«Ադրբեջանի զինված ուժերը, մշտապես, նախընտրական գործընթացների ժամանակ ակտիվ գործողություններ են իրականացնում, ինչով փորձում են ստուգել նաև հայ հասարակության տրամադրությունները: Եթե հիշում եք, Ադրբեջանը ցանկացած համապետական ընտրության ժամանակ իրեն նման ձևով է պահում, ինչն անշուշտ դատապարտելի է»,- մեկնաբաելով վերջին 1-2 շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կրակահերթերն ու դիվերսիայի փաստը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցը:
Նրա խոսքերով, ցավալի է այն հանգամանքը, որ եթե առաջ ադրբեջանցիների հիմնական թիրախը հայկական մարտական հենակետերն էին, ապա այսօր, նրանք ամեն գնով փորձում են կորուստներ պատճառել քաղաքացիական անձանց, վնաս պատճառել բնակավայրերին:
Ըստ փորձագետի՝ տարածաշրջանում իրավիաճկն առավել լարված է իրանական հարցի հետ կապված, մանավանդ, երբ Ադրբեջանը, կարծես թե, համաձայնություն է տվել իր տարածքները Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմում օգտագործելու շուրջ, իսկ նա իր հերթին փորձելու է ԼՂ հիմնախնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Հարցին, թե՝ ո՞րն է այդ դեպքում լուծումը, ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի Ադրբեջանն առաջին գծում կտրուկ չակտիվանա,
Հ. Պետրոսյանցը նշեց. «Հայաստանն այս պահին դիլեմայի առջև է կանգնած, կամ իրեն պահում է այնպես, ինչպես սրանից առաջ, այսինքն՝ նման դեպքերին նմանատիպ հակահարված տալիս կամ անցնում կտրուկ քայլերի՝ ուժգին հարված հասցնում ադրբեջանական բնակավայրերին»:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը սպասում է, որ Հայաստանն այնպիսի քայլերի կգնա, այնպիսի պատասխան կտա, ինչը նրա համար հիմք կսկսի պատերազմ սկսելու համար, այդ տեսանկյունից, հայկական կողմը սադրանքների չի գնում:

«Вооруженные силы Азербайджана постоянно во время предвыборных процессов осуществляют активные действия, пытаясь тем самым проверить настроения в армянском обществе. Если помните, во время любых общегосударственных выборов Азербайджан проявлял такое поведения, что, несомненно, достойно осуждения»,– комментируя случаи интенсивного обстрела армянских населенных пунктов азербайджанскими вооруженными силами и факт диверсии, заявил Panorama.am военный эксперт Грачья Петросянц.
Эксперт считает печальным то обстоятельство, что если раньше основной мишенью азербайджанцев были армянские опорные боевые пункты, то сегодня они пытаются любой ценой причинить ущерб гражданским лицам, нанести ущерб местностям.
По словам эксперта, ситуация в регионе еще более напряжена из-за иранского вопроса, тем более, что складывается впечатление, что Азербайджан дал свое согласие на использование своих территорий в случае возможной войны против Ирана, а он, в свою очередь, попытается решить карабахский вопрос военным путем.
На вопрос о том, каково, в таком случае решение и что нужно сделать, чтобы Азербайджан не проявлял резкую активность на передовой линии, Грачья Петросянц отметил: «В настоящее время Армения стоит перед дилеммой: либо продолжает проявлять такое же поведение, что и раньше, то есть давать соответствующий отпор на такие действия, либо перейти на резкие меры и нанести сокрушительный удар по азербайджанским местностям».
По его мнению, Азербайджан ждет того, чтобы Армения пошла на такие меры и дала такой ответ, который послужит для него основанием начать войну, однако армянская сторона не идет на провокации.