«Մենք կապրեինք լրիվ այլ աշխարհում, եթե չլիներ հզոր անկախ մամուլը». Դունյա Միյատովիչ
Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն այսօր՝ մայիսի 3-ի Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա նախօրեին իր հարգանքն է արտահայտել ԶԼՄ-ների աշխատակիցների քաջության վերաբերյալ, ապա ընդգծել նրանց կարևոր դերը ժողովրդավարության զարգացման գործում:
«Ես հիանում եմ ճշմարտությունն ասելու ձեր անվախ ջանքերով: Մենք կապրեինք լրիվ այլ աշխարհում, եթե չլիներ հզոր անկախ մամուլը», -ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փոխանցմամբ, ասել է Միյատովիչը, ովԹունիսում մասնակցում է մամուլի ազատությանը նվիրված միջազգային համաժողովին:
«Աշխատանքը կատարելիս՝ ռիսկի տակ դնելով Ձեր անվտանգությունը և նույնիսկ կյանքը, դուք շարունակում եք խիզախորեն կատարել ձեր առաքելությունը»,-ասել է նա, ապա ավելացրել. «Այս պահին, երբ մենք նշում ենք Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը, կան բազմաթիվ լրագրողներ, որ ճաղերի ետևում են, իսկ շատերն էլ դեռևս սպասում են արդարադատության»:
«Ես կշարունակեմ հորդորել կառավարություններին, որպեսզի լուծեն լրագրողների նկատմամբ բռնությունների բոլոր դեպքերը և դադարեցնեն մեղավորների անպատժելիությունը՝ մեր տարածաշրջանը լրատվության համար ավելի լավ ու ավելի անվտանգ տարածք դարձնելու համար: Ես կշարունակեմ հակադրվել սահմանափակող օրենքներին և գործելաոճերին, որոնք լռեցնում են առցանց և ոչ առցանց լրատվամիջոցների անկախ և քննադատական ձայները:
Թվային հեղափոխությունը և համացանցի ժամանակակից տեխնոլոգիաները փոխել են ձեր մեթոդները, բայց ոչ թե ձեր աշխատանքի էությունը: Դրանք լուրերի հավաքումն ու փոխանակումը ավելի են արագացրել և հեշտացրել, սակայն դրանք չեն վերացրել մասնագիտական հետաքննող լրագրողության անհրաժեշտությունը»,-ասել է նա:

The OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatović, today ahead of World Press Freedom Day on 3 May paid tribute to the courage of media workers and emphasized their essential role in the development of democracy.
“I admire your fearless efforts to tell the truth. We would live in a very different world without a strong independent media,” said Mijatović, speaking from Tunis, where she is attending an international media freedom conference. “Risking your safety and even lives in the line of duty, you continue to courageously fulfill your mission.”
“At this moment when we are celebrating World Press Freedom Day, there are many journalists sitting behind bars and many still waiting for justice,” she emphasized.
“I will continue to urge governments to solve all cases of violence against journalists and to stop impunity for the perpetrators, in order to make our region a better and safer area for reporting. I will continue to oppose restrictive laws and practices that silence independent and critical voices of media, off- and online.”
“The digital revolution and modern Internet technologies have changed your methods, but not the essence of what you do. They have made news gathering and sharing faster and easier, but they have not eliminated the need for professional investigative reporting.”
The OSCE media freedom representative, along with the other three special rapporteurs on free media from the United Nations, the Organization of American States and the African Commission on Human and People’s Rights, is attending a UNESCO conference tomorrow dedicated to World Press Freedom Day.