Ա. Ադիբեկյան. Գ. Ծառուկյանի թիմը կարող է խորացնել Հայաստանի ժողովրդավարությունը
«Առավել հաջողված քարոզարշավը Սերժ Սարգսյանինն ու Գագիկ Ծառուկյանինն է: Ընդ որում, Սերժ Սարգսյանի պարագայում այն թույլ տվեց ՀՀԿ-ին պահպանել իր ընտրազանգվածը, իսկ ԲՀԿ-ին` կրկնապատկել այն»,- այսօրվա ասուլիսում քարոզարշավի վերջին նրբերանգները գնահատելով ներկայացրեց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա դիտարկումների ու նաև անցկացրած սոցհարցումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀԿ-ից ու ԲՀԿ-ից հետո հաջողակը հանդես է գալիս Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ժառանգությունը», իսկ ահա այս ուժին Դաշնակցության զիջելը և հաջողակների շարքում չորրորդը լինելը պայմանավորված է նրանով, որ ՀՅԴ-ն, ըստ բանախոսի, ուշ է մտել խաղի մեջ. «Դաշնակցությունը սպասեց, որ բոլորն ասեն իրենց ասելիքը ու նոր իրենք խոսեն»,- նշեց սոցիոլոգը:
Վերադառնալով առաջատար երկու ուժերին ու մասնավորապես ԲՀԿ-ին, որին Ա.Ադիբեկյանը բնորոշեց իբրև հզոր ուժ, նշեց, որ Գ.Ծառուկյանի թիմը կարող է խորացնել Հայաստանի ժողովրդավարությունը, քանի որ մրցակցությունը ի հայտ է գալիս, երբ հայտնվում է երկրորդ ուժեղ մրցակիցը ու ստիպում է առաջատարին վերանայել իր քաղաքականությունը. «Շուկան ձևավորում է երկրորդը և այս առումով ԲՀԿ-ն մեծ գովեստի է արժանի, որովհետև նրա շնորհիվ ընտրատարածքներում կլինի մաքուր ու արդար աշխատանք, խախտումների և մեքենայությունների տոկոսը կտրուկ կիջնի»,- համոզմունք հայտնեց բանախոսը:
Ըստ սոցիոլոգի` այսօր բոլորը երևում են այնպես, ինչպես գոյություն ունեն, այլ կերպ ասած` «ծուռ հայելու» երևույթից զերծ ենք մնացել:
Մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն էլ Ա.Ադիբեկյանը կարևորեց հատկապես նրանով, որ դրանք նախապատրաստում են ապագա նախագահական ընտրությունների հիմքը:

«Наиболее успешную агитационную кампанию провели президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян и лидер партии „Процветающая Армения” (ППА) Гагик Царукян. Причем, если предвыборная кампания РПА позволила ей сохранить свой электорат, то Гагику Царукяну она позволила вдвое увеличить его»,– комментируя предвыборную кампанию в Армении, заявил социолог Агарон Адибекян.
В результате проведенных им исследований и соцопросов выяснилось, что кроме РПА и ППА успешную деятельность осуществляет и партия «Наследие» во главе с руководителем Раффи Ованнисяном, которой уступает АРФ «Дашнакцутюн» , что обусловлено тем, что эта партия, по словам социолога, поздно вступила в игру. «Эта партия ждала, пока все выскажутся, и потом уже выступила со словом»,– добавил А.Адибекян.
Касаясь лидирующих двух сил, Агарон Адибекян охарактеризовал ППА как мощную силу, подчеркнув, что команда Г. Царукяна может углубить демократию в Армении, так как конкуренция появляется тогда, когда появляется второй сильный соперник, который заставляет лидера пересмотреть свою политику. «Рынок формирует второй, и в этом отношении ППА достойна похвалы, так как благодаря этой партии работа в избирательных округах будет чистой и справедливой, резко снизится процент нарушений и махинаций»,– убежден социолог.
На его взгляд, сегодня все партии представлены обществу так, какими они есть, иными словами, удалось избежать эффекта «кривого зеркала».
По мнению Агарона Адибекяна предстоящие 6 мая парламентские выборы важны в том плане, что они подготовят основу для дальнейших президентских выборов.