ըստ բանախոսի` հարկավոր է «այլընտրանքային ընտրություններ» անցկացնել. հասարակությունն ու մտավորականությունը պետք է ընտրեն ընտրությունների նոր ճանապարհ, քանի որ այս ընտրությունները տանում են իշխանությունների վերարտադրողականությանը, ինչը երկիրը տանում է կործանման։
«Որպես պետություն, եթե Հայաստանն այս տեմպերով գնա, վերանալու է»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմությանը, ապա բանախոսը նախընտրեց «դեռ լռել», ասելով` ընտրություններից հետո: «Նրանց վրա սուր նետեր կուղղեմ մայիսի 6-ից հետո, իսկ հիմա հարմար չեմ գտնում նրանց հնարավորությունների մասին խոսել», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Արտավազդ Վարդանյանը Մաշտոցի պուրակի բնապահպան ակտիվիստներից մեկն էր՝ կրպակների ապամոնտաժման բրիգադի անդամներից:

Член временной парламентской комиссии по расследованию событий 1 марта 2008 года, участник нашумевшей гражданской акции по демонтажу торговых павильонов в ереванском сквере Маштоца – Артавазд Варданян – сегодня заявил СМИ о начале недельной голодовки у здания ЦИК Армении. По его словам, данный шаг ставит целью «бойкотировать намеченные и организованные властями» парламентские выборы 6 мая.
А. Варданян уверен, что предстоящие выборы ничего не изменят, а «общественность должна подумать и отказаться от участия в организованных властями выборах.
«Я призываю общественность к самоорганизации. Моя голодовка адресована не властям, а обществу, интеллигенции», – отметил А. Варданян, добавив, что нужно провести «альтернативные выборы», чтобы исключить воспроизводство власти.
При этом А. Варданян считает, что если Армения как государство будет идти «подобными темпами, то исчезнет».
Что касается оппозиции, то А. Варданян предпочел пока хранить молчание. «Острые стрелы против них я направлю после 6 мая, а сейчас не считаю удобным говорить об их шансах», – подчеркнул он.